فهرست
یادداشت: نیمار استراحت می خواهد
یادداشت: نیمار استراحت می خواهد

یادداشت: نیمار استراحت می خواهد

روبرت فرایر
از سال 2010، زمانی که دونگا، سرمربی فعلی تیم ملی برزیل، برای هدایت زردپوشان انتخاب شد و به افریقای جنوبی رفت، نیمار در تیم ملی حضور داشت. برای مدت نیم دهه او فشار زیادی را روی شانه هایش تحمل کرد که بدون شک یکی از بزرگ ترین مسئولیت های فوتبالی است. قهرمانی 5 دوره مسابقات جام جهانی الگو و نمادی برای فوتبال دنیا است و مطمئنا به همین اندازه که نامش بزرگ است، انتظارات هم از آن بالاست. حداقل 200 میلیون نفر انتظاری غیر از برد از این تیم ندارند. زیکو ماه گذشته در گفتگویی اعلام کرد که وقتی در تیمی اسطوره و بزرگ می شوی، انتظارات از تو زیاد می شود و نیمار کاملا آماده این مسئولیت است.
باید این طور می بود. او در سال 2009 و زمانی که 17 سال سن داشت راهی تیم سانتوس شد. از همان زمان او نه تنها بازیکن اصلی تیم بود، بلکه ستاره تیم هم بود. او بلافاصله پا به تیمی گذاشت که اتفاقا خالی از ستاره هم شده بود و البته انتظارات از آن هنوز همانند قبل بود. بعد از آن هم در کوپا لیبرتادورس و جام جهانی بازی کرد و شاهد ناکامی های تیمش بود. تیمی که او ستاره اش بود. 4 سال بعد از آن زمان او به بارسلونا ملحق شد. او قبل از رفتن به بارسا 230 بازی برای سانتوس و 39 بازی برای تیم ملی انجام داده بود.
از زمانی که به کاتالونیا رفت تعداد بازی ها بیشتر هم شد. رقابت ها بیشتر شد و برای بازیکنی که قبل از آن هم بارها دچار مصدومیت شده بود، مطمئنا بازی هایی از دست می رفت. او در این فصل 42 بازی برای بارسلونا انجام داد و یک بار هم قبل از سوت پایان بازی زمین را ترک کرد و 3 دقیقه پایانی بازی را از دست داد! در بازی با مالاگا در ماه آگوست. به هر حال، او حالا 5 سال بدون استراحت و مداوم فوتبال بازی کرده است. در بازی های کوپا امریکا 2011 بوده، در المپیک 2012 بوده، در جام کنفدراسیون های سال 2013 بوده، در جام جهانی 2014 بوده و در کوپا امریکا 2015 هم حضور داشته است.
با وجود این که او یکی از 3 مهاجم بزرگ بارسلونا در کنار سوارس و مسی است، اما بازیکن 24 ساله ناگهان افت شدید و مشهودی داشته است. با کمی توجه می توان به خستگی او پی برد و فهمید که بعد از بازگشت از بازی های انتخابی جام جهانی افت او شروع شد. بارسلونا می ترسد به او اجازه حضور در بازی های بین المللی را ندهد که مبادا ناراحت نشود و البته خودش هم جرات بازی ندادن به او را ندارد.
مدافع عنوان قهرمانی اسپانیا قبول کرده نیمار را برای بازی های المپیک ریو در ماه آگوست راهی برزیل کند و زیر بار اجازه برای بازی کردن او در کوپا آمریکا در ماه ژوئن نرفته است. اما دونگا برای استفاده از او در هر دو جام پافشاری می کند. خود نیمار هم همین طور. او گفته 24 سال سن دارد و باید از توانایی بدنی اش بهره ببرد. او معتقد است این کار را می تواند حالا بکند و شاید چند سال دیگر این توانایی را نداشته باشد. با تمام این پافشاری ها طرز فکر بارسلونا متفاوت است و در این بین باز هم به او بازی می دهد.
مدال طلای المپیک برای سلسائو یک اولویت است و مطمئنا نیمار می تواند در بازی های ریو بدرخشد. اما شاید بیرون ماندن از بازی های کوپا آمریکا ثابت کند که نیمار هم از نظر روحی و هم فیزیکی احتیاج به استراحت بیشتر داشته است. 
به کانال تلگرام آی اسپورت سر بزنید: TELEGRAM.ME/ISPORT_CHANNEL

کد خبر 9404
     
آی اسپورت
2016-04-19 17:29:45
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر