فهرست
یادداشت: ادامه‌یِ پروژه‌یِ پوچ در وایت هارت لین
یادداشت: ادامه‌یِ پروژه‌یِ پوچ در وایت هارت لین

یادداشت: ادامه‌یِ پروژه‌یِ پوچ در وایت هارت لین

آدام بیت
 
تاتنهامی‌ها به این فصل و به این تیمشان افتخار می‌کنند. آن‌ها دلی علی، پدیده‌یِ فوتبالِ انگلیس و هری کین، بهترین مهاجمِ انگلیس را دارند. اما این هوداران می‌دانند چنین فصلِ درخشان و چنین فوتبالِ جذابی با این پدیده‌هایِ جوان را مدیون کی هستند: موریسیو پوچتینو. برایِ همین وقتی دیروز پوچتینویِ 44 ساله اعلام کرد با باشگاه برایِ تمدیدِ قراردادش برایِ 5 سالِ دیگر به توافق رسیده، تاتنهامی‌ها به آینده‌ای درخشان امیدوار شدند.
قراردادِ حالِ حاضرِ پوچتینو تا سالِ 2019 است. اما مسئله‌یِ مهم در اعلامِ این توافق برایِ تمدید اینجاست که وقتی یکی از جذاب‌ترین مربی‌هایِ جوانِ حالِ حاضرِ فوتبالِ اروپا به پروژه‌اش اعتقاد دارد و حاضر است آینده‌اش را صرفِ ساختنش کند، پس بازیکنانش هم به این راه ایمان پیدا می‌کنند. پاریس سن ژرمن و منچستر یونایتد تیم‌هایی بودند که بر اساسِ شایعات خواستارِ پوچتینو بودند. اگر این اتفاق می‌افتاد و پوچتینو این تابستان، یا تابستانِ آینده لندن را ترک می‌کرد، معلوم نبود سرنوشتِ علی و کین و دایر و لاملا و اریکسون و باقیِ ستاره‌هایِ جوان اسپرز به کجا کشیده شود. اما حالا این بازیکنان هیچ دلیلی برایِ ترکِ باشگاه نمی‌بینند.
تاتنهام تا اینجایِ فصل با 65 گلِ زده دومین خطِ حمله‌ (تنها یک گل کمتر از من سیتی)، و با 26 گلِ خورده بهترین خطِ فاعِ لیگ را دارد. هیچ تیمی این فصل به اندازه‌یِ تاتنهام شوت به دروازه حریف نداشته است (605). هیچ تیمی این فصل کمتر از تاتنهام به دروازه‌اش شوت نشده است (105). شاگردانِ پوچ این فصل در 30 بازی از 35 بازیشان بیشتر از حریف دویده‌اند. در مجموع بازیکنانِ تاتنهام این فصل 4057 کیلومتر دویده‌اند (دومین آمارِ لیگ) و بیشترین تعدادِ استارت را داشته‌اند (18875). تمامِ این آمار نشان از تیمی با هارمونیِ فوق‌العاده بالا می‌دهد. تیمی که میانگینِ سنی‌اش زیرِ 25 سال و می‌تواند سال‌ها برایِ قهرمانیِ لیگِ برتر بجنگد.
درسته، لستر افسانه‌یِ این فصل فوتبالِ انگلیس و اروپا بود. اما تفاوتِ لستر و تاتنهام در این است که تیم‌های دیگر دوست ندارند سبکِ بازیِ لستر را تقلید کنند، اما در موردِ سبکِ بازیِ تاتنهام، نمی‌توانند. شاید کیکه سانچز فلورس، مربیِ واتفورد، بهترین تعریف را از این سبکِ بازی داشت: «مثلِ حیوون‌هایِ وحشی».
تاتنهام از 3 بازیِ آخرش در لیگ 4 امتیاز می‌خواهد تا بالاترین میزانِ امتیازش در تاریخِ لیگِ برتر را بگیرد. با اینکه به احتمالِ خیلی خیلی زیاد حتی بردنِ 3 بازیِ آخر هم برایِ قهرمانی و پایین کشیدنِ لستر کافی نخواهد بود، اما پروژه‌یِ پوچ در تاتنهام تازه شروع شده است. به قول جیمی کرگر: «تا چند ماه پیش می‌گفتم اگه تاتنهام این فصل شانسِ قهرمانی را از دست بده شاید حالا حالاها دیگه چنین شانسی پیدا نکنه. اما هرچی بیشتر بازی‌هاشون را میبینم بیشتر به این نتیجه می‌رسم که این تیم پتانسیلِ سال‎‌ها جنگیدن برایِ قهرمانی را داره.»
 
 
     
آی اسپورت
2016-04-30 12:04:31
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر