فهرست
خاطراتی از روزهای ابتدایی 90: وقتی دکور فردوسی‌پور «فیبری» بود
خاطراتی از روزهای ابتدایی 90: وقتی دکور فردوسی‌پور «فیبری» بود

خاطراتی از روزهای ابتدایی 90: وقتی دکور فردوسی‌پور «فیبری» بود

«چند هفته ای از شروع برنامه 90 گذشته بود و من برای تدریس مدیریت فوتبال در لرستان بودم. از مغازه یکی از دوستانم که فروشگاه ورزشی داشت با عادل تماس گرفتم و از او خواهش کردم در برنامه 90 شرکت کنم. (البته آن موقع ها، مثل حالا نبود که موبایلش روی پیغام گیر باشد!) تا آن زمان کارشناس ها طوری صحبت می کردند که به نفع داوری تمام شود و من این موضوع را دوست نداشتم. در همه لحظاتی که با فردوسی پور صحبت می کردم، ساکت بود و هیچ حرفی نمی زد. می خواست حرف هایم را ارزیابی کند که ببیند چقدر متناسب با این برنامه است. آبان ماه 1378 بود، یعنی وقتی که من 42 ساله بودم و عادل 25 ساله! با اکراه قبول کرد که در برنامه اش شرکت کنم. از خرم آباد سوار اتوبوس شدم تا خودم را به برنامه 90 برسانم که آن زمان شنبه ها پخش می شد. من تازه از جامعه داوری جدا شده بودم. معمولا وقتی به تهران می آمدیم به ورزشگاه آزادی می رفتیم تا از خوابگاهش استفاده کنیم. مستقیما به ورزشگاه آزادی رفتم و با نشان دادن کارت ملی داوری، اتاق گرفتم. شب به صداوسیما رفتم، اما نمی دانستم از کدام دروازه باید وارد بشوم. پس از معرفی خودم به حراست صداوسیما و بررسی های آنها، وارد ساختمان پخش شدم. زمانی بود که دکور برنامه 90 فیبری بود و پشت سر عادل قرار داشت. (آن موقع هنوز موها و سبیل هایم سیاه بود!) من می توانم به واسطه یک مکالمه تلفنی هم مخاطبم را بشناسم، برای همین عادل را که دیدم (یک جوان قدبلند، پرانرژی و کاملا باهوش) متوجه شدم آدم مبتکری است. سرعت عمل در کارهایش را دوست داشتم. در اولین برنامه ای که کارشناس آن بودم اعلام کردم داوران حق مصاحبه ندارند و از حرکات فرهاد مجیدی ایراد گرفتم. برنامه که تمام شد، به عادل پیشنهادی کردم برای برنامه بعدی دکتر سیار و دکتر زادمهر را همزمان در برنامه بعدی دعوت کند که این توصیه را قبول کرد و آن دو نفر مهمان های برنامه بعدی بودند.»
 
 
مچ مارکوس مرک را در 90 گرفتم!
«بعد از اولین حضورم، بازی پرسپولیس و استقلال برگزار شد؛ همان بازی که برومند با مشت زد تخت سینه پایان رأفت و درگیری شروع شد. قبل از آن، مارکوس مرک معروف ، ستار همدانی را از زمین اخراج کرده بود و همه، حتی ستار همدانی پذیرفته بودند که این اخراج به درستی صورت گرفته. در اولین نودی که پس از آن شرکت کردم، یک تصویر آموزشی از فدراسیون انگلستان نشان دادم که ثابت می کرد تکل زمانی منجربه اخراج می شود که پا بالاتر از توپ به طرف بازیکن آمده باشد. حرف من به این معنی بود که مارکوس مرک آلمانی در قضاوت عجله کرده است. پس از آن یکی از روزنامه های مطرح آن موقع با من مصاحبه مختصری انجام داد و یکی از یادداشت نویس های روزنامه دیگر هم در ستونی که داشت، از من تعریف کرد.»
 
 وکیل مدافع بازیکنان استقلال و پرسپولیس
«در برنامه بعدی که شرکت کردم با آقای دهمیانی، رییس کمیته انضباطی وقت، در خصوص تیم های استقلال و پرسپولیس صحبت کردم و گفتم آرایی که شما صادر کردید، برای افراد مجروح است، در حالی که بازیکنان این دو تیم به یکدیگر صدمه زدند، نه جراحت! نبی آن موقع سرپرست پرسپولیس بود و در مصاحبه ای صحبت های بنده را تایید کرد. صفایی فراهانی هم دستور بررسی مجدد داد و محرومیت بازیکن ها کمتر شد. بعد از آن برنامه، دکور برنامه 90 عوض شد و توصیه گسترش مسابقات به لیگ یک مورد توجه فردوسی پور قرار گرفت. در همان سال ها در یک نظرسنجی بعد از جام جهانی 2002 به عنوان کارشناس برتر داوری انتخاب شدم.»
 
 کنایه های عادل فردوسی پور!
«عادل این شهامت را دارد که اگر کارشناس داوری اشتباهی در کارش داشته باشد، به راحتی به او متلک بیندازد. مثلا به برخی از کارشناس ها می گوید: انگارشما کلا با پنالتی گرفتن مخالف هستید، یا به خود من می گفت: اظهارنظر شما در مورد فولاد به خاطر اهوازی بودن که نیست؟! عادل توانسته با استفاده از همین شیوه، بارها نظر فنایی را در مقام کارشناس عوض کند، اما تا به حال تاثیری روی حرف های من نگذاشته است»!
 
 صندلی 90، صندلی داغ است!
«نکته عجیبی که در عادل می بینم این است که به محض این که میکروفن برنامه 90 به یقه کتش سنجاق می شود، به هیچکس باج نمی دهد. هر نکته ای که در مورد افراد و تیم ها و بازیکن ها وجود داشته باشد را به راحتی بیان می کند، ایشان کرمانی الاصل هستند، اما موقع انتقاد کردن از تیم های کرمانی به هیچ وجه از اظهاراتش کوتاه نمی آید؛ درواقع صندلی 90 همیشه داغ است! آن صندلی داغ، در مقابل صندلی 90 خیلی سرد است»!
 
 قیمت برند 90؟!
«در برنامه 90 کارشناس ها شعورشان را به نمایش می گذارند، تا برای خودشان اعتبار و منزلتی کسب کنند. نمی توانیم صندلی 90 را به تیم ها بفروشیم و بی جهت از آنها حمایت کنیم. ضمن اینکه ما بازی مرده را کارشناسی می کنیم و نمی توانیم نتیجه بازی را عوض کنیم. سعی می کنیم نزدیک به ذهن بیننده و مطابق مقررات قضاوت کنیم تا متهم به حمایت از باشگاه خاصی نشویم.»
 
 پذیرایی در 90؟
«اوضاع پذیرایی چه طور است»؟
چایی می دهند و یک کیک!
 
فقط یک کیک؟! بیشتر بخواهید نمی دهند؟
چرا، بیشتر هم می دهند. کلا عادل هم برای اجرا و هم برای پذیرایی خوب خرج می کند و سعی می کند میزبان خوبی باشد. کلا خساست نمی کند!
 
 قبلا نیم سکه می دادند، حالا...!
به کارشناس های 90چه قدر پول می دهند؟
قبلا نیم سکه می داد، اما حالا نه!
 چرا؟
خب خیلی ها به خاطر توقع مالی شرکت نمی کنند.
 یعنی حاضرند یک چیزی هم بدهند که در 90 حضور داشته باشند؟!
نه، اصلا بحث پول نیست؛ شبکه 3 بعدها چکی به کارشناس ها می دهد و وجوهی پرداخت می شود، اما این وجه تنها به منزله تشکر و قدردانی است و خیلی ها به آن نیازی ندارند!
 
     
آی اسپورت
2016-05-02 13:50:55
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر