فهرست
یادداشت: پروژه‌یِ کلوپ در آنفیلد و یک گامِ دیگر به پیش
یادداشت: پروژه‌یِ کلوپ در آنفیلد و یک گامِ دیگر به پیش

یادداشت: پروژه‌یِ کلوپ در آنفیلد و یک گامِ دیگر به پیش

آدام بیت
 
خیلی طول نکشید تا لیورپول ثابت کند پیروزیِ دراماتیکِ 4-3 مقابلِ دورتموند در آنفیلد اتفاقی نبوده است. لیورپول پنجشنبه، در یک شبِ اروپاییِ با شکوهِ دیگر، از آن شب‌هایی که فیل تامسون از آن‌ها به عنوانِ "جادویِ آنفیلد" نام می‌برد، با نمایشی عالی رقیبِ قدرتمندِ دیگری را از پیشِ رو برداشت تا به فینالِ یوروپا لیگ برسد. درسته که ویارئال تنها تیمِ چهارمِ لا لیگا، قوی‌ترین لیگِ حالِ حاضرِ فوتبالِ اروپا است، اما تک گلِ لحظاتِ پایانی در بازیِ رفت کار سختی برایِ یورگن کلوپ و شاگردانش در بازیِ برگشت درست کرده بود. و این دقیقا جایی بود که لیورپولِ کلوپ در چند ماهِ اخیر نشان داده بهترین نمایشش را دارد، در بازی‌هایِ بزرگ.
لیورپول ویارئال را با 3 گل شکست داد، در حالیکه بازی می‌توانست حتی دو برابرِ این برایِ آن‌ها گل داشته باشد. این نمایش، از آن دست نمایش‌هایی بود که در دهه‌یِ هشتاد از تیم‌هایِ انگلیسی و به خصوص خودِ لیورپول در اروپا می‌دیدم. تیمی با قدرت و سرعت و انگیزه‌یِ بسیار بالاتر از حریف.
یورگن کلوپ فصلِ سختی را در لیورپول سپری کرده است. نداشتنِ یک پیش فصل با تیمش و ورود به لیگی جدید، و البته وضعیتِ نامتعادلِ تیمی که برندان راجرز برایش گذاشته بود همه و همه باعث شد تا پروژه‌یِ بازسازیِ لیورپول با مشکلاتِ زیادی روبرو شود. اما خودِ کلوپ که اعتقاد دارد این فصل فقط دو بازیِ خیلی بد با تیمش تجربه کرده، مقابلِ سوانزی و واتفورد، کم کم موفق شد ایده‌هایش را در تیم جا بیندازد و از بازیکنانش جوری که دوست دارد بازی بگیرد. مقابلِ ویارئال دژان لورن که پیشرفتِ چشمگیری‌ای در ماه‌هایِ اخیر داشته مدافعی مستحکم و مطمئن بود. جیمز میلنر یک بار دیگر ارزشِ خودش را نشان داد و بیشتر از هر بازیکنِ دیگری در زمین موقعیتِ گل ایجاد کرد (5). روبرتو فرمینو هم که طراحِ هر دو گلِ لیورپول در نیمه‌یِ دوم بود، با تکنیکِ بالایِ خودش در آنفیلد درخشید و حالا بعد از میلنر که 14 پاسِ گل در این فصل دارد، با 9 پاسِ گل بهترین پاسورِ لیورپول است. و البته درخشان‌ترین نمایشِ بازی متعلق به امره جان بود. فقط کافیست نگاهی به آمارِ این هافبکِ آلمانی بیندازیم تا نقشِ حیاتیِ او برایِ لیورپول را ببینیم. جان مقابلِ ویارئال بیش از هر بازیکنِ دیگرِ لیورپول پاسِ سالم داد (69)، دریبلِ موفق داشت (3)، تکل زد (4) و توپ قطع کرد (4). این نمایشی کامل از یک هافبکِ میانی بود. دنیل استوریج هم حالا در 5 بازیِ اخیرش در آنفیلد 4 گل زده است. شاید استوریج مهاجمی کاملا "کلوپی" نباشد، اما کاملا مشخص است که تمامِ سعی‌اش برایِ هماهنگ شدن با فوتبالِ پرفشارِ او را انجام می‌دهد.
لیورپولِ یورگن کلوپ در 5 بازیِ اخیرش در آنفیلد 17 گل زده است و حالا یک بازیِ بزرگِ دیگر در انتهایِ فصل دارد. 18 می، در فینالِ یوروپا لیگ، در بازل، مقابلِ سویا، قهرمانِ دو دوره‌یِ پیش. فینال‌هایِ اروپایی خود به خود بزرگ و باشکوه هستند، اما این نکته که اگر لیورپول در این شب پیروز شود شانسِ حضور در چمپیونز لیگِ فصلِ آینده را دارد، اهمیتی چند برابر به بازی می‌دهد. شاید هیچکس از کلوپ انتظار نداشت که همین فصل تیمش را به چمپیونز لیگ بازگرداند. و اگر این اتفاق بیفتد، قدمی بسیار بلند رو به جلو برایِ پروژه‌یِ بازسازیِ لیورپول دستِ کلوپ خواهد بود.
لیورپولی‌ها حالا خوشحال و پرانرژی از شب‌هایِ جادوییِ آنفیلد مقابلِ دروتموند و ویارئال هستند. اما چیزی که حتی بیش از این آن‌ها را خوشحال می‌کند، آینده‌ایست که این تیم دارد و شب‌هایِ حتی باشکوه‌تری که با خودش به همراه خواهد آورد است.
 
 
     
آی اسپورت
2016-05-07 11:03:24
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر