فهرست
پرسپولیس چگونه الاهلی را شکست داد؟
پرسپولیس چگونه الاهلی را شکست داد؟

پرسپولیس چگونه الاهلی را شکست داد؟

آی اسپورت - پیروزی قرمزها مقابل سفیدوسبزهای جده در حالی رقم خورد که هواداران پرسپولیس استرس و اضطراب زیادی پیش از بازی داشتند اما شاگردان برانکو با شناخت دقیق از تیم الاهلی وارد میدان شدند و موفق به آن چه می خواهند دست پیدا کنند. نگاه نزدیک تر به این بازی، نشان می دهد که پرسپولیس چگونه الاهلی را مغلوب کرد و به 3 امتیاز حساس و سرنوشت ساز رسید.

۱- فول بک ها در حکم وینگر راست و چپ

سعید الموالاد و حسین عبدالغنی دفاع راست و چپ های تیم الاهلی از شعاع حرکتی زیادی بهره مند بودند و پیش از بازی نیز به این نکته اشاره شده بود. با این حال انتظار می رفت در روزی که پرسپولیس بشار رسن، نوراللهی و ترابی خوش تکنیک را در خط هافبک داشت، فوساتی هشدارهای لازم را به این دو بازیکن بدهد تا مراقب پشت سر خود باشند اما این اتفاق رخ نداد. نقشه حرارتی این دو بازیکن نشان می دهد که آن ها بیشتر در زمین حریف حضور داشتند و این موضوع برای یک مدافع عجیب و قابل توجه است. البته نکته مهم این است که حسین عبدالغنی ۴۲ ساله با وجود نفوذهای پرتعداد، استحکام خوبی در دفاع داشت و ترابی حتی یک بار هم او را دریبل نکرد.

11
11

ضعف الاهلی در کناره ها مشکل اساسی این تیم است. آن ها در مقابل الرائد نیز نمایش پرنقصی را ارائه کردند و ۳گل از روی اشتباهات مدافعان راست و چپ خوردند؛ اتفاقی که دقیقا در بازی با پرسپولیس هم رخ داد و مهدی شیری و محمد نادری در نقش گل‌ساز ظاهر شدند. البته نمی توان تمام تقصیرها را متوجه مدافعان کناری کرد چرا که دفاع وسط ها نیز در سرزنی مشکلاتی جدی داشتند.

۲- راهکار برانکو برای حفظ انسجام تیمی

هر دو تیم با سیستم پایه ای ۲-۴-۴ وارد زمین شدند اما آرایش خط میانی دو تیم تفاوت هایی داشت. سرخ ها خط هافبک لوزی داشتند اما الاهلی به شیوه خطی به مصاف پرسپولیس رفت. اما برانکو برای این که بازیکنان هجومی در تله مدافعان الاهلی نیفتند، به آن ها دستور داد تا نزدیک به هم بازی کنند. به طور مثال در حملات کمال کامیابی نیا یا یکی از مدافعان توپ را به علیپور می داد، او پس از کنترل و چرخش به عقب چند ثانیه صبر می کرد و سپس ترابی در راست، نوراللهی در چپ رسن پشت سر و نعمتی دقیقا کنار او حاضر می شدند تا با برتری نفرات مدافعان الاهلی را سردرگم کنند.

فوساتی نیز می خواست با اضافه شدن مدافعان کناری به حمله، پرسپولیسی ها را سردرگم کند اما هوشیاری، نظم و انسجام قرمزها مانع از این اتفاق شد. پرسپولیس در در دفاع علاوه بر 4 دفاع و یک هافبک دفاعی، نوراللهی و ترابی را هم داشت و این باعث می شد بازیکنان الاهلی نتوانند به خواسته خود برسند.

۳- نقش مهم علیپور در حملات پرسپولیس

علی علیپور در مقابل الاهلی یک گل زد اما این تنها نقش و تاثیر مثبت او در نمایش سرخ ها نبود. او در حملات اثر گذار ظاهر می شد و با استفاده از سرعت بالا و تکنیک مناسبش، در فرآیند انتقال از دفاع به حمله شرکت می کرد. در صحنه شوت سیامک نعمتی، او در یک سوم دفاعی تیم خودی توپ را گرفت، حدود 20 متر با توپ حرکت کرد و سپس زمینه ساز موقعیت گل برای نعمتی شد. او که در بازی با پیکان فرصت های بی شماری را از دست داده بود، این بار فقط یک ضربه به چارچوب زد و همان توپ نیز گل شد. در آن صحنه جای گیری آقای گل سرخ ها قابل ستایش بود.

نقشه حرارتی علیپور به خوبی نشان می دهد که مهاجم نوک سرخ ها به هیچ عنوان در یک نقطه متمرکز نبود و دائم به دیگر مناطق انتقال می یافت و همین موضوع کار کنترل او را سخت و شاید حتی ناممکن می کرد.

22
22

۴- کار سخت الاهلی در بازی برگشت

در یک چهارم نهایی دو سال پیش لیگ قهرمانان پرسپولیس در خانه (مثلا خانه) دو گل از الاهلی عقب افتاد اما توانست با ضربات شجاع خلیل زاده و گادوین منشا جبران کند. روز گذشته اما الاهلی موفق نشد جبران دو گل خورده را انجام دهد. یکی از نقاط ضعف مهم در تیم خورخه فوساتی دروازه بان و مدافعان میانی است. روز گذشته بازیکنان پرسپولیس چند شوت به دروازه زدند که گل سرسبد آن ها ضربه نوراللهی و ترابی بود که به شکلی خطرناک به بیرون رفت. پرسپولیس در بازی برگشت هم می تواند با همین حربه شوت از راه دور الاهلی را تهدید کند. نماینده شهر جده، مثل تیم ملی عربستان عناصر دفاعی ضعیفی دارد و همین موضوع کار نتیجه گیری را برای خورخه فوساتی سخت می کند.

 

 

۲۳ ۱  
آی اسپورت
2019-04-10 13:10:00
نظر دهید

۱ نظر
شاهین
چهارشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۸، ۱۴:۲۳
این قرمز منه دوسش دارم خیلی زیاد قهرمانی بهش میاد❤
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر