فهرست
برای سرهنگ علیفر: شما گزارشگرید یا گشتِ ارشاد؟
برای سرهنگ علیفر: شما گزارشگرید یا گشتِ ارشاد؟

برای سرهنگ علیفر: شما گزارشگرید یا گشتِ ارشاد؟

آی اسپورت- درست از اولین ثانیه‌های گزارش مسابقه بایرن و برمن، سرهنگ منتظر چنین لحظه‌ای بود. لحظه‌ای که دوربین‌ها یک نمای اکستریم کلوز از صورتِ آرتورو ویدال نشان بدهند و جملات تند آقای گزارشگر علیه او آغاز شوند. علیفر از مردم درخواست کرد که به چهره ویدال دقت کنند و چهره مارک همسیک را به یاد بیاورند و «نمادهای بی‌بندوباری» در فوتبال اروپا را بهتر بشناسند. جناب سرهنگ، خودش را در جایگاه تعیین مرزهای اخلاقی جامعه می‌بیند و به خودش اجازه می‌دهد به همین سادگی مثل تیترهای روزنامه‌های زنجیره‌ای راست‌گرا، عصبانیت‌اش را در معرض نمایش قرار دهد. او تصور می‌کند حق دارد سلیقه ظاهری‌اش را به مردم تحمیل کند. در همه این سال‌ها، منش گزارشگری مرد کهنه‌‌کار شبکه سوم همین بوده است. مردی که شیفته دفاع سه نفری خطی است و از دو دهه قبل، هرگز فرصت به روز شدن را برای خودش ایجاد نمی‌کند. گزارشگرِ مسابقه چکسلواکی و شوروی، در روزی که جمهوری چک و روسیه روبروی هم صف‌آرایی کرده‌اند!
 


در روزهای گذشته، چند تصویر هولناک به صورت مداوم در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شوند. تصویر هولناک مردان و زنانی که از این هفته قرار است به شغلِ شریفِ گشتِ ارشاد نامحسوس بودن روی بیاورند و ناگهان از پشت شمشادها ظاهر شوند و جوان‌ترها را به ون‌سواری دعوت کنند. این طرح، شباهت زیادی به داستان‌های رمان معروف جرج اورول و یا سریالِ واکینگ دد دارد اما در عین حال، هرگز غیرمنتظره تلقی نمی‌شود. شاید اگر یک مامورِ محسوس گشت ارشاد گزارشگر دیدارهای حساس اروپایی در تلویزیون ایران نبود، به خاطر مواجهه با این نوع از خبرها متعجب می‌شدیم اما حالا دیگر همه چیز، تنها ادامه یک روند منطقی است. وقتی در باکس گزارشگری تلویزیون، ساق‌های هنرمند آرتور ویدال فراموش می‌شوند تا او به خاطر مدلی که برای موهایش انتخاب کرده مورد تمسخر قرار بگیرد، در خیابان‌ها هم لابد باید سانتی‌مترهای روسری معیار ارزش‌گذاری جوان‌ها باشد. اگر آرتورو ویدال و هر بازیکنی شبیه به او نماد بی‌بندوباری باشد، شما هم نماد تحجر هستید آقای گزارشگر. نمادِ پیشرفت نکردن و درجا زدن. نمادِ طلبکارهایی که هرگز بازنشسته نمی‌شوند.


کدخبر:9405
  ۱۴  
آی اسپورت
2016-04-20 12:09:55
نظر دهید

۱۴ نظر
-
چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۵، ۱۲:۳۰
عشق است سرهنگ
-
چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۵، ۱۲:۴۱
سرهنگ حالش کلا خوش نیست
من نمیدونم یکی نیست تو این صدا و سیما به این تذکر بده
هر موقع بازی بایرن بوده یا حتی نبوده و حرف از گواردیولا رو پیش کشیده هی با مسخره بازی و نیش خند حرفای تکراری که صدبار گفته رو دوباره میگه که مثلا پپ توریست بوده و شق القمر کرده و از این حرفای مسخره
فرید
چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۵، ۱۲:۴۲
احسنت
امین
چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۵، ۱۲:۵۷
هرچند از گزارش های آقای علی فر متنفرم ولی این موضع آقای علیفر رو درست میدونم.از نظر شما انگار کسی که بی بند و باری رو قبول نداره بروز نیست که این حرف اصلا قابل قبول نیست.نویسنده مقاله در دروغگویی هم بی پروا عمل کرده و علارغم اطلاعیه نیروی انتظامی مبنی بر عدم برخورد مستقیم نیروهای نا محسوس با مردم این دروغ رو منتشر میکنه که نشان از عقده گشایی نویسنده داره و نشان دهنده اینه که نویسنده مقاله مشکلش با علیفر نیست و علیفر یک بهانه برای لجن پراکنی علیه جای دیگه ایه.
ع ع ب
چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۵، ۱۳:۴۳
من فکر کنم این آقا امین هم جزو همون 7000 نفریه که قرار مردم رو به صورت نامحسوس بپان و راپورتشون رو به مراجع ذیصلاح!!! بدن وگرنه یه انتقاد ساده از گزارشگر بی سواد و پر مدعایی که گزارش مسابقه فوتبال رو با مجلس وعظ و خطابه اخلاقی اشتباه گرفته انقدر فشار به ایشون وارد نمی کرد!!!!
هومن
چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۵، ۱۳:۴۸
چرا اسم نویسنده رو نذاشتید؟! داداش یا ابجی اینجا یه سایت ورزشی هست لطفا مقالات سیاسیت رو ببر تو سایتهای سیاسی بنویس و ما رو مثل خودت درازگوش فرض نکن که به اسم سرهنگ نوشته انتقادیت رو بخورد فوتبالدوستا بدی، با تشکر
-
چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۵، ۱۴:۱۲
امین بحث برسر برخورد مستقیم نیست ، این یعنی فرهنگ جاسوس پروری . این که تو موضع علیفر رو درست می دونی هم نشون می ده که تو هم متحجر و عقب مونده ای .
Gatab City
چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۵، ۱۴:۱۴
-
چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۵، ۱۵:۰۴
بسیار عالی.اتفاقا خیلی هم خوبه که توی مطالب ورزشی کنایه های فرهنگی و سیاسی هم وجود داشته باشه.عجیبه که انقدر به دوستان برخورده!!!
کیان
چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۵، ۱۵:۰۷
قشنگ ترین گاف رو اونجا داد که گفت قرارداد گواردیولا 120 میلیون یوروه که دقیقا میشه 110 میلیارد تومن، مرتیکه بیسواد...
برزو
چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۵، ۲۰:۰۱
مقاله عالی بود مرسی ای اسپورت، به چرت و پرت هایی که اینجا مینویسن هم خیلی توجه نکن.
عباس
پنجشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۵، ۲۳:۰۲
مرسی ای اسپورت مرسی نویسنده
-
يكشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۵، ۱۲:۳۳
خواهش میکنم منتشر کنید
به نظر من مظهر بی بند و باری کلاه گیس یک پیرمرد است نه مدل موی یک جوان 27 یا 28 ساله
۱
افشین
دوشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۵، ۰۳:۳۵
دمت گرم
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر