فهرست

جباری: فقط من کی روش و نکونام از خداحافظی خبر داشتیم / چرا این خبر رسانه ای شد ؟ / کسی نمی تواند به من بگوید به سلامت ، نیت من خیر بود

آی اسپورت -«مجتبی جباری در فکر خداحافظی از تیم ملی» این خبر فوتبالی‌ها را به شدت متعجب کرد تا جایی که به دنبال تایید صحت خبر منتشر شده بودند. و اما روز گذشته مصاحبه جباری خبر منتشر شده را تایید کرد. مجتبی از طریق نکونام، کی روش را در جریان تصمیم خود قرار داد ولی واکنش سرمربی تیم ملی به تصمیم جباری باعث شد تا این بازیکن روز گذشته تصمیم خود را رسانه‌ای کند. بهتر است مابقی ماجرا را از زبان خود جباری بشنوید.جباری در این مصاحبه مهم با ایران ورزشی ، از دلایل تصمیم خود می گوید.

 

بعد از دو هفته تعطیلی روزنامه‌ها خداحافظی تو از تیم ملی به مهم‌ترین خبر تبدیل شده؛ این موضوع را تایید می‌کنی؟

 راستش را بخواهید این خبری نبود که بخواهم اول آن را در اختیار رسانه‌ها قرار بدهم و بعد درباره آن صحبت کنم. ابتدا اگر اجازه بدهید درباره دلایلم برای اتخاذ این تصمیم صحبت کنم و بعد بحث مفصلی خواهم داشت. خدا را شکر می‌کنم که بعد از پایان رقابت‌های انتخابی جام جهانی توانستیم به همراه سایر بازیکنان و در کنار مردم جشن صعود برپا کنیم. حضور در تیم ملی برای من همیشه یک افتخار بوده است و افتخار بزرگتر وقتی بود که توانستیم خرداد با صعود تیم ملی به جام جهانی مردم ایران را خوشحال کنیم. من بعد از صعود به جام جهانی گفتم که این خوشحالی مثل خوشحالی قهرمانی یک تیم در لیگ برتر نیست که بعد از یک باخت فراموش شود و این خوشحالی تا جام جهانی ادامه خواهد داشت. در این مدت چند ماهه خیلی با خودم فکر کردم. با خودم کلنجار رفتم. درباره آینده فکر کردم. به این فکر کردم که چگونه در رقابت‌های انتخابی 2006 کنار تیم ملی نبودم اما در جام جهانی حضور داشتم به هر حال آن مصدومیت اجازه نداد در آلمان بازی کنم. به هر حال بعد از 10 سال آن اتفاقی که همه فوتبالیست‌ها منتظرش هستند برای من هم افتاد و این افتخار نصیبم شد که همراه تیم به جام جهانی بروم. اکنون مثل هر فوتبالیست دیگر در دنیا حضور در جام جهانی برای من هم یک رویاست اما سوالی که در این چند ماهه به شدت ذهنم را درگیر کرده؛ این است که بعد از جام جهانی قرار است چه اتفاقی بیفتد؟ من در سن 30 -31 سالگی 12 بار عمل کردم و مصدومیت آخرم هم همین آسیب‌دیدگی بود که به تازگی از آن رهایی پیدا کردم. با خودم فکر کردم با این شرایط و با فشاری که مسابقات جام جهانی دارد چه خدمتی می‌توانم به تیم ملی کنم و دیدم چه فرصتی بهتر از اینکه این شانس را به جوانی بدهم تا بتواند خودش را نشان دهد.

از کجا معلوم که این فرصت بعد از خداحافظی به یک جوان داده شود؟

 این را خیلی‌ها به من گفتند اما برایتان یک مثال می‌زنم. وقتی در اردوی قبلی اعلام شد که علی کریمی به تیم ملی دعوت شده منتظر بودم تا علی کریمی را در اردو ببینم اما وقتی دیدم منظور از این علی کریمی، علی کریمی سپاهان است خیلی خوشحال شدم. شاید اگر من در سپاهان می‌ماندم فرصتی به بازیکن جوانی مانند علی کریمی داده نمی‌شد که بتواند در سپاهان بازی کند و به تیم ملی برسد. به خدا هیچ چیز بیشتر از این مساله من را خوشحال نکرد که دیدم کریمی خودش را تا این سطح بالا کشیده است.

اما چطور می‌توانی حضور در جام جهانی را از دست بدهی؟!

 برای خودم خیلی سخت بود که به این تصمیم برسم. بارها به خودم گفتم این جام جهانی است و می‌توانم خودم را دوباره ثابت کنم. به همین خاطر این تصمیم را گرفتم. در زمانی هم این تصمیم را گرفتم که هیچ حرف و حدیثی نمی‌تواند درباره خداحافظی‌ام مطرح شود. این جام جهانی حقم بود اما ترجیح دادم این حق را به بازیکن جوانی بدهم.

شاید این تصمیم هم به دلیل روحیات خاص تو است؟!

 شاید باور این حرف من برای خیلی‌ها دشوار باشد اما ساختن یک کمپ برای بازیکنان نوجوان یا ساخته شدن یک بازیکن نوجوان و جوان شادی بسیار بیشتری از حضور در جام جهانی به من می‌دهد. من به این تصمیمم افتخار می‌کنم و می‌خواهم بقیه هم به این تصمیم من احترام بگذارند.

مگر قرار است کسی به این تصمیم احترام نگذارد؟!

 راستش را بخواهید این آمادگی را نداشتم که راجع به خداحافظی‌ام از تیم ملی صحبت کنم. در ماه‌های گذشته خیلی به این موضوع فکر کردم و 10 روز پیش به این تصمیم رسیدم. پس از این مساله با جواد نکونام کاپیتان تیم ملی تماس گرفتم. او اولین نفری بود که در جریان تصمیمم قرار گرفت. به او گفتم نظرم را به کی روش بگوید. کی روش پس از اینکه نظر من را از طریق نکونام شنید اعلام کرد که باید حضوری درباره این مساله صحبت کنیم. قرار بود به تهران بیایم و با کی روش صحبت کنم اما اینکه چطور در شرایطی که تنها من، نکونام و کروش از این موضوع اطلاع داشتیم، موضوع رسانه‌ای شد برایم مبهم است. اینکه چرا بعد از 10 روز از قول کی روش عنوان می‌شود «برو به سلامت» برایم جای تعجب دارد آن هم در شرایطی که کی روش گفته بود باید حضوری در این باره صحبت کنیم. امروز نکونام به من پیامک داد که کی روش بسیار عصبانی است. برای من جای سوال است که چرا خودشان یک چیزی می‌گویند اما مساله دیگری را رسانه‌ای می‌کنند. من برای حرف‌هایم مدرک و سند دارم. تا امروز قرار بود که من حضوری با کی روش صحبت کنم اما به یکباره بعد از اینکه یکی از رسانه‌ها خبر خداحافظی من را اعلام کرده می‌گویند کی روش عصبانی است. نمی‌دانم چرا به این نتیجه رسیدند. نمی‌دانم دنبال چه هدفی بوده‌اند و من به شدت از این قضیه ناراحتم.

آیا بعد از این اتفاقات با نکونام صحبت کردید؟

 بله، من با نکونام صحبت کردم. به او هم گفتم که چرا وقتی قرار بود حضوری صحبت کنیم به یکباره این مساله رسانه‌ای شده است. کروش آدم با تجربه‌ای است و 10 روز زمان مناسبی بود که بخواهد درباره تصمیم من نظر بدهد. امیدوارم پاسخ مناسبی به این سوال‌هایی که مطرح شده بدهند. اصلا هیچ دلیلی ندارد کسی به من بگوید برو به سلامت. آنها باید به تصمیم من احترام بگذارند. چرا 10 روز قبل یک طور صحبت می‌کنند و امروز طور دیگر. این جواب خوبی برای من نبود که با یک نیت خیر می‌خواستم جای خود را به بازیکن جوان‌تری بدهم. این درست نبود که به من جواب بدهند کروش از دستت عصبانی است. چطور آنها اول گفتند که باید با کی روش  صحبت کنم و حالا می‌گویند باید با کفاشیان و نبی حرف بزنم. نمی‌دانم چه نیتی داشتند. امیدوارم به تصمیمم احترام بگذارند و هیچ شک و شبهه‌ای درباره دلیل تصمیمم مطرح نشود. اگر کسی شبهه‌ای درباره دلیل تصمیم من دارد بهتر است کمی به بزرگی اسم جام جهانی فکر کند؛ نامی که هر بازیکنی را وسوسه می‌کند تا با فراموش کردن همه مشکلات احتمالی یکی از اعضای تیم‌ ملی در جام جهانی باشد.»

     
آی اسپورت
2014-04-06 13:42:18
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر