فهرست
گزارش: نفرتِ چلسی، لبخندِ لستر
گزارش: نفرتِ چلسی، لبخندِ لستر

گزارش: نفرتِ چلسی، لبخندِ لستر

آی‌اسپورت – هفته‌یِ پیش که چلسی 3-1 از بورنموس پیش بود، هودارانِ آبی‌هایِ لندن شروع به سرود خواندن کردند. اما این سرود هیچ ارتباطی به بازی‌ای که در جریان بود نداشت: «باید اون تاتنهام لعنتی را ببرید.» چلسی فصلی کابوس‌وار را طی کرده است. مدافعِ عنوانِ قهرمانی سقوطی باورنکردنی در این فصل داشته و هودارانش برایِ شروعِ فصلِ آینده و شروعِ دورانی نو با آنتونیو کونته روزشماری می‌کنند. اما شاگردانِ گاس هیدینک امشب برایِ آشتی با هودارانشان یک فرصت طلایی دارند.
بعد از پیروزی مقابلِ بورنموس ادن ازار گفت: «ما نمیذاریم تاتنهام قهرمانِ لیگ بشه. به خاطرِ هودارانمون، به خاطرِ باشگاه و به خاطرِ خودمون.» سسک فابرگاس هم نظری مشابه داشت: «حاضریم هر تیمی به جز تاتنهام قهرمانِ لیگ برتر بشه.» انگار برایِ اولین بار در این فصل بازیکنانِ چلسی هدفی مشترک دارند و به اتحادی قوی رسیده‌اند. چلسی امشب می‌تواند حتی با گرفتنِ یک امتیاز از تاتنهام در استمفورد بریج، باعثِ پایان یافتنِ رویایِ اسپرز و قهرمانیِ لستر سیتی شود. و چه چیزی شیرین‌تر از این برایِ آبی‌ها.
دشمنیِ تاتنهام و چلسی از دهه‌یِ 60 شروع شد، وقتی جیمی گریوز و تری ونبلز، استمفورد بریج را به مقصدِ وایت هارت لین ترک کردند. آبی‌ها و سفیدهایِ لندن در این دهه چهار بار در اف.ای کاپ مقابلِ هم قرار گرفتند که مهمترین‌اش پیروزیِ تاتنهام در فینالِ 1967 در ومبلی بود. نزدیکِ یک دهه‌یِ بعد تاتنهام با شکست دادنِ چلسی در وایت هارت لین در هفته‌هایِ پایانیِ فصلِ 1974-1975 نقشی مهم در سقوطِ آن‌ها به دسته‌یِ دوم بازی کرد. دهه‌یِ 80 هم متعلق به تاتنهام بود، وقتی که یکی از رویایی‌ترین دورانِ تاریخِ باشگاه با ستاره‌هایی مثلِ گلن هادل، اوزی آردیلس و ریکی ویا شکل گرفته بود. چلسی اما همچنان بینِ دسته‌یِ دوم و اول دست و پا می‌زد.
دو دهه‌یِ دیگر طول کشید تا بالاخره این تعادل تغییر کند. از وقتی رومن آبراموویچ در تابستانِ 2003 باشگاهِ چلسی را خرید این تیم به 13 عنوان رسید. در حالیکه تاتنهام در کلِ تاریخش 17 عنوان داشته است. رشد و به قدرت رسیدنِ چلسی در دورانِ پسا آبراموویچ باعث شد تا دشمنی و نفرتِ دو باشگاهِ لندنی بعدی جدید به خودش بگیرد. وقتی چلسی در یکی از به یادماندنی‌ترین فینال‌هایِ چمپیونز لیگ سالِ 2012 در ضرباتِ پنالتی، در آلیانتز آرنا، بایرن مونیخ را شکست داد و قهرمانِ اروپا بود، نکته‌ای که جشن و سرورِ آبی‌ها را چند برابر کرد این بود که تاتنهام با وجودِ چهارم شدن در لیگ نمی‌توانست فصل بعد از چمپیونز لیگ حضور پیدا کند.
داستان‌هایِ ریز و درشت در این سال‌ها بینِ تاتنهام و چلسی کم نبوده است. از نفروختنِ لوکا مودریچ به چلسی گرفته تا خریدِ ویلیان که به نظر می‌رسید قراردادش با تاتنهام قطعی شده، آبی‌ها و سفیدهایِ لندن سال‌ها از هر فرصتی برایِ ضربه زدن به هم استفاده کرده‌اند. یکی از رکوردهایی که هودارانِ چلسی بسیار بهش افتخار می‌کنند رکوردِ 26 شکست نخوردن در لیگ مقابلِ تاتنهام، در استمفورد بریج است. رکوردی که اگر پوچتینو و مردانش قصد دارند دو هفته‌یِ باقی مانده‌یِ لیگِ برتر را همچنان جذاب نگه دارند، باید آن را بشکنند. برایِ همین، در حالیکه کلودیو رانیری و شاگردانش خودشان را امشب برایِ جشنِ قهرمانی آماده می‌کنند، تاتنهام باید سخت‌ترین بازیِ فصلش را برگزار کند. سال‌ها بعد، قطعا تنها خاطره‌یِ خوبِ فصلِ 2015-2016 برایِ هودارانِ چلسی کشتنِ امیدِ قهرمانیِ تاتنهام خواهد بود.
 
 
     
آی اسپورت
2016-05-02 10:27:05
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر