فهرست
گزارش: بازگشتِ هوملز به باواریا
گزارش: بازگشتِ هوملز به باواریا

گزارش: بازگشتِ هوملز به باواریا

آی‌اسپورت – هفته‌ها بود که متس هوملز هوادارانِ دورتموند را آماده‌یِ این خبرِ بد می‌کرد: «نمی‌دونید چقدر برام سخته و چقدر بهش فکر میکنم. شب‌ها از خواب می‌پرم و به آینده و تصمیمی که باید بگیرم فکر می‌کنم.» اما این اولین باری نیست که هوملز باعث بالا و پایین رفتنِ روابطِ دورتموند و بایرن مونیخ شده است.
متس هوملز حتی قبل از اینکه برایِ تیمِ اولِ بایرن بازی کند نامی معروف در سابنر اشتراس بود. سالِ 2005 که هوملز تنها 16 سال داشت و برایِ تیمِ زیرِ 17 ساله‌هایِ بایرن بازی می‌کرد تمامِ مسئولینِ آکادمی از درخشان‌ترین استعدادِ دفاعیِ فوتبالِ آلمان حرف می‌زدند. اما وقتی هوملز یک سال بعد بالاخره به تیمِ اول رسید، اوتمار هیتسفیلدِ محافظه‌کار رهبریِ بایرن را در اختیار گرفته بود، مربیِ حسابگری که خیلی اعتقادی به استفاده از بازیکنانِ جوان و بی‌تجربه در خطِ دفاعیِ تیمش نداشت. در نتیجه هوملز در نیم فصلِ اولِ 2007-2008 تنها دو بار رویِ نیمکتِ بایرن در بوندسلیگا نشست و در ترنسفرِ زمستانی با یک قراردادِ قرضیِ 18 ماهه راهیِ بوروسیا دورتموند شد.
هوملز از همان ابتدا جایِ خودش در ترکیبِ دورتموند را ثابت کرد: «خیلی زود فهمیدم چه تصمیمِ درستی گرفتم. اینجا بهم بازی میرسه و میتونم خودم را نشون بدم.» با وجودِ درخششِ هوملز در دورتموند، مربیِ بعدیِ بایرن، یورگن کلینزمن، هم اعتقادی به او نداشت و سالِ 2009 قراردادِ هوملز با دورتموند دائمی شد. به مبلغِ 4.5 میلیون یورو: «کلینزمن هیچوقت منو نخواست و برایِ همین برگشتن به بایرن دیگه اصلا موضوعیتی نداره.»
اما خیلی زود این بایرن بود که دیگر کلینزمن را نمی‌خواست. اینجا بود که بایرنی‌ها تازه به اشتباهِ خودشان پی بردند: «هرگز نباید میذاشتیم هوملز بره. اون شاهکاره.» این اعترافِ کمک مربیِ بایرن، هرمان گرلاند بود. تلاش‌هایِ بایرن برایِ بازگرداندنِ هوملز در سالِ 2012 شکست خورد. هوملز با دورتموند قهرمانِ بوندسلیگا شده بود و از فوتبالش در وستفالن لذت می‌برد. کارِ به جایی کشید که هوملز در جریانِ یورو 2012 گفت: «بایرن هیچ اهمیتی برام نداره.» این حرفِ هوملز باعث شد تا پدرش که در آکادمیِ بایرن کار می‌کرد و اوون هارگریوز را برایِ باواریایی‌ها کشف کرده بود، از باشگاه اخراج شود.
حالا بعد از گذشت بیش از 8 سال متس هوملز تصمیم گرفته به بایرن مونیخ بازگردد. دلایلی زیادی در قطعی شدنِ این تصمیم دخیل بودند. منابعِ نزدیک به باشگاه می‌گویند شکستِ 4-3 مقابلِ لیورپول و حذف از یوروپا لیگ تاثیرِ منفیِ ذهنیِ شدیدی رویِ هوملز گذاشته است. اگر واقعا اینطور باشد چقدر کنایی که این شکست را یورگن کلوپ به تیمِ هوملز تحمیل کرد، مربی‌ای که از او یک ستاره ساخت اما در فصلِ آخر باهاش به مشکل خورد و فقط آمدنِ توماس توخل بود که باعث شد هوملز یک فصل دیگر در دورتموند باقی بماند. عاملِ دیگر، "تصمیمِ فوتبالی"ِ هوملز است. خیلی از ستاره‌هایِ دورتموند در چند فصلِ اخیر به این فکر کردند که هرچقدر هم که خوب باشند، هرچقدر هم پیشرفت کنند، از پسِ بایرن مونیخ برنمی‌آیند. این راهی است که ماریو گوتزه و رابرت لواندوفسکی هم پیش از این طی کرده‌اند.
به هر صورت دورتموند برایِ فروشِ هوملز دو سناریو جلویِ بایرن گذاشته است. یا 40 میلیون یورو، یا بینِ 10 تا 15 میلیون یورو به علاوه‌یِ ماریو گوتزه. اگر بایرن هیچکدام از این سناریوها را قبول نکند، دورتموند حاضر است همان رویکردی که در قبالِ لواندوفسکی داشت را پیش بگیرد و هوملز را یک فصلِ دیگر، تا پایانِ قراردادش حفظ کند.
با اینکه هنوز قراردادی امضا نشده و انتقالِ هوملز به بایرن رسمی نشده است اما امشب وقتی دورتموند مقابلِ ولفسبورگ قرار می‌گیرد، اتفاقی شاید هرگز تصورش را نمی‌کردیم رخ خواهد داد. کاپیتان متس هوملز از سویِ دورتموندی‌ها هو خواهد شد.
 
 
     
آی اسپورت
2016-04-30 10:50:19
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر