فهرست
تبریک به منچستری ها؛ به دنیای مورینیو خوش آمدید
تبریک به منچستری ها؛ به دنیای مورینیو خوش آمدید

تبریک به منچستری ها؛ به دنیای مورینیو خوش آمدید

آی اسپورت- منچستریونایتد وقتی از این موضوع که پرافتخارترین تیم لیگ برتر انگلیس است صحبت می کند، با افتخار می گوید که بیشتر این جام ها را با سبک مت بازبی به دست آورده است. اما دوشنبه شب در آنفیلد این تیم برای اولین بار به سبک مورینیو بازی کرد و در آنفیلد به تساوی رسید.

این اولین بازی در 60 بازی گذشته در 25 سال اخیر بود که با تساوی بدون گل به پایان رسید. دستاورد مو و تیمش در این بازی مهار لیورپول فوق العاده کلوپ در خانه شان بود و توانست مساوی بگیرد، اما نتوانست خطری برای خط حمله مشکل دار حریف ایجاد کند.

در واقع منچستر می دانست سیستم مورینیو چیست و می خواست به آن ورود کند. قبل از مو، صحبت بود که منچستر پوچیتنو را می خواهد، مربی ای که در اسپانیول، ساوثهمپتون و تاتنهام نشان داده بود که موفق است و لازمه های مربی یونایتد بودن را دارد. اما وقتی تصمیم به جذب سرمربی سابق چلسی و اینتر گرفتند، می دانستند که یکی از روش های این مربی پرتغالی بازی با آرامش و صبر زیاد در مسابقات های مهم و حیاتی و در خانه حریف است.

از همان زمان می شد حدس زد یونایتد برای بازی دوشنبه شب چه سیستمی خواهد داشت و چه سبکی بازی می کند. آن شب می توان گفت بهترین بازیکنان یونایتد آندر هررا و مروان فلینی بودند. اما بیشترین تمجید از آن ها به خاطر سبکی است که مورینیو از آن ها خواسته بود، نه سبکی که تماشاگرپسند باشد. یعنی بیشتر از خلق موقعیت موفق شدند در میانه میدان بازی حریف را خراب کنند.

آنتونیو والنسیا و اریک بیلی هم در دقایق حساس عملکرد ویژه ای نداشتند. فقط زمانی که دفاع راست اکوادوری تکل خوبی روی پای فیرمینیو رفت شایان تمجید بود. اگر بخواهیم عملکرد یونایتد را به عنوان تیمی دفاعی بررسی کنیم آن ها عالی بودند.

بعضی می گویند دو مهار فوق العاده داوید دخئا سرمربی شان را نجات داد. اما شاید اگر یونایتد سبک بازی دیگری را انتخاب می کرد، انقدر فشار روی این دروازه بان اسپانیای زیاد نمی شد. تنها چیزی که یونایتد در این بازی کم داشت یک گل برای برتری بود، آن هم به هر سبکی که می شد به آن رسید. می شد در اوایل نیمه دوم وقتی پوگبا ارسالی بی نظیر فرستاد و زلاتان را در تیر دوم پیدا کرد، این گل به دست آید. اما ستاره سوئدی که کمتر این کار را انجام می دهد موقعیت را از دست داد. در واقع بعد از شروع انفجاری، عملکرد زلاتان در یونایتد روز به روز بیشتر افت می کند. اما نه انقدر که موقعیت به این خوبی را از دست بدهد.

هنوز هواداران یونایتد نمی دانند به خاطر تاکتیک دفاعی تیمشان در این بازی باید خوشحال باشند یا ناراحت. در سال های اخیر و با توجه به نتایج به دست آمده در آنفیلد آن ها متوجه شده اند که برتری مقابل رقیب دیرینه دیگر خیلی هم کار آسانی نیست. مخصوصا از زمان روی کار آمدن کلوپ و با نتایجی که این تیم کسب کرده، شاید خیلی هم از تساوی بدون گل در خانه رقیب ناراضی نباشند.

مورینیو سعی می کند نکت مثبت تیمش در این بازی را ببیند. در 3 بازی آخر در لیگ او این را فهمیده که بازیکنانش حمله کردن را هم بلدند. مثل بازی با استوک و لستر. حالا می تواند مطمئن شود که بازیکنانش در پیاده کردن سبک خاص او هم توانایی هایی دارند.

شاید این روش معمول یونایتد نباشد، اما چه مورینیو با این روش در منچستریونایتد موفق باشد چه نه، از این سیستم استفاده خواهد کرد و منچستری ها هم این را می دانستند. هواداران یونایتد هم مجبورند این سبک را بپذیرند و امیدوار باشند که شاید با این روش جدید به روزهای اوجشان بازگردند.

۸ ۱  
آی اسپورت
2016-10-18 16:47:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید
۱ نظر
قدیمی
پنجشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۵، ۱۱:۴۷
ولی اتوبوس مورینیو عجب سوژه خنده ایه، توکلیپ ها به جای مورینیو و منچستر اتوبوس نشون میدم
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر