فهرست
موناکو: جذاب‌ترین و مستعدترین تیم اروپا
موناکو: جذاب‌ترین و مستعدترین تیم اروپا

موناکو: جذاب‌ترین و مستعدترین تیم اروپا

آی‌اسپورت – همیشه وقتی درباره‌یِ بهترین خط حمله‌هایِ فوتبال اروپا حرف می‌زنیم تیم‌هایی مثل بارسلونا و رئال مادرید در بالاترین جایگاه‌ها می‌ایستند. دو غول اسپانیایی این فصل هم بینِ پنج خط حمله‌یِ برترِ پنج لیگ اول اروپا قرار دارند، اما آمارِ آن‌ها در مقایسه با موناکو رنگ می‌بازد.

مردانِ لئوناردو ژاردیم این ماه بالاخره تیم شگفتی‌سازِ این فصلِ لیگ یک، یعنی نیس را از صدر جدول پایین کشیدند و در چمپیونز لیگ هم صدرنشین گروهی سخت، که شامل بایر لورکوزن و تاتنهام هاستپرز بود شدند. این صعود به معنایِ رویاروییِ آن‌ها با منچستر سیتی در مرحله‌یِ یک هشتم نهایی است، قرعه‌ای که در ابتدا برای پپ گواردیولا و شاگردانش رویایی به نظر می‌رسید، اما حالا جدالی بسیار سخت مقابل بهترین خط حمله‌یِ اروپا انتظارشان را می‌کشد.

با توجه به اینکه موناکو به فینال جام اتحادیه‌یِ فرانسه، مقابل پاریس سن ژرمن رسیده و در جام حذفی هم همچنان حاضر است، ژاردیم و تیمش این فصل امکان فتح چهار جام را دارند. اما راز موفقیت آن‌ها چیست؟

مهمترین نکته تغییر تصوری است که نسبت به ژاردیم در فرانسه به عنوان یک مربیِ تدافعی بود. او این فصل این دید عمومی نسبت به خودش را با استفاده از موجی از بازیکنان جوان و مستعدی که در اختیار داشت از این رو به آن رو کرد و با بهره‌یِ درست از شور و استعداد آن‌ها جذاب‌ترین تیم اروپا را ساخت.

در این میان کامیل گیلیک، مدافعِ لهستانی که این فصل از سری آ به موناکو پیوست تنها بازیکنِ آتفیلدی بوده که به مرز 20 بازی لیگ در ترکیبِ اصلی تیم رسیده است. در عوض ژاردیم به 16 بازیکنِ مختلف حداقل 500 دقیقه بازی در لیگ یک داده. خودِ گیلیک این فصل نقشی کلیدی در استحکام بخشیدن به خط دفاعی‌ای که فصلِ پیش 50 گل خورده بود داشته، خط دفاعی‌ای که به کمک بنجامین مندی و جبرئیل سیدیبه، تا این مقطع از فصل میانگین یک گل در هر بازی خورده است.

اما در سویِ دیگر زمین خط حمله‌یِ موناکو به رهبریِ رادامل فالکائویِ احیا شده (با 12 گل) 64 گل در لیگ زده، یعنی میانگینِ بیش از سه گل در هر بازی، یعنی 13 گل بیش از هر تیم دیگری در پنج لیگ اول اروپا و هفت گل بیشتر از گل‌هایی که خودشان در کل فصلِ قبل زده بودند.

غیر از فالکائو، 13 بازیکن دیگر برای موناکو این فصل در لیگ گل زده‌اند، که از این جمع چهار نفرشان بیش از پنج گل زده‌اند. برای درک ارزش این آمار کافیست آن را با رئال و بارسا مقایسه کنیم که هر کدام تنها دو بازیکن بالایِ پنج گل دارند، در حالیکه سیتی تنها یک بازیکن با چنین آماری در لیگ برتر دارد (سرخیو آگوئرو).

شاید خیلی‌ها از کیفیتِ دفاعی در لیگ یک و پایین‌تر بودن سطح آن نسبت به لا لیگا و لیگ برتر حرف بزنند. اما حقیقت این است که پاریس سن ژرمن، مدافع عنوان قهرمانی و پای ثابت دور حذفی چمپیونز لیگ در سال‌هایِ اخیر، البته با در نظر گرفتن افتی که این فصل نسبت به استانداردهایِ خودش داشته، تنها 41 گل در لیگ زده، لیگی که میانگینِ تعداد گل در هر بازی‌اش 2.50 است، یعنی پایین‌تر از چهار لیگ دیگر اول اروپا.

از این منظر است که آمار خط حمله‌یِ موناکو چشمگیرتر هم جلوه می‌کند، خط حمله‌ای پر از استعدادهایِ جوان و جذاب از جمله توما لومار و برناردو سیلوا. لومار و سیلوا که در دو بال هجومی موناکو بازی می‌کنند هر دو در چمپیونز لیگ در ومبلی دروازه‌یِ اسپرز را باز کردند و هر دو مورد توجه باشگاه‌هایِ بزرگ اروپا هستند. جای تعجب ندارد که لومار که به تازگی هم برای اولین بار پیراهن تیم ملی فرانسه را به تن کرده، از نظر نمره‌بندیِ هواسکورد، بینِ بازیکنانِ حداکثرِ 21 ساله‌یِ اروپا در رده‌یِ دوم قرار گرفته است.

جدا از این دو پدیده، گابریل بوشیلیایِ 20 ساله و برزیلی هم در تنها 368 دقیقه بازی در لیگ شش گل برای موناکو زده و گوئیدو کاریلو هم با هفت گل نشان داده جانشین قابل اعتمادی برای فالکائو است. هر سه‌یِ این مهاجمین بینِ پنج نفر اول این فصل فوتبال اروپا از نظر میانگینِ دقیقه‌یِ بازی به گل قرار می‌گیرند.

اما پدیده‌هایِ موناکو به اینجا ختم نمی‌شوند. کیلیان امباپه دیگر مهره‌یِ هجومیِ این فصل ژاردیم است که با اینکه تازه 18 ساله شده و تنها 517 دقیقه در لیگ بازی کرده نقشی مستقیم روی هشت گل داشته و با پنج پاس گل، کنار سیلوا، خودش را به عنوان بهترین پاسور تیمش معرفی کرده است. باشگاه‌هایِ بزرگ اروپایی از همین حالا امباپه را هم خیلی جدی زیر نظر دارند.

خطِ حمله‌یِ آتشین موناکو این فصل که بهترین آمارِ استفاده از فرصت‌هایِ گلزنی بینِ کل تیم‌های پنج لیگ اول اروپا را دارد، دو هافبک دفاعیِ مستحکم را هم پشت سرش می‌بیند: فابینیو و تیمو باکایوکو که بهش لقبِ یایا توره‌یِ جدید را داده‌اند، بازیکنانی که هر دو جزو مهرهایِ مورد علاقه‌یِ منچستر یونایتد هستند.

بدین ترتیب موناکو که فردا شب در لیگ مقابل پاریس سن ژرمن قرار می‌گیرد و دو هفته‌یِ بعد باید در چمپیونز لیگ برابر سیتی به زمین برود، همچنان به عنوان پدیده‌یِ این فصل فوتبال اروپا و جذاب‌ترین تیم پنج لیگ اول آن به حساب می‌آید، تیمی که قطعا جذاب‌تر و مستعدتر از موناکویی است که سالِ 2004 به فینال چمپیونز لیگ رسید.

۳    
آی اسپورت
2017-01-28 10:47:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر