فهرست
هویت، کدام هویت؟!
هویت، کدام هویت؟!

هویت، کدام هویت؟!

 بعد از آن نمایشِ وحشتناک مقابلِ ساوتهمپتون و حذف و نمایشی نه چندان قانع‌کننده مقابلِ رئال مادرید در نیمه نهاییِ چمپیونز لیگ، وظیفه‌یِ پیگرینی این بود که روحیه و انگیزه را به تیمش بازگرداند و 3 امتیاز از آرسنال در لیگ بگیرد. پیگرینی در مرحله‌یِ اولِ ماموریت‌اش موفق بود، اما در مرحله‌یِ دوم شکست خورد. پایان دورانِ پیگرینی در منچستر سیتی بدل به روزشماریِ طولانی و پایان‌ناپذیری شده است. انگار تا "روزِ پپ" دیگر هیچ چیز اهمیت ندارد. بازیکنانِ سیتی مدام تمرکزِ خودشان را در لحظاتِ مهم از دست می‌دهند. به یاد بیاورید که مانگالا چطور ژیرو را برایِ گلِ اولِ آرسنال رها کرد. لیاقتِ هودارانِ سیتی از این بیشتر است.
شناخت و پیدا کردنِ مقصرِ اصلی کارِ ساده‌ای نیست. بعضی از بازیکنان سیتی انگار  از همین حالا تعطیلاتِ تابستان را شروع کرده‌اند. و البته این نکته که پیگیرینیِ 62 ساله روزهایِ آخرش را با سیتی سپری می‌کند دلیلی است که خیلی‌ها او را مقصرِ اصلی می‌دانند: پیگرینی بیش از حد آرام و جنتلمن است (جالبه که دقیقا همین‌ها را هم قبل از شروعِ فصل درباره‌یِ رانیری می‌گفتند). پیگرینی هویتی به منچستر سیتی نداده است. اصلا معلوم نیست این تیم چیست، غیر از یک سری بازیکنِ گران‌قیمت (داستانِ هویت هم جالبه، چون هیچکس قادر نیست تعریفی درست ازش ارائه بدهد و همه از آن به عنوانِ "وقتی ببینی میفهمی" یاد می‌کنند. و البته قضیه‌یِ نداشتنِ هویت فقط وقتی مطرح می‌شود که تیم نتیجه نمی‌گیرد).
پیگرینی خریدهایِ خیلی بدی داشته است؟ مانگالا، اوتماندی، دمیچلیس، بونی؟ اما مسئله اینجاست که خریدِ بازیکنانِ جدید فقط مسئولیتِ مربی نیست، بلکه به استعدادیاب‌هایِ باشگاه و مدیرانش هم برمی‌گردد. من خودم همیشه پیگرینی را دوست داشتم و برایِ همین عواملی مثلِ مصدومیتِ کوین دبروینه و وینسنت کمپانی این فصل به نظرم تاثیر خیلی بدی رویِ تیمش گذاشت. اما نمی‌توان از این حقیقت گذشت که پیگرینی در آخرین فصلش در سیتی کارنامه‌ای ناامیدکننده داشت.
قبول دارم که در فوتبال امروز مسئولیتِ خیلی زیادی رویِ دوشِ مربیان گذاشته‌ایم و همیشه مقصرِ اصلی را آن‌ها می‌دانیم. اما حداقل انتظار از مربی ایجاد انگیزه و روحیه‌یِ جنگندگیِ بالا برایِ نیمه نهاییِ چمپیونز لیگ است، اتفاقی که برایِ سیتی مقابلِ رئال به هیچ وجه نیفتاد. پیگیرینی قطعا مقصرِ اصلی تمامِ اتفاقاتی که این فصل برایِ سیتی افتاد لقب خواهد گرفت، چون فوتبال مدرن اینطور است. اما ضعف‌هایِ سیتی بسیار فراتر از تنها مربی‌اش است و پپ گواردیولا پروژه‌یِ بازسازیِ طولانی‌ای در دست خواهد داشت.
 
 
     
آی اسپورت
2016-05-11 08:58:32
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر