فهرست
تمام احتمالات انتخابات فردا: از مدل مدودف-پوتین تا «نصف+1»
تمام احتمالات انتخابات فردا: از مدل مدودف-پوتین تا «نصف+1»

تمام احتمالات انتخابات فردا: از مدل مدودف-پوتین تا «نصف+1»

آی اسپورت- گمانه‌زنی‌ها هر نوع اتفاقی را پیش‌بینی کرده‌اند؛ از رئیس ماندن علی کفاشیان که می‌تواند عجیب‌ترین و غیر منتظره‌ترین اتفاق باشد، تا الگوی مدودف - پوتین (با انتخاب تاج به عنوان رئیس)، بحث ریاست مصطفی آجورلو، عزیزالله محمدی، لغو انتخابات، باطل شدن آن و در نهایت برگزاری انتخاباتی جدید. تمام این گمانه‌زنی‌ها مدت‌هاست درباره یکی از مهم‌ترین اتفاقات اخیر فوتبال ایران می‌شود و مطمئناً خروجی آن خیلی چیزها را تغییر خواهد داد. پیام‌هایی هم که انتخابات در پی خواهد داشت متفاوت است که می‌تواند اعتماد به علی کفاشیان یا اعتماد به محمود گودرزی را در پی داشته باشد، اما هرچه هست اتفاقات این انتخابات غیر قابل پیش‌بینی است، ولی بدون پس لرزه نخواهد بود.

اولین مسئله‌ای که در خصوص انتخابات وجود دارد و با تأکید کفاشیان و مسئولان وزارت ورزش احتمال آن کاهش یافت، بحث برگزاری یا عدم برگزاری انتخابات است؛ انتخاباتی که ابتدا قرار بود اسفند ماه سال 94 برگزار شود و سپس به 11 اردیبهشت موکول شد و در نهایت 18 اردیبهشت برگزار خواهد شد. برخی در این مدت تلاش کردند جلوی برگزاری انتخابات را بگیرند تا فدراسیون فوتبال با همین ساز و کار به فعالیت خود ادامه دهد. برخی بهانه‌تراشی‌ها نیز صورت گرفت و در برخی مواقع حتی ترساندن مسئولان ورزش کشور از تعلیق فوتبال ایران هم مطرح شد که البته این تلاش‌ها و بهانه‌ها به جایی نرسید. یکی از آخرین تیرهایی که برای عدم برگزاری انتخابات وجود داشت و همچنان نیز حس می‌شود که برخی به این بهانه مقابل برگزاری انتخابات را بگیرند، تأیید نشدن اساسنامه سال 86 فدراسیون فوتبال در هیئت دولت است. موضوعی که توسط سازمان بازرسی کل کشور و پیگیری‌های وزارت ورزش‌وجوانان پیگیری شد و در نهایت آنها فدراسیون را مجاب کردند این اساسنامه را برای تأیید به هیئت دولت بفرستند که این کار نیز صورت گرفت، اما به دلیل زمان‌بر بودن چنین کاری، اساسنامه هنوز تأییدیه نگرفته.

با این حال وزارت ورزش‌وجوانان که متولی ورزش است، موافقت کرد انتخابات با اساسنامه سال 90 برگزار شده و تکلیفش مشخص شود تا پس از مشخص شدن رئیس جدید، پیگیری‌های لازم برای تأیید اساسنامه سال 86 در هیئت دولت انجام شود. این اتفاق در حالی افتاد که برخی رؤسای هیئت‌ها با ارسال نامه‌ای به محمود گودرزی، وزیر ورزش‌وجوانان خواستار لغو انتخابات شدند تا او تأیید اساسنامه را از هیئت دولت بگیرد که وزارتخانه با این مسئله موافقت نکرد.

از این مسئله که عبور کنیم، به بحث اصلی که برگزاری انتخابات و رأی‌گیری است خواهیم رسید. به ترتیب حروف الفبا، مصطفی آجورلو، مهدی تاج و عزیزالله محمدی سه نامزد نهایی انتخابات فدراسیون فوتبال هستند. نامزدهایی که برنامه‌های خود را یا به صورت انتشار در رسانه‌ها یا با حضور در صداوسیما و برنامه‌های مختلف اعلام کرده‌اند و مطمئناً در بین اعضای مجمع نیز تلاش‌های خود را انجام داده‌اند تا بتوانند حداکثر آرا را کسب کنند و جانشین علی کفاشیان در فدراسیون فوتبال شوند. در خصوص حداکثر آرا نیز طبق اساسنامه رئیس فدراسیون فوتبال با دوم سوم رأی اعضای مجمع (49 نفر از 74 عضو) انتخاب خواهد شد و در صورتی که این اتفاق رخ ندهد که احتمال آن زیاد است، انتخابات به دور دوم خواهد رفت که حضور نامزدها در دور دوم بستگی به آرای آنها خواهد داشت.

برگزاری انتخابات در دور دوم نیز حرف و حدیث‌های زیادی به دنبال داشت. در حالی که مسئولان فدراسیون فوتبال و در رأس آنها علی کفاشیان می‌گفت اگر رئیس با دو سوم آرا انتخاب نشود، بار دیگر باید نام نویسی صورت بگیرد، اما مشخص شد که در انتخابات 15 اسفندماه سال 90 کفاشیان در دور دوم با قانون «نصف + یک» به فعالیت خود در فوتبال ادامه داد و با همین قانون انتخابات 18 اردیبشهت‌ماه 95 هم برگزار خواهد شد. با این حال تا لحظه آخر باید منتظر تصمیم مجمع ماند تا مشخص شود در صورت کشیده شدن انتخابات به دور دوم، دو سوم آرا تعیین‌کننده است یا «نصف +1».

آنچه در ظاهر پیداست، انتخابات این بار سه ضلع دارد؛ مصطفی آجورلو، مهدی تاج و عزیزالله محمدی که هر کدام لابی‌های خاص خودشان را برای حضور در انتخابات داشته‌اند، اما در این مثلث ضلع چهارمی هم هست که شاید گفت این ضلع در انتخابات تأثیرگذارتر خواهد بود. علی کفاشیان، ضلع مخفی این مثلث است که در مجمع نفوذ بسیار بالایی دارد و شاید گفت از شانس خوب آجورلو و تاج یا از شانس بد محمدی، نایب رئیس پیشنهادی دو کاندیدای اول است. به این شکل انتظار این مسئله می‌رود که کفاشیان در انتخابات حتی اگر به صورت ظاهری انجام نشود، از آجورلو یا تاج حمایت کند. با این حال ترفندهای کفاشیان و تاکتیک رئیسی که 8 سال به خوبی در فوتبال دوام آورده است، مشخص نیست و تا لحظه آخر مشخص نمی‌کند که کفاشیان در روز انتخابات چه اقدام غیر قابلی پیش‌بینی دیگری انجام دهد.

اگر همه چیز عادی پیش برود فردا رئیس جدید فدراسیون فوتبال انتخاب خواهد شد و تنها راهی که ممکن است مقابل این اتفاق را بگیرد، رأی سفیدها است. در صورتی که برخی اعضای مجمع -که در روزهای اخیر نیز تلاش کرده‌اند- در صندوق انتخابات فدراسیون فوتبال رأی سفید بیندازند و تعداد آنها بیشتر از حد معمول شود تا آرای نوشته شده به حد نصابی نرسد که بتوان رئیس را انتخاب کرد، انتخابات از مشروعیت خواهد افتاد و در آن صورت باید پروسه نام نویسی نامزدها و برگزاری انتخابات یک بار دیگر برگزار شود. باید دید این انتخابات که شبیه به یک بازی شطرنج شده، در نهایت به سود چه کسی پایان خواهد یافت. کدام کاندیدا می‌تواند به کمک اعضای مجمع، رقبایش را کیش و مات کند یا شاید هم رأی سفیدها این انتخابات را پات کنند.

همه به دنبال این هستند که علی کفاشیان پس از انتخابات کلید ساختمان خیابان سوم سئول را به رئیس جدید تحویل بدهد، اما آیا این اتفاق رخ خواهد داد یا همچنان دسته کلیدهای فدراسیون و دفتر طبقه چهارم دست کفاشیان خواهد بود؟
     
آی اسپورت
2016-05-06 13:02:20
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر