فهرست
یادداشت تحلیلی: بارسا- اتلتیکو به روایت آمار
یادداشت تحلیلی: بارسا- اتلتیکو به روایت آمار

یادداشت تحلیلی: بارسا- اتلتیکو به روایت آمار

آی اسپورت- هدف این یادداشت تحلیلی آماری دیدار رفت دو تیم بارسلونا و اتلتیکو مادرید در چهارچوب مرحله‌ی یک‌هشتم لیگ قهرمانان اروپا است؛ از این رو پیش از ورود به اصل مطلب، توضیحی کوتاه در باب بازی کمی و کیفی می‌دهیم.

برتری کمی و کیفی به صورت ساده به برتری کنش و واکنشی (کمی) و اثرگذار (کیفی) گفته می‌شود، به این منظور که تیم شماره‌ی 1 چند درصد در بعد کمی تکل زده، شوت زده و موقعیت ساخته، همچنین تیم شماره‌ی 1 در بعد کیفی تا چه اندازه از این کمیت استفاده کرده و آن را وارد کیفیت بازی خود کرده است. 

با مختصر توضیحی که داده شد، به قسمت اصلی یادداشت ورود می‌کنیم:


بعد کمی: برتری 78.11 درصدی تیم بارسلونا در فاز تهاجمی، برتری 32.52 درصدی بارسلونا در بعد تدافعی، برتری 15.33 درصدی بارسا در مجموع.
بعد کیفی: برتری 1.1 درصدی بارسلونا در فاز تهاجمی، برتری 41.99 درصدی بارسلونا دز فاز تدافعی، برتری 23.04 درصدی بارسا در مجموع.

ضریب موقعیت به شوت:
بارسلونا بعد از هر ایجاد موقعیت 1.35 شوت روانه دروازه‌ی حریف خود می‌کرد، در حالی که اتلتیکو پس از خلق هر موقعیت 3 شوت را روانه‌ی دروازه‌ی بارسا می‌کرد. بارسلونا در ضریب موقعیت به شوت 55 درصد به تیم حریف برتری داشت.


گردش توپ:
کل مناطق زمین: بارسا 59.54 درصد بیشتر از تیم حریف سعی در به گردش در آوردن توپ کرد که با قرار گرفتن فاکتور دقت، این عدد به 68.93 درصد می‌رسد، صعودی 9.39 درصدی. 
منطقه‌ی یک سوم تدافعی: تلاش بیشتر بارسا برای به گردش در آوردن توپ که عدد 26.93 را نشان می‌دهد که با قرار گرفتن فاکتور دقت، این عدد به 33.34 درصد می‌رسد، صعودی 6.41 درصدی.
منطقه‌ی یک‌سوم میانی: بارسا 60.46 درصد بیشتر از اتلتیکو برای به گردش در آوردن توپ تلاش کرد که با قرار گرفتن فاکتور دقت، عدد تبدیل به 71.16 می‌شود، باز هم صعود و اینبار صعودی 10.7 درصدی.
منطقه‌ی یک‌سوم تهاجمی: برتری 67.66 درصدی بارسا در به گردش در آوردن توپ که با قرار گرفتن فاکتور دقت، عدد به 76.82 درصد برتری می‌رسد، صعودی 9.16 درصدی.
تحلیل: تاتا مارتینو در فصل جاری با تغییر در فضای عرضی و طولی بارسا سعی بر نتیجه‌گیر کردن تیم بارسا در برابر تیم‌هایی با سبک انتقالی بوده است، تیم‌هایی که اتلتیکو از آن دسته هستند. تاتا در این بازی نیز همانند بازی با تیم رئال‌مادرید سعی بر این داشته که تراکم نفراتی را در تمام زمین بیشتر کند، همچنین فشردگی طولی و عرضی را نیز کمتر کرده تا سرعت وارد بازی بارسلونا شود، در نتیجه تیم بارسا در برابر تیم‌های انتقالی به دلیل بالا کشیده شدن این تیم‌ها در بازی باز بارسا، نتیجه‌ای بهتر توانسته است تا به امروز بگیرد، همانند شکست دادن رئال مادرید و منچسترسیتی که نمونه‌ی بارز تیم‌های انتقالی بوده‌اند. از این رو، این سبک از بازی باعث شده تا گردش توپ بارسلونا چه در تلاش و چه در دقت نزدیک به یکدیگر باشند و از همه مهمتر، تیم بارسا در 3 منطقه زمین با عددی افزایشی از گردش به دقت رو به رو شده که مجموع تمام این‌ها در موقعیت‌سازی تیم بارسا و دادن موقعیت کمتر به اتلتیکو موثر بوده، جایی که اتلتیکو در کل بازی 2 موقعیت ایجاد کرد و بارسا 14 موقعیت.


ضریب شوت به گردش:
کل مناطق زمین: با 59.54 درصد تلاش بیشتر در به گردش در آوردن توپ، بارسا موفق شد 68.43 درصد بهتر از اتلتیکو از کل مناطق زمین شوت‌زنی کند، صعودی 8.89 درصدی.
یک‌سوم میانی: برتری 60.46 درصدی بارسا در به گردش در آوردن توپ، 50 درصد برتری در شوت‌زنی را برای آن‌ها داشته است، نزولی 10.46 درصدی.
یک‌سوم تهاجمی: بارسلونا با 67.66 درصد برتری در گردش توپ توانست 73.34 درصد بهتر از تیم اتلتیکو شوت‌زنی کند، صعودی 12.88 درصدی.
تحلیل: تاتا علیرغم وارد کردن سرعت بیشتر به تیم بارسا و کم کردن آسیب‌پذیری این تیم برابر تیم‌هایی با سبک بازی انتقالی، همچنان در پرس کردن حریف در میانه زمین و یک‌سوم تدافعی خود دچار مشکل است، جایی که بارسا علارغم داشتن گردش توپ بیشتر، 10.46 درصد در شوت‌زنی نزول پیدا می‌کند که این برتری کمی تیم اتلتیکو و ضعف کمی تیم بارسلونا را در امر شوت‌زنی در منطقه‌ی یک‌سوم میانی نشان می‌دهد، ضعف و قوتی که قسمت اعظم آن دوندگی بیشتر اتلتیکو است.

 

پی نوشت: مجموع اطلاعات و درصد‌هایی که مشاهده کردید و مورد مطالعه قرار دادید، حاصل دقایق زیادی محاسبه است. این اعداد از سایت‌های آمار و ارقام به صورت خام گرفته می‌شوند و پس از انجام محاسبه‌ی ریاضی به صورت درصد‌هایی که می‌بینید، تغییر پیدا می‌کنند.

علی محمدپور

     
آی اسپورت
2014-04-08 11:43:48
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر