فهرست

استتوس / کی روش یا برانکو: پرتغالی دوست داشتنی

آی اسپورت - " روت میشه از این مردک دفاع کنی؟" برای مدافعان کارلوس کی روش، شنیدن این جمله اتفاقی غیرعادی نیست به خصوص آنکه حالا برانکو با پرسپولیس، فوتبال تماشاگر پسندی هم به نمایش می گذارد.
کارلوس کی روش به همان اندازه که مربی محبوب و دوست داشتنی ای در بین هوادارانش محسوب می شود، منتقد هم دارد. از محمد مایلی کهن و بسیاری از کارشناسان فوتبال مملکتمان بگیرید تا مردم عادی از جمله برادر خانم و پسرخاله های همسر بنده!
آنها می گویند کی روش هیچ چیزی به فوتبال ایران اضافه نکرده و اگر نیمه دوم بازی تیم ملی مقابل آرژانتین در جام جهانی را فاکتور بگیریم، در دورانی که او روی نیمکت تیم ملی می نشیند، هیچ بازی زیبایی از تیم او ندیدیم.
فامیل های همسر بنده و سایر منتقدان کی روش، حالا سوژه بهتری برای گیر دادن به مرد خوش تیپ پرتغالی پیدا خواهند کرد. آنها وقتی صحبت از مربی خارجی می شود، برانکو را مثال می زنند که چگونه کمتر از 2 سال توانسته پرسپولیس را از یک تیم معمولی تبدیل به بهترین تیم ایران کند( آنها زیاد به این موضوع نمی پردازند که کار در یک باشگاه تفاوتهای زیادی با کار در تیم ملی دارد)
برانکو را دوست دارم. یک مربی جنتلمن، با شخصیت و کار بلد که جدا از توانایی های فنی اش، تعامل با رسانه را هم به خوبی بلد است. هیچ وقت یادم نمی رود که یکروز قبل از سفر تیم ملی به آلمان برای حضور در جام جهانی 2006، به هتل گلشهر رفتم تا با سرمربی آن زمان تیم ملی صحبت کنم و او بدون هیچ درنگی، کنار دست من روی صندلی های لابی هتل نشست تا صحبت کند.
در اینکه برانکو تاثیر زیادی در فوتبال ایران گذاشته هیچ شکی نیست. نه تنها تیم ملی با برانکو موفق به قهرمانی در بازیهای آسیایی شده بلکه تیم او در جام ملتهای 2004 یکی از دوست داشتنی ترین تیم های ملی تاریخ فوتبال کشورمان بوده و مجوز حضور در جام جهانی 2006 را هم به راحتی آب خوردن بدست آورده است.
برانکو را دوست دارم اما واقعیت این است که کی روش برای من چیز دیگری است. مردی که جذبه فوق العاده ای دارد و کاملا می تواند اطرافیانش را تحت تاثیر قرار دهد. بزرگی نام او و برند بودنش در جهان فوتبال باعث شد تا بازیکنانی مثل اشکان دژاگه و رضا قوچان نژاد حاضر به بازی در تیم کشورمان شوند.
شاید تیم ملی او به زیبایی پرسپولیس برانکو بازی نکند( سر این نکته هم بحث دارم و به نظرم نظم تیم کی روش بسیار بیشتر از نظم تیم برانکوست) اما در تیم او همدلی و صفا و صمیمیتی وجود دارد که نه تنها در پرسپولیس بلکه در هیچ تیم ایرانی دیگری نمی توانید آن را پیدا کنید. کی روش توانسته از مردانش یک سرباز واقعی درست کند. سربازانی که حاضرند برای این پیراهن جان بدهند و با تمام وجود آن را دوست دارند.
کی روش هم معایبی دارد( مثل استفاده از حقیقی درون دروازه یا نگاه بالا به پایینش به کشورمان در بعضی موارد) اما او توانسته تیم ملی ایران را تبدیل به یک تیم قابل احترام در فوتبال جهان کند. کاری که در زمان برانکو شاهد آن نبودیم ( یا حداقل من یادم نمی آید)درست است که تیم برانکو هم در مقطعی در بین بیست تیم برتر رنکینگ فیفا قرار گرفت اما آن تیم به اندازه تیم فعلی دوست داشتنی نبود و در برابر بزرگان جهان حرف زیادی برای گفتن نداشت
 

رامین طبرسی
  ۲  
آی اسپورت
2016-05-03 10:30:48
نظر دهید

۲ نظر
-
سه شنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۵، ۱۰:۴۴
اتفاقا حضور حقیقی و اخراج پنگوئن بهترین کارش بود عمو
-
سه شنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۵، ۱۴:۳۴
اقا عالی نمیدونم اگه برانکو مربی پرسپولیس نبود دو تا دونه رای میاورد یا نه
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر