فهرست
سیتی اهل تسلیم نیست
سیتی اهل تسلیم نیست

سیتی اهل تسلیم نیست

آي‌اسپورت- حتی تیمی که دو فصل پیاپی قهرمان لیگ برتر شده باشد هم می‌تواند وارد بحران کمبود اعتماد به نفس شود. با این حال کاملاً مشخص است که منچسترسیتی هنوز خودباوری‌اش را از دست نداده است و این واقعیت را با پیروزی حیاتی ۲-۱ مقابل چلسی در ورزشگاه اتحاد به همه ثابت کرد.

مصدومیت‌ها، تصمیمات جنجال‌برانگیز داوری و یکی دو بازی ضعیف، همگی در لغزش‌های این فصل مدافع قهرمانی لیگ برتر و ایجاد فاصله‌ای 9 امتیازی میان این تیم و لیورپول صدرنشین در ۱۳ هفته سپری شده از رقابت‌ها تأثیرگذار بوده‌اند. بعد از باخت سنگین‌ به لیورپول در آنفیلد در هفته دوازدهم لیگ برتر، پپ گواردیولا به شدت نیاز داشت که شاگردانش به روزهای کسب پیروزی برگردند. تیم او متحمل دو باخت متوالی شده بود (اتفاقی که در تمام مدت مربیگری گواردیولا در سیتی تنها یک بار دیگر سابقه داشت) و اگر به چلسی هم امتیاز می‌داد آن وقت شاید خود او هم امیدش برای جبران فاصله ۱۲ امتیازی با لیورپول را از دست می‌داد. با این وجود مردان او نشان دادند که به هیچ عنوان نیامده‌اند که بازنده میدان را ترک کنند، حتی زمانی که انگولو کانته با گل دقیقه ۲۱‌اش آنها را غافلگیر کرد و چلسی را پیش انداخت. ابتدا کوین د‌بروین گل خورده را جبران کرد و در ادامه ریاض محرز گل برتری میزبان منچستری را به ثمر رساند.

سیتی اغلب اوقات به خاطر بازی چشم‌نوازش تحسین می‌شود اما روحیه جنگنده این تیم را هم نباید نادیده گرفت، بخصوص این بار که حریف آنها تیمی جوان، پرجنب‌و‌جوش و روی فرم مانند چلسی بود که با کسب شش برد متوالی به ورزشگاه اتحاد قدم گذاشته بود. سربازان گواردیولا ثابت کردند که آنها هم مانند شاگردان فرانک لمپارد عطش و انگیزه لازم برای ماندن در کورس قهرمانی را دارند اما در این باره اشتباه نکنید: این بازی برای محک خوردن شخصیت قهرمان فصل گذشته لیگ برتر انگلیس آزمونی بزرگ بود. با توجه به پیروزی لیورپول در خانه کریستال پالاس در دیداری که پیش‌تر برگزار شده بود، فشار روی مردان گواردیولا برای کسب پیروزی خانگی مقابل چلسی مضاعف شده بود. در واقع از برخی جهات، این بازی برای چلسی حکم یک بخت‌آزمایی را داشت که اگر آن را می‌برد وضعیتش به مراتب بهتر می‌شد و اگر هم می‌باخت، به سبب نتایج فراتر از انتظاری که از ابتدا فصل گرفته، چیزی از ارزش‌هایش کم نمی‌کرد.

چلسی در اولین فصلی که تحت هدایت فرانک لمپارد کار می‌‌کند اگرچه کارش را با باخت ۴-۰ در خانه منچستریونایتد آغاز کرد اما آن باخت را به شیوه‌ای تحسین‌برانگیز جبران کرده و با شش برد متوالی راهی ورزشگاه اتحاد شد. پس تعجبی نداشت که چلسی در ۲۰ دقیقه ابتدایی آنقدر با اعتماد به نفس به نظر برسد.

در سمت مقابل سیتی در حالی که هنوز تلخی باخت دردناک دو هفته پیش در آنفیلد از کامش نرفته بود، بازی را مضطربانه و بدون اعتماد به نفس آغاز کرد و نتوانست سلطه همیشگی‌اش را بر حریف تحمیل کند. اعتماد به نفس بالا برای پیاده‌سازی سبک بازی پرریسک و هجومی، سنگ بنای دو قهرمانی درخشانی بوده که سیتی در دو فصل اخیر کسب کرد اما در این فصل وضعیت این تیم به شیوه دیگری پیش رفته است به طوری که در شش بازی تنها یک بار کلین‌شیت کرده است.

حرکات هوشمندانه تامی آبراهام مهاجم چلسی در این بازی، سبب شد که زوج تغییر چهره داده مدافعان میانی منچسترسیتی متشکل از جان استونز و فرناندینیو در یک ربع آغازین بازی انواع و اقسام مشکلات را تجربه کنند. ویلیان و کریستین پولیسیچ بارها از کناره‌‌ها با سرعت و حرکاتی هدفمند خودشان را به محوطه جریمه سیتی می‌رساندند و وحشت را به دل مدافعان سیتی می‌انداختند. از این رو پیش افتادن تیم میهمان با گلزنی کانته هم کاملاً سزاوارانه بود. وقتی هافبک فرانسوی آن گل را به ثمر رساند، به نظر می‌رسید که سیتی به دردسری واقعاً جدی افتاده باشد. آنها به یک لحظه جادویی نیاز داشتند یا شانسی بزرگ. مورد دوم درست قبل از رسیدن بازی به دقیقه ۳۰ رخ داد وقتی که ضربه کوین دبروین با تأثیری که کورت زوما روی توپ گذاشت، به گل تساوی سیتی تبدیل شد. مورد اول هم هشت دقیقه بعد رخ داد وقتی که ریاض محرز از سد دو مدافع پیش روی خود عبور کرد و با وجود مزاحمت‌هایی که برایش ایجاد شد، توپ را در کنج دروازه چلسی قرار داد. قطعاً در آن مقطع بود که سیتی سرانجام دوباره راه ارائه فوتبال هجومی و روان خودش را پیدا کرد.

در واقع سرخیو آگرو می‌بایست پیش از پایان نیمه اول کار چلسی را با زدن گل سوم یکسره می‌کرد اما او موقعیتی بسیار خوب را با شکافتن فضای بالای دروازه حریف از دست داد. با این حال اعتماد به نفس به بازیکنان سیتی برگشت و چه بسا اگر VAR‌ نبود سیتی می‌‌توانست با دو گل اختلاف بازی را ببرد. اگرچه رودری، داوید سیلوا و سرخیو آگرو همگی با مصدومیت زمین بازی را ترک کردند - اتفاقی که به منزله محدودتر شدن مهره‌های پپ گواردیولا برای هفته‌های آینده است - اما به هر حال سیتی توانست به رقیب اصلی‌اش لیورپول نشان دهد که اهل تسلیم شدن نیست حداقل قبل از جنگیدن.
 

۲    
آی اسپورت
2019-11-25 17:55:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر