فهرست
اینفوگراف: تاتنهامِ پوچتینو و آینده‌یِ درخشانش
اینفوگراف: تاتنهامِ پوچتینو و آینده‌یِ درخشانش

اینفوگراف: تاتنهامِ پوچتینو و آینده‌یِ درخشانش

آی‌اسپورت – تیمی که در فاصله‌یِ 4 هفته به پایانِ لیگ با 5 امتیاز فاصله در صدرِ جدولِ لیگِ برتر است، قطعا لیاقتِ صدرنشینی را دارد. لستر سیتیِ کلودیو رانیری جدا از شمایلِ افسانه‌ایش، منظم‌ترین و متحدترین تیمِ لیگِ برتر بوده است. اما این فصلِ لستر با تمامِ جذابیت‌اش از آن دست اتفاقاتی است که چند دهه یک بار در فوتبال می‌افتد. تمامِ عوامل این فصل دست به دستِ هم دادند تا لستر با استفاده از ضعفِ تیم‌هایِ بزرگ لیگِ برتر را تحتِ سلطه‌یِ خودش قرار دهد. هر اتفاقی در پایانِ لیگ بیفتد، این فصل، فصلی بی‌نظیر برایِ لستری‌ها خواهد بود. چیزی شبیهِ یک افسانه. اما تکرارِ چنین فصلی برایِ لستر و کلودیو رانیری تقریبا غیرممکن به نظر می‌رسد. اینجاست که تفاوتِ لستر با تاتنهام مشخص می‌شود.
تاتنهامِ موریسیو پوچتینو حاصلِ یک پروسه‌یِ چند ساله و در حالِ پیشرفت است. تیمی که پوچتینو از تاتنهام ساخته حالا بهترین خطِ حمله و خطِ دفاعِ لیگ را دارد، بیشتر از هر تیمِ دیگری موقعیتِ گل ایجاد کرده، بیشتر از هر تیمی شوت درونِ چهارچوب داشته، بیشتر از هر تیمی رویِ ضرباتِ آزاد گل زده و کمتر از هر تیمِ دیگری به رقبا اجازه‌یِ شوت به دروازه‌اش را داده است. در یک کلام، تاتنهامِ پوچتینو بهترین فوتبالِ این فصلِ لیگِ برتر را بازی کرده است.
جیمی کرگر دوشنبه شب بعد از پیروزیِ تاتنهام مقابلِ استوک اعتراف کرد که در موردِ تاتنهام اشتباه می‌کرده: «من در طول فصل چند بار گفتم اگه تاتنهام از شانسِ امسالش استفاده نکنه و قهرمان نشه شاید حالا حالاها دیگه چنین شانسی نداشته باشه. اما هرچی بیشتر بازیِ اونا را تماشا میکنم بیشتر به این فکر میکنم که نه، تاتنهام در آینده بهتر و بهتر میشه و بازم شانسِ قهرمانیِ لیگِ برتر خواهد داشت.»
نگاهی به سنِ بازیکنانِ کلیدیِ تاتنهام در این فصل بیندازید: هری کین (22)، دلی علی (20)، اریک لاملا (24)، کریستین اریکسون (24)، اریک دایر (22)، کایل واکر (25)، دنی روز (25). یان ورتونگن و موسا دمبله هم 28 ساله هستند و توبی آلدروایرلد 27 ساله. اما حتی برایِ جایگزینیِ احتمالیِ این مهره‌ها در آینده هم تاتنهام کوین ویمر (23) و رایان میسون (24) را دارد. تمامِ این‌ها بدونِ در نظر گرفتنِ بودجه‌یِ چند برابرِ تاتنهام با حضور در چمپیونز لیگِ سالِ آینده و قراردادِ جدیدِ تلویزیونی برایِ تیم‌هایِ لیگ برتر است. حرف از آمدنِ فوتبالیست‌هایِ فوق‌العاده جذابی مثلِ دومنیکو براردیِ ساسوئولو و اوزمان دمبله‌یِ رن که روز به روز بیشتر شبیه به کریستیانو رونالدویِ جوان می‌شود، به وایت هارت لین است. برایِ همین این تاتنهام هنوز به جایی که پتانسیل و لیاقتش را دارد نرسیده است.
کین؟ علی؟ دمبله؟ دایر؟ اریکسون؟ ستاره‌یِ بازیِ دوشنبه شب کدام یک از این بازیکنان بودند. جواب دادن به این سوال به اندازه‌یِ انتخابِ بازیکنِ سالِ تاتنهام سخت است؛ تیمی که دو هافبکِ میانی‌اش بینِ دو مدافعِ مرکزی قرار می‌گیرند، فول‌بک‎‌هایش بیشترین عرض را در حمله به خطِ میانی‌شان می‌دهند و هافبک‌هایِ کناری‌اش همه پشتِ کین و علی جمع می‌شوند تا فوتبالی شناور و در بهترین روزش غیر قابلِ مهار را پدید آورند. این تیمی است که موریسیو پوچتینو ساخته و تازه اولِ راهش است.
 
     
آی اسپورت
2016-04-20 10:35:57
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر