فهرست
یادداشت ویژه: فرهنگ دهاتی‌پروری در فوتبال ایران
یادداشت ویژه: فرهنگ دهاتی‌پروری در فوتبال ایران

یادداشت ویژه: فرهنگ دهاتی‌پروری در فوتبال ایران

1. یادم نیست پس از آن اتفاق مرگ بار استادیوم آزادی ( ایران - ژاپن و کشته شدن چند نفر از تمشاگران هنگام خروج از ورزشگاه ) کدام مسوول از کار برکنار شده باشد یا با دست خود امضا انداخته باشد پای استعفا. 2. فرماندار اهواز، رییس هیات فوتبال، رییس حراست و مدیر عامل استقلال اهواز هم درست مثل همتایان خود در شهرهای دیگر بعد از سنگ پرانی هوادارانشان کول وار با مساله برخورد می کنند، حتی پیش از آنکه فردوسی پور حرفی از رفتار حداقلی عذرخواهی به میان آورد، زورشان می آید زبان بچرخانند که عذرمی خواهیم. قبل از آن هم که در انواع و اقسام رسانه ها مشغول لنترانی و شاخ و شانه کشیدن و قلدری بوده اند و بس. مربی استقلال اهواز از فرط ابزوردواری به درد نمایشهای طنز می خورد. قابل توجه رضا عطاران و سعید آقاخانی و مهران مدیری. 3. فردوسی پور فراموش می کند ماجرای نفت مسجد سلیمان را یادآوری کند. فراموش می کند سه هفته پیش انزلی را ورق بزند و خاطره خودروهای پلاک تهران را زنده کند. چند سال عقب تر برود و از سر شکسته فرکی در همان استادیوم تختی بگوید. 4. البته که بهتر است بازی های بزرگ در غدیر و در استادیوم های بزرگتر برگزار شود، اما مساله مهم دهاتی پروری است. مساله مهم سوء استفاده از احساسات مردم است. بدبختی مایه گذاشتن از مردم (در این فقره مردم خوزستان است). مهم این است آن آقای فرماندار، رییس، حراستی و فلان آقا برای جلو بردن مردم ،برای ارتقای سطح فرهنگ ورزشی مردم کاری نمی کنند و در عوض آنها را برای رسیدن به اهداف کثیف خود پرورش می دهند، دهاتی وار هم پرورش می دهند. سنگ زدن بد است، اما اگر منجر شود به باخت رقیب و قهرمانی تیم دیگر استان و یا کمک به تیم هم نام تهرانی مساله مهمی نیست. می شود از کنارش کول وار و ابزوردوار گذشت. می شود گفت حالا چیزی هم نشده!‌ 5. نه فکر کنید، بچه تهرانی بازی درآورده ام ها. همان بخش اول از افتضاح استادیوم آزادی نوشته ام که ما بچه تهرانی ها هم یادمان باشد چه شده و ... حالا چرا اینقدر عقب برویم؟ همان نارنجک پرانی بازی پرسپولیس و تراکتور در آزادی و یا نارنجک پرانی آبی ها در دربی کفایت می کند. فقط خواستم بگویم منظورم از دهاتی پروری و دهاتی واری توهین به آنها که در روستا زندگی می کنند، نیست؛ مجموعه رفتارهای مشخص و معلوم است و خاص یک منطقه نیست. 6. دمت گرم ابراهیم تهامی. دمت گرم که خمیده نشستن و مچاله بودن آن تماشاگران دل تو را به درد آورد. من که با چشمهای خودم دریبل ۱۲ نفره تو را ندیده ام، اما هر چه بگویی قبول است! 7. من به اشتباه نوشته بودم سر فرکی در غدیر شکسته اما در همان تختی شکسته. خب این دیگر بدتر، یعنی این ورزشگاه سابقه دارد.

سحر طلوعی
  ۸  
آی اسپورت
2016-04-26 14:36:34
نظر دهید
۸ نظر
4 & 6
سه شنبه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۵، ۱۴:۴۲
خواستن پرسپولیس رو به هر روش کثیفی زمین بزنن که نتونستن و خار و ذلیل شدن
-
سه شنبه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۵، ۱۴:۵۶
لنگ خار و ذلیل هست لنگی
حمیدرضا
سه شنبه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۵، ۱۵:۵۵
خار وذلیل که شمایی اس اسی سولاخی
Danial
سه شنبه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۵، ۱۶:۰۲
من ۳ دفعه متن رو خوندم آخر هم متوجه نشدم دقیقا چی‌ می‌خواد بگه. یعنی‌ فرماندار و استاندار خوزستان گفتن به تماشاچی‌ها برید به پرسپولیس سنگ بزنین که قهرمان نشه و استقلال خوزستان قهرمان بشه؟ حالا اگه هم استقلال خوزستان قهرمان نشد حداقل استقلال تهران قهرمان بشه؟ مشکل فرهنگی‌ خیلی‌ شدید در جامعه وجود داره و توحش داره بیداد میکنه اما اینکه این رو بر اساس تخیلات خودمون جهت دار و برنامه ریزی شده بدونیم اونم فقط وقتی‌ به ضرر ما هست به نظرم از انصاف به دور هست. آی‌ کاش نویسنده میگفت که تو بازی پرسپولیس تراکتور کی‌ به پرسپولیسی‌ها خط داده بود که کم مونده بود بمب بترکونن تو آزادی و بازی بعدی بدون تماشاگر برگزار شد. اونجا کی‌ دهاتی پروری کرده بود؟
-
سه شنبه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۵، ۱۷:۵۲
حمیدرضا سولاخ خودتی و اطرافیانت
جیم
سه شنبه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۵، ۱۸:۱۴
دانیال:

زیاد خودت رو اذیت نکن ...، دهاتی پروری لغت خوبی نیست ولی نویسنده دقیقا میخواد در مورد همین لی لی به لا لا حذتشتن های الکی و باد تو پاچه کردن های بیخود حرف بزنه.

ایا الان نیروی انتظامی ازم شده و بعدها بجای چهار تا سرباز وظیفه پیزوری که فقط ملت رو نگاه میکنن و محض احتیاد دست تکون میدن، چهار تا نیروی اموزش دیده و جدی میفرسته ورزشکاه تا جلوی سنگپرونی رو بگیرن؟

خیر نمی کنه!
ایا تمامی مسئولین شهری و استانی هنوز یک سری عبارات ابلهانه ی بچه خر کن بکار میبرند که انگار اعتراض به این ه که پرسپولیس ی کتک خورده یا استقلالی. با حماقت تمام هی دارن سعی می کنن بگن پرسپولیسی ها هم سنگ زده اند. ولی ابله ها نمیتونن جواب بدن، مهم نیست کی زده، مهم اینه که وظیفه ی تو بوده نگذاری بزنن، این تنها کارت بوده و بابتش حقوق میگیری.
کارمند فدراسیون میکه تقصیر تهران بوده چون تحکم نکرده یکی بهش نگفت پس تو شلغم تشریف داری دیگه! نمیباس خودت تصمیم بگیری! همینور دکوری اونجا هستی و حقوق میگیری و با ذکر صلوات دعا میکنی اتفاقی نیفته.

مطلب اخر حرف های ابلهانه ای مثل مظلوم مردم خوزستان!
مظلوم چیه؟ هر دو طرف که سنگ زده اند و خورده اند مردم خوزستان بوده اند، از کره ماه که نیومده بودن. تو شهرهای دیگه هم مثل اونها وجود دارن. یه مشت لات و لوت و بی فرهنگ. همیشه مشکل رو باید بیواسطه نگاه کرد تا حل کنی، الکی تو رودروایسی نگاه کنی چیزی درست نمیشه
مرید نیلوقر کنگرانی
سه شنبه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۵، ۱۸:۴۳
سحر طلوعی چه نیلوقر کنگرانی خوبیه
-
سه شنبه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۵، ۲۰:۲۷
سوراخ همون تیمیه که 4 تا گل خورده، آخ هم نگفته و خدا رو شکر می کنه که 6 تا نشد!
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر