فهرست
گزارش: سابقه‌یِ جدال‌هایِ سیمئونه و گواردیولا
گزارش: سابقه‌یِ جدال‌هایِ سیمئونه و گواردیولا

گزارش: سابقه‌یِ جدال‌هایِ سیمئونه و گواردیولا

آی‎‌اسپورت – اولین باری که دیگو سیمئونه و پپ گواردیولا مقابلِ هم قرار گرفتند، سیمئونه کنارش در خطِ میانی دیگو مارادونا، در خطِ حمله داوور شوکر و به عنوانِ مربی کارلوس بیلاردو، قهرمانِ جهان را داشت. این جدال بینِ سویا و بارسا بدونِ گل به پایان رسید. یک سال بعد لوئیس آراگونس مربیِ سویا شد و سیمئونه و گواردیولا یک بار دیگر به جدال هم رفتند و بازهم نتیجه تساویِ بدونِ گل بود. بعد از اینکه سیمئونه به اتلتیکو مادرید پیوست در اولین رویاروییِ با پپ و بارسلونا 4-3 شکست خورد. هر کدام از این نتایج، چه تساویِ بدونِ گل و چه بازی‌ای پر گل با نتیجه‌یِ 4-3 برایِ سیمئونه و مردانش برایِ رسیدن به فینال کافی خواهد بود.
اما اولین باری که دیگو سیمئونه به عنوانِ بازیکن پپ گواردیولایِ بازیکن را شکست داد به سالِ 1996 برمی‌گردد. بارسا با پپ و به رهبریِ یوهان کرویفِ فقید دنبالِ کسبِ سه‌گانه‌یِ لیگ، کوپا دل ری و جامِ یوفا بود. بارسا بازیِ رفتش در مرحله‌یِ نیمه نهایی را در زمین 2-2 مساوی کرده بود و در لیگ 3 امتیاز از اتلتی کمتر داشت و در فینالِ کوپا دل ری هم باید با خودِ اتلتی بازی می‌کرد، فینالی که بدل نقطه‌ای کلیدی در تاریخِ مدرنِ بارسلونا شد. در وقتِ اضافه وقتی بازی با تساوی پیش می‌رفت، بعد از اینکه کرویف تعویضِ سومش را انجام داد، پپ گواردیولا که ستاره‌یِ تیمش بود و مدام با دیگو سیمئونه در مرکزِ زمین در جنگ و جدال بود، همسترینگش پاره شد. با اینکه پپ با دردِ زیاد و هرجوری بود به بازی ادامه داد، اما این مصدومیت دستِ بالا را به سیمئونه و اتلتی داد و نهایتا با گلِ پیروزی‌بخشِ میلینکو پانتیچ به سودشان به پایان رسید. پپ بعد از این بازی یک ماه بیرون رفت، بارسا در لیگ مقابلِ سانتاندر امتیاز از دست داد و در بازیِ برگشت مقابلِ بایرن هم در نوکمپ 2-1 مغلوب شد. تیمی که در آستانه‌یِ سه‌گانه بود، بدونِ هیچ افتخاری فصل را به پایان برد و یک ماهِ بعد یوهان کرویف اخراج شد.
بعد از اخراجِ مربیِ افسانه‌ای بارسا بود که گروهِ معترضِ "فیلِ آبی" پایه‌گذاری شد و نهایتا منجر به سر کار آمدنِ خوان لاپورتا و تیکسی بگرستاین در سالِ 2003 شد. 5 سال بعد لاپورتا پپ را به عنوانِ مربیِ بارسلونا انتخاب کرد و به قولِ آریگو ساکی تاریخِ فوتبال به قبل و بعد از این انتخاب تقسیم شد.
اما آخرین باری که قبل از بازیِ هفته‌یِ پیش سیمئونه و پپ در جایگاهِ دو مربی مقابلِ هم قرار گرفتند به سالِ 2012 و آخرین ماه‌هایِ حضورِ پپ در نوکمپ برمی‌گردد. این بازی را بارسایِ پپ با نتیجه‌یِ 2-1 ، با آن ضربه‌یِ آزادِ هوشمندانه و ناگهانیِ لیونل مسی برد در کالدرون برد. بعد از بازی پپ گواردیولا درباره‌یِ اتلتی گفت: «خیلی سخته جلوی تیمی که اینقدر سفت و محکم بازی میکنه و با خطا پشتِ خطا ریتمِ بازیت را به هم میزنه برنده باشی.» سیمئونه هم البته ساکت نبود و به خاطرِ تصمیماتِ بحث‌برانگیزِ داور، از جمله کارتِ قرمزی که باید به دنی آلوس می‌داد و پنالتی‌ای که بوسکتس مرتکب شد، قضاوتِ بازی را با لحنی کنایی "شاهکار!" توصیف کرد.
با تمامِ این سوابقِ جدال‌هایِ سخت و سنگین، دیگو سیمئونه هرگز احترامش نسبت به پپ را پنهان نکرده است: «من چیزهایِ زیادی از مورینیو و گواردیولا یاد گرفتم. این دوتا با بقیه و با هم خیلی فرق دارند. یکی از بهترین نمونه‌هایِ تیمداری پپ گواردیولاست. اون به بازیکناش در بارسا یاد داد چطور برنده باشند و چطور به بردن ادامه بدهند. این سخت‌ترین کار در فوتبال است.» با این حال، راه و روشِ سیمئونه با پپ تفاوتی اساسی دارد. سیمئونه که حالا بدل به موفق‌ترین و محبوب‌ترین مربیِ اتلتی شده و شمایلی مقدس در کالدرون پیدا کرده، پیش از بازیِ آخرِ فصلِ 2013-2014 در نوکمپ که نهایتا با نتیجه‌یِ 1-1 به پایان رسید و قهرمانی را برایِ اتلتی به همراه آورد گفت: «من قبول ندارم که فقط یک راه برایِ فوتبال بازی کردن وجود داره. همونطور که برایِ زندگی کردن هم فقط یک راه وجود نداره. هرکدوم از ما راهی که می‌پسندیم را برایِ زندگی کردن انتخاب می‌کنیم و هیچ راهی بهتر یا بدتر از راهِ دیگر نیست.»
امشب در آلیانتز آرنا فصلِ دیگری از داستانِ سیمئونه علیه پپ را داریم، فصلی که می‌تواند منجر به دومین فینالِ اتلتیِ "ال چولو" در 3 سالِ اخیر و سومینِ شکستِ پیاپی پپ در نیمه نهاییِ چمپیونز لیگ شود.
 
 
     
آی اسپورت
2016-05-03 10:17:02
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر