فهرست
آنالیز: اهمیتِ توماس مولر مقابلِ اتلتیکو مادرید
آنالیز: اهمیتِ توماس مولر مقابلِ اتلتیکو مادرید

آنالیز: اهمیتِ توماس مولر مقابلِ اتلتیکو مادرید

رافائل هونیگشتاین
 
توماس مولر استادِ پیدا کردنِ فضاهایی در خطِ دفاعِ حریف است که انگار برایِ بقیه‌یِ مهاجمین نامرئی هستند. این خصوصیتِ بازیِ مولر در جدالِ امشب مقابلِ اتلتیکو مادرید اهمیتی حیاتی خواهد داشت. تقریبا همه از خطِ دفاعِ اتلتی به عنوانِ مستحکم‌ترین دفاعِ حالِ حاضرِ اروپا نام می‌برند. حریفانِ اتلتی یا اصلا فضا و زاویه‌ای برایِ شوت زدن به دروازه‌یِ یان اوبلاک پیدا نمی‌کنند، یا اگر هم پیدا کنند معمولا از فواصل و زوایایِ نه چندان خطرناک‌ است. نظمِ فوق‌العاده‌یِ مردانِ دیگو سیمئونه باکسِ اتلتی را بدل به محوطه‌یِ ممنوعه کرده است. حتی غیبتِ دیگو گودین در بازیِ امشب هم بعید است کمکِ چندانی به بایرن بکند.
بایرن که در آستانه‌یِ قهرمانیِ بوندسلیگاست عادت دارد مقابلِ تیم‌هایی که با دفاعِ پرعمق و ضدحمله‌هایِ سریع و مستقیم بازی می‌کنند، رقابت کند. مثلِ ماینتز که ماهِ پیش با چنین سبک و استراتژی‌ای بایرن را در آلیانتز آرنا 2-1 شکست داد. اولین شکستِ بایرن بعد از 4 ماه در بوندسلیگا. اما با تمامِ سر و صدایی که در باواریا درباره‌یِ اتلتی بر پا شده (خودِ توماس مولر گفته اتلتی بارسا را حذف کرده پس باید خیلی مراقب باشیم)، بایرنی‌ها اعتماد به نفسِ بالایی برایِ صعود به فینال دارند و مطمئنند در دو بازیِ رفت و برگشت بالاخره راهِ حلی برایِ شکستنِ دیوارِ تیمِ سیمئونه پیدا خواهند کرد.
با اینکه دورتموند رقابت برایِ قهرمانیِ بوندسلیگا را هنوز زنده نگه داشته، بایرن با وجودِ پیروزی‌هایِ اخیرش فاصله‌یِ زیادی با اوجش گرفته است. خودِ پپ به این مسئله آگاه است و اعتراف کرده که تیمش جوری که باید بازی نمی‌کند: «ما مسی و رونالدو نداریم که فصلی 50، 60 تا گل بزنند. پس باید تیم‌تر باشیم و سخت‌تر تلاش کنیم.»
با این حال اسکوادِ بایرن چه در زمین و چه رویِ نیمکت آنقدر پر از استعداد است که بالاخره یکی از این بازیکنان در یک لحظه از بازی راهی برایِ گل زدن پیدا می‌کند. در نیمه نهاییِ پوکال این توماس مولر بود که 2 گل زد، گلِ سی‌ام و سی و یکمش در این فصل. شنبه آرتورو ویدال یک گل به خودی را به هرتا تحمیل کرد و داگلاس کاستا یک سوپرگل زد. در چمپیونز لیگ یوونتوس تا آستانه‌یِ حذفِ بایرنی که تمرکزِ لازم را نداشت رفت و بنفیکا هم این فرصت را داشت. اما این ستاره‎هایِ بایرن بودند که تیمشان را نجات دادند. آیا بایرن برایِ 7 بازیِ باقی مانده‌یِ فصل (اگر به فینال برسد) می‌تواند به اوج بازگردد؟ توماس مولر که حالا با رفتنِ شواین‌اشتایگر به سخنگویِ تیم تبدیل شده، با اعتماد به نفس و شوخ طبعیِ باواریایی می‌گوید بایرن با بردنِ بازی‌هایِ کلیدی فرمِ خوبش را پیدا می‌کند.
سیستمِ 1-4-1-4 این فصل سیستمِ محبوبِ پپ گواردیولا در بایرن بوده است. پپ اولین بار این سیستم را در بازیِ سوپرکاپ آلمان، سه سالِ پیش مقابلِ دورتموند امتحان کرد و بعد از آن شکستِ سنگینِ 4-2 کلا کنارش گذاشت. تا اینکه این فصل بازگشتی به آن داشت و ازش نتیجه گرفت. در این سیستمِ توماس مولر به عنوانِ شماره‌یِ 9 کاذب جایی بینِ هافبکِ دفاعی و وینگر بازی می‌کند، پستی که با توجه به هوشِ بالایش برایِ پیدا کردنِ فضاهایِ خالی بهترینِ فصلش در بایرن را رقم زده است. در ضمن مولر همیشه در حساس‌ترین بازی‎‌ها می‌تواند با ضرباتِ سر هم تیمش را نجات بدهد، کیفیتی که خیلی به آن توجه نمی‌شود. مولر در فینال 2012 و در همین بازی مقابلِ یوونتوس با ضربه‌یِ سر گل زد. شاید امشب هم راهِ رسیدن به گل برایِ بایرن همین راه باشد.
 
     
آی اسپورت
2016-04-27 10:58:41
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر