فهرست
اهمیت حضور دلال در فوتبال
اهمیت حضور دلال در فوتبال

اهمیت حضور دلال در فوتبال

آی اسپورت - فوتبال و تولید محتوای فوتبالی در این روزگار نیازمند خلاقیت و حتی کاراکتر مطلوب آن فرد تولید کننده است. فرقی نمی‌کند در ایران باشی یا هجرت کنی به فرنگ! عوض شدن استودیو و بالا رفتن امکانات اگر توام با مطالعه، خلاقیت در تولید و اتوریته ی فرد مجری نباشد نه تنها چیزی نیست بلکه محتوای تلفن همراه مخاطب صد پله ازبرنامه تولید شده جلوتر است. عدم مطالعه و درک و دریافت این موضوع باعث می‌شود روی کلیشه‌ها راه برویم. یکی ازاین کلیشه‌ها، سرزنش و شماتت دلال‌ها در فوتبال است! درگفتمان فوتبال ایران دلال نه یک واژه منفی بلکه به عنوان یک صفت سلبی و منفور به کار می‌رود. در حالی که دلال و حق‌العمکار واژگانی است که در قانون تجارت ایران تعریف شده و بسامد آن حیطه گسترده‌ای از اعمال و کسب کارمشروع انسان‌ها را دربرگرفته و کاربرد دارد. آن قسم ازدلالی که در فوتبال موضوعیت دارد به لحاظ کسب پروانه (چه داخلی چه بین المللی ) و ورود به بازار کار به مراتب سخت‌ترازاقسام آن در کسب و کارهای دیگر بوده و پروسه‌ای توانفرساست که نیازمند اعتبار و اعتمادی قابل توجه در بین عوامل دخیل در اقتصاد فوتبال است. دلال یا کارگزار فوتبال حداقل به یک زبان خارجی مسلط و سعی برآن دارد که ایضا با زبان اسپانیایی یا آلمانی هم آشنا شود. مضاف بر آن بر تمام بخشنامه‌های نقل و انتقالات که هر از چندی توسط فیفا تدوین می‌شود آگاه است و در جهت حفظ منافع بازیکنی که به باشگاه تعرفه می‌کند گام برداشته تا قرارداد خوبی امضا و از طرف مقابل ضمانت اجرای مناسبی اخذ کند. کدام یک از مدیران و دست اندرکاران فوتبال ما و اعضا هیات مدیره باشگاه‌های ایران از این قوانین آگاه هستند؟ حتی آن مجری محترم تازه مهاجرت کرده به همراه مهمان برنامه‌اش به جای نقد پروسه مدیریت و فقدان پروژه تعریف شده در فوتبال ایران سریع به سمت نکوهش دلال‌ها میروند! آیا برداشت ما به عنوان یک علاقه‌مند جدی به فوتبال پیچیده و امروزی دنیا از کلمه دلال بازیکن باید مثل برداشت حسن روشن از این واژه باشد؟! بهتر است کمی روی این واژه  تامل و مداقه کرده و مقوله کارگزار و دلالی در فوتبال را مثل همه دنیا به رسمیت بشناسیم. آنها به مراتب از کسانی که فوتبال را مدیریت و فقط بدهی به بار می‌آورند به روزترو روبه جلو بوده و می‌توانند در توسعه فوتبال قدم مثبتی بردارند.

متوسط هزینه کسب یک امتیازبرای باشگاه اورتون در لیگ انگلستان بین دو میلیون و نهصد الی سه میلیون پوند است. (به نقل از سایت بازار ورزش) هزینه کسب هر یک امتیاز در فوتبال ایران به انضمام احکام محکومیت توام با تاخیر تادیه و هزینه‌های گزاف ارزی چقدراست؟ در فوتبالی که ارایه ترازنامه، اساسنامه و سایر مدارک ابرازی‌اش به نهادهای ذیصلاح مستقر در فیفا و ای‌اف‌سی با ابهام و ایجاز صورت می‌گیرد چگونه می‌توان به درآمدزایی و رشد افتصادی رسید. وقتی ادله اصلی روی میز نیست جذب سرمایه با شکست روبرو می‌شود و زد وبندهای پشت پرده روزبه روز بیشتر.

فوتبال ایران و در راس آن دو باشگاه استقلال و پرسپولیس عملا ورشکسته شده و شرایط مساعدی ندارند. با این شرایط نامساعد در اول فصل استراماچونی و کالدرون مبین روزهای امیدوارکننده‌ای بودند اما این چشمه هم خشک شد. دوران کرونا و تعطیلی فوتبال در ایران و آسیا بیش از همه به نفع گل‌محمدی و مجیدی تمام شد! تا اطلاع ثانوی قضاوت نشده و رویداد سختی تجربه نخواهند کرد. چه بهتر ازاین که به بهانه کرونا فصل به اتمام رسد و فصل آینده هم روی نیمکت باشند!

۷ ۱  
آی اسپورت
2020-03-23 18:26:00
نظر دهید

۱ نظر
ابوالفضل بیهقی
دوشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۹، ۱۸:۵۵
داری گزارش مینویسی یا کلیله دمنه؟ اصل ساده نویسی، اصل ساده نویسی، اصل ساده نویسی. پر طمطراق نوشتن گزارش دنبال کردنش رو سخت میکنه.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر