فهرست
یادداشت: درس‌هایِ دورتموند از آنفیلد و رویایِ هرتا
یادداشت: درس‌هایِ دورتموند از آنفیلد و رویایِ هرتا

یادداشت: درس‌هایِ دورتموند از آنفیلد و رویایِ هرتا

اشتفان بوژکو
 
«در دی‌اف‌بی پوکال فقط مقصد مهم است، نه سفر.» توماس توخل با جمله‌ای فلسفی در کنفرانسِ مطبوعاتیِ تیمش یک روز قبل از نیمه نهاییِ جامِ حذفی قصد و هدفِ دورتموند را نشان داد. تیمِ توخل که هنوز از شوکِ شبِ آنفیلد بیرون نیامده امشب در برلین، در الیمپیااشتادیون مقابلِ هرتا برلین قرار می‌گیرد تا از تلخیِ فصلی که می‌توانست با قهرمانیِ یوروپا لیگ همراه باشد بکاهد.
توخل برایِ این بازی، اول هفته به میخیتاریان، رویس و وایگل استراحت داد و با جوانانی مثلِ فلیکس پاسلاک و کریستین پولیسیچ هامبورگ را 3-0 شکست داد. اما خبر بد در تمرینِ دیروز آمد وقتی ام.آر.آی نشان داد پنجه‌یِ پایِ راستِ پیر امریک اوبامیانگ مو برداشته و قادر به همراهیِ تیمش در بازیِ امشب نخواهد بود. بدین ترتیب اگر توخل قصدِ استفاده از شماره‌یِ نهِ کاذب را نداشته باشد، آدریان راموس در ترکیبِ اصلی به میدان خواهد رفت، مهاجمی که خودِ توخل بسیار ازش تعریف کرده و رکوردِ گلزنی‌اش در بوندسلیگا در سالِ 2016 بهتر از اوبامیانگ است (6 به 5).
اما دورتموند امشب مقابلِ تیمی بازی می‌کند که شگفتیِ فصلِ بوندسلیگا بوده است. هرتا فصلِ پیش فقط به خاطرِ تفاضلِ گلِ بهتر بالاتر از هامبورگ ایستاد و این تیم را به بازیِ پلی آف برایِ بقا یا سقوط فرستاد. اما شاگردانِ پال داردای حالا در رده‌یِ چهارمِ بوندسلیگا هستند، و تا همین یک هفته‌یِ پیش بالاتر از لورکوزن سوم بودن و در آستانه‌یِ کسبِ سهمیه‌یِ مستقیمِ چمپیونز لیگ. با این حال جامِ حذفی معنایِ دیگری برایِ هرتا می‌دهد. میشاییل پریتز، کاپیتان و ستاره‌یِ سابقِ هرتا که حالا مدیرِ ورزشیِ تیم است در یک جمله این اهمیت را بیان می‌کند: «من 20 ساله در هرتا بودم و 20 سال منتظرِ چنین شبی بودم.»
فینالِ جامِ حذفیِ آلمان از سالِ 1985 بدین سو در خانه‌یِ هرتا، یعنی الیمپیااشتادیون برگزار شده است. اما در این 30 سال هرتا حتی یک بار هم به فینالِ رویایی‌اش نرسیده است، چه برسد به قهرمانی. در واقع در کلِ تاریخِ باشگاه، هرتا دو بار در سال‌هایِ 1977 و 1979 به فینال رسیده که مغلوبِ کلن و فورتونا دوسلدورف شده است. اما تیمِ آماتورهایِ هرتا برلین (یا همانِ تیمِ دوم) یک بار در عینِ شگفتی تا فینالِ دی‌اف‌بی پوکال در سالِ 1993 پیش آمدند، اما با یک گل فینال را به بایر لورکوزن باختند. آخرین باری هم که تیمِ اول هرتا به نیمه نهاییِ جامِ حذفی رسید به سالِ 1981 برمی‌گردد. با اینکه فرمِ هرتا در سه هفته‌یِ اخیر افتِ چشمگیری داشته با شکستِ 5-0 مقابلِ مونشن‌گلادباخ، شکستِ 2-1 مقابلِ هوفنهایم و تساویِ 2-2 مقابلِ هانوفرِ قعرنشین همراه بوده، اما درخششِ غیر قابلِ منتظره‌یِ برلینی‌ها در این فصلِ بوندسلیگا امیدِ زیادی برایِ هوادارنشان پدید آورده تا بالاخره تیمشان در فینالِ خانگی ببینند.
در سویِ مقابلِ دورتموند با درسی که از دقیقه‌یِ 70 به بعد در شبِ تلخِ آنفیلد گرفت، برایِ رسیدن به چهارمین فینالش در 5 سالِ اخیر با تمامِ قدرت، به جز اوبامیانگ، مقابلِ هرتا قرار می‌گیرد. با تمامِ تحسین‌هایی که از فصلِ اولِ توماس توخل در وستفالن شده است، نرسیدنِ دورتموند به فینال و از دست دادنِ شانسِ یک جدالِ دیگر مقابلِ بایرن مونیخ، می‌تواند فصلی ناکام برایِ او به جای بگذارد.
 
 
     
آی اسپورت
2016-04-20 08:54:43
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر