فهرست
آنالیز: شباهت‌هایِ رئال مادرید و منچستر سیتی
آنالیز: شباهت‌هایِ رئال مادرید و منچستر سیتی

آنالیز: شباهت‌هایِ رئال مادرید و منچستر سیتی

تونی اونز
 
جدالِ کریستیانو رونالدو و لیونل مسی. هیچ جدالی در دنیایِ فوتبال به سرسختیِ رقابتِ این دو ستاره برایِ آقایِ گلیِ لا لیگا نیست. این رقابت حتی گاهی قهرمانی‌هایِ رئال و بارسا را هم زیرِ سایه می‌برد. اما منچستر سیتی امشب می‌تواند از این رقابتِ وسواس‌گونه‌یِ غول‌هایِ اسپانیایی به سودِ خودش استفاده کند.
کریستیانو رونالدو بازیِ اولِ هفته مقابلِ رایو وایکانو را به دلیلِ مصدومیت از دست داد. پیش از این بازی رونالدویِ 31 ساله در تمامِ دقایقِ بازی‌هایِ رئال در زمین بود. اتفاقی که معمولا برایِ بازیکنی به این سن نباید بیفتد. وقتی ستاره‌ها پا به سن می‌گذارند بازی‌هایِ ساده‌تر را رویِ نیمکت می‌نشینند و برایِ دقایقی با فشارِ کم به زمین می‌آیند. اما رقابتِ رونالدو با مسی باعث می‌شود که او حاضر نباشد حتی یک دقیقه فرصتِ گل زدن و پیش افتادن از ستاره‌یِ بارسا را از دست بدهد. البته موضوع فقط مسی هم نیست. اسپانسرهایِ رئال هم انتظار دارند رونالدو را همیشه در زمین ببینند چون اهمیتِ زیادی برایِ تبلیغِ برندشان دارد. برایِ این اسپانسرها مهم نیست تاندانِ زانویِ رونالدو دچار مشکل شده یا عضله‌یِ پشتِ پایش گرفته. مصدومیت و استراحت نشانه‌یِ ضعف است، ضعفی که نباید مقابلِ بارسا نشان داد.
با این وجود و با تمامِ غرور و نخوتِ رونالدو، او همیشه یک حرفه‌ایِ به تمامِ معنا بوده و هیچوقت دست از سخت تمرین کردن دست برنداشته است. درسته رونالدو وظایفِ دفاعی‌ای که بقیه باید انجام بدهند را ندیده می‌گیرد، اما مشکلِ بزرگتری که او برایِ مربی‌اش درست می‌کند اصرارش به بازی، حتی وقتی آماده نیست، است. حتی وقتی به نفعِ خودش است کمی استراحت کند. این مسئله ممکت است در ابتدایِ فصل به چشم نیاید، اما در پایانِ فصل نشانه‌هایِ آن کاملا مشخص می‌شود.
بارسا در دو بازیِ اخیرش در لیگ 14 گل زده است. اما پیش از این دو بازی در شکست مقابلِ سوسیداد، والنسیا، رئال و تساویی مقابلِ ویارئال و حذف از چمپیونز لیگ به دستِ اتلتی، خستگیِ مسی و سوارز و نیمار کاملا مشخص بود. معلوم بود یک جایِ کار درست نیست. برایِ همین است که با تمامِ سر و صداهایی که برایِ رئال و بارسا می‌کنند، اتلتیکو مادرید خطرناک‌ترین تیمِ اسپانیا است و سیتی خوش‌شانس بود که به تیمِ دیگو سیمئونه در نیمه نهایی نخورد.
زیدن‌الدین زیدان موفق شده ورقِ این فصل را برگرداند. زیدان آنقدر در برنابئو قدرت دارد که می‌تواند تیمی که خودش می‌خواهد را به زمین بفرستد، نه تیمی که فلورنتینو پرز می‌خواهد. این خودش پیشرفتی برایِ رئال است. اما زیدان تاکتیسین نیست و تیمش، تیمی تک بعدی است. رئال با تمامِ قدرتِ هجومی‌اش در دفاع نامنظم و متزلزل است. سرخیو آگوئرو و کوین دبروینه امشب فرصت‌هایِ گلزنی پیدا خواهند کرد. اما نکته‌یِ کلیدی اینجاست که در سویِ دیگر زمین هم وضعیت چنین است و رونالدو و بیل می‌توانند بارها دروازه‌یِ سیتی را به خطر بیندازند.
یایا توره مصدوم است و امشب بازی نمی‌کند. اما حتی اگر آماده بود هم به احتمالِ زیاد در ترکیبِ اصلی قرار نمی‌گرفت. سیتی بدونِ توره‌ای که مثلِ رونالدو وظایفِ دفاعی‌اش را انجام نمی‌دهد پاریس سن ژرمن را شکست داد. قرار گرفتنِ فرناندو و فرناندینیو کنارِ هم در مرکزِ خطِ میانیِ سیتی استحکامِ بیشتری به خطِ دفاعی‌شان می‌دهد. اما نه در حدی که بتوانند 90 دقیقه بدونِ توپ دفاع کنند و فشارِ رئال را تحمل کنند. نه. این بازی بازی‌ای نیست که سرنوشتش با دژهایِ دفاعیِ مستحکم و یک ضدِ حمله نوشته شود. امشب شبِ ستاره‌هایی مثلِ رونالدو و بیل و آگوئرو و دبروینه است و اینکه کدام تیم بیشتر از اشتباهات و ضعفِ دفاعِ حریف استفاده کند.
 
 
     
آی اسپورت
2016-04-26 09:46:48
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر