فهرست
یادداشت ویژه/ نگرانی بزرگتر از دربی: هویت گمشده استقلال
یادداشت ویژه/ نگرانی بزرگتر از دربی: هویت گمشده استقلال

یادداشت ویژه/ نگرانی بزرگتر از دربی: هویت گمشده استقلال

یک/ «چیزی از دست نداده‌ایم». این اولین جمله پرویز مظلومی در کنفرانس خبری، بعد از شکست مبهوت‌کننده در دربی هشتادودوم بود. سرمربی آبی‌های پایتخت که قبل از مسابقه امیدواری‌های زیادی به هواداران تیمش بخشیده بود، بعد از شکست نهایت تلاش‌اش را برای حفظ خونسردی به کار بست اما حقیقت آن بود که او علاوه بر شانس صدرنشینی و عدد افتخارآمیز4، اعتماد طرفداران تیمش را نیز از دست داده بود. انتقادها از پرویز مظلومی، از آنتن زنده شبکه سوم و بازیگرهای تلویزیونی آغاز شد و به بنرهای تند در مقابل زمین تمرین استقلال رسید تا سرمربی استقلال، کابوس‌وارترین ساعاتِ حضورش روی نیمکت این باشگاه را سپری کند. شکست در دربیِ جذاب روز جمعه، بزرگ‌ترین مشکل استقلال در طول فصل و اصلی‌ترین بهانه انتقادها از پرویز مظلومی نیست. آن‌چه شرایط را برای شکل‌گیری یک جو عمومی علیه سرمربی آبی‌ها مهیا می‌کند، نحوره رقم‌خوردن این شکست در ادامه نمایش‌های ضعیف استقلال است. بیشتر از اتفاق و حادثه، این واقعیت‌های فوتبال بود که استقلال را تبدیل به یک بازنده تمام عیار در شهرآورد تهران کرد. واقعیت یک تیم به‌هم‌ریخته که در نزدیکیِ پایان لیگ برتر، هنوز به نظم دلخواهش نزدیک شده است تا هواداران‌اش درست مثل خسرو حیدری در لحظه تعویض در دقیقه هفتاد، دست‌های‌شان را به طرف یک متهم نشانه بگیرند. متهمِ ردیف‌اول رقم خوردن یک فصل نه چندان دلچسب برای آبی‌ها. پرویز مظلومی.

دو/ فقط 4 هفته به پایان پانزدهم دوره رقابت‌های لیگ‌برتر فوتبال ایران باقی مانده و آبی‌های پایتخت هنوز هم هویتِ فنی‌ خاص خودشان را در مسابقه‌های لیگ به نمایش نمی‌گذارند. شاید بیشترین اعتراض‌ها همواره متوجه ترکیب‌ها و تعویض‌های نفر اول فنی تیم باشد اما اتفاق آزاردهنده‌تر، گم‌شدن رد پای جلسه‌های تمرینی در دیدارهای هر هفته استقلال است. در این تیم، هیچ نشانی از امضای خاص مربی دیده نمی‌شود و هیچ نقشه و ساختار واحدی برای نزدیک‌شدن به دروازه رقبا وجود ندارد. اگر پرسپولیس به لطف بازیکنان تکنیکی و ریزنقش‌اش با حفظ مالکیت توپ به حمله می‌رود و خط دفاع حریف را با کارهای ترکیبی تحت فشار می‌گذارد، اگر ذوب‌آهن یحیی حفظ توپ را در راس اولویت‌ها قرار می‌دهد و با پاسکاری‌های پشت‌سرهم و همکاری تیکی‌تاکایی ایجاد موقعیت می‌کند، اگر تراکتورسازی بازی را از جریان می‌اندازد و به مسابقه سکته می‌دهد و بهترین بهره ممکن را از ضربات ایستگاهی می‌برد و اگر استقلال خوزستان روی قدرت شوت‌زنی هافبک‌هایش برای جمع کردن امتیازهای حساس حساب باز می‌کند، در استقلال تهران هیچ هویتی برای پیش‌بردن تیم وجود ندارد. رسیدن به هماهنگی لازم برای انجام حرکات ترکیبی در زمین، نیاز به ساعات طولانی و منسجم تمرین دارد و بازیکنان استقلال هنوز هم این هماهنگی را به دست نیاورده‌اند. آن‌ها نه تنها روی زمین تجربه موفقیت‌آمیزی در حفظ توپ نداشته‌اند، بلکه روی ضربات ایستگاهی نیز شباهتی به تیم زهردار گذشته ندارند. استقلالِ لیگ پانزدهم، در یک بن‌بست تاکتیکی محسور شده است و به نظر می‌رسد این موضوع، اهمیت به مراتب بیشتری از نتیجه دربی پایتخت داشته باشد.

سه/ صعود به فینال جام حذفی و شانسِ زیاد کسب سهمیه آسیا، به لحاظ نتیجه فصل نسبتا موفقیت‌آمیزی را برای استقلال رقم زده است اما در عین حال، روند تیم مظلومی رو به رشد نیست و درصد مهمی از این موفقیت، به خاطر نیم‌فصل اول به دست آمده است. آن‌ها در نیم فصل اول لیگ برتری محسوسی به سایر رقبا داشتند و شانس اول قهرمانی بودند اما در نیم فصل دوم، حتی به ملوان و استقلال اهواز هم امتیاز دادند و در نبرد با راه‌آهن و گسترش فولاد به لطف اتفاقات بازی همه 3 امتیاز را از آن خود کردند. مقایسه سرمربیان این روزهای سرخابی‌های پایتخت، طبیعتا به نفع طرف آبی ماجرا نخواهد بود. مقایسه‌ای که در یک سوی آن، مرد کرواتی قرار دارد که یک تیم بحران‌زده را با نمایش‌هایی تماشاگرپسند به صدر جدول رسانده و در سوی دیگر آن، مردی که تیمش در 4 بازی بدون خسرو حیدری حتی یک گل با ضربه سر نمی‌زند و هیچ تدبیری برای جانشینی مرد شماره 2 در ترکیب تیمش ندارد. مردی که تیمش هیچ نقشه معینی را برای نزدیک‌شدن به دروازه رقبا بروز نمی‌دهد و بعید به نظر می‌رسد حتی در صورت رسیدن به قهرمانی جام حذفی، در استقلال ماندگار شود. آن‌چه دوران حضور مظلومی در استقلال را به پایان نزدیک می‌کند نه نتیجه‌سنجی، بلکه خط‌کش‌های فنی و تاکتیکی است. امروز از پرویز به عنوان سرمربی تیمی یاد می‌شود که نسبتی با فوتبال مدرن برقرار نکرده است. تیمی که حال ندارد. و آینده هم.


محمدحسین عباسی / تماشاگران امروز
  ۱  
آی اسپورت
2016-04-20 15:59:59
نظر دهید

۱ نظر
Gatab City
چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۵، ۱۸:۵۴
خیلی به استقلال گیر میدین و الکی حاشیه میسازین
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر