فهرست
گزارش/ نقش آب‌لبو و محفظه یخ در قهرمانی لستر
گزارش/ نقش آب‌لبو و محفظه یخ در قهرمانی لستر

گزارش/ نقش آب‌لبو و محفظه یخ در قهرمانی لستر

آی اسپورت- سفر لستر از منطقه سقوط تا قهرمانی در لیگ برتر فوتبال انگلستان را می‌توان یکی از داستان‌های فانتزی فوتبال به حساب آورد، اما حقایق علمی پشت این قهرمانی هم اهمیت زیادی دارد.
مالکان سختکوش، استعدادیاب‌های خوشفکر و مربی تاثیر‌گذار نقش مهمی در قهرمانی لستر داشتند. اما نمی‌توان از نقش علم ورزش و پزشکی در این قهرمانی غافل شد، نوآوری‌هایی که می‌توانند نمونه‌ای بی‌نقص از موفقیت را عرضه کنند.
لستر تنها تیم لیگ برتر نیست که از تکنولوژی‌های پیشرو استفاده می‌کند، اما استفاده از راهکارهایی مانند نوشیدن آب لبو برای بهبود عملکرد بدن و استفاده از وان یخ برای کوتاه شدن زمان بازتوانی پس از مسابقه یا تمرین، موجب شد تا تاج قهرمانی لیگ برتر روی سر این تیم قرار گیرد.
تفاوت اساسی لستر با بقیه تیم‌ها این است که چگونه کلودیو رانیری این مسائل را در برنامه‌هایش گنجانده است؛ مسائلی که به گفته بدن‌ساز پیشین لیورپول، دارن بورخس: «اغلب مربیان به آن توجه نمی‌کنند».
نتیجه؟ این تیم در فصل جاری کمترین مصدومیت در لیگ برتر را داشت و از کمترین بازیکن در مقایسه با سایر تیم‌ها استفاده کرد. چیزی که با توجه به بضاعتشان و همچنین شیوه بازیشان مبتنی بر ضد حمله، عالی بود.

کورس‌های سرعتی زیاد با مصدومیت کم
تابستان گذشته بود که مالک باشگاه به کلودیو رانیری گفت باید با همان کادر فنی نایجل پیرسون، مربی قبلی تیم، کنار بیاید. کریگ شکسپیر، کمک مربی لستر گفت: «او هاج و واج ماند که ما باید با بازیکنان چگونه کار می‌کنیم».
اما بازیکنان بجا مانده از دوران پیرسون زیر نظر رانیری سریع‌تر هم شدند. به گزارش «اُپتا»، لستر هم بیشتر از تیم‌های دیگر لیگ برتر ضد حمله زد و هم بیش از سایرین روی ضد حمله گل زد.
برای انجام چنین کاری بازیکنان باید پشت سر هم استارت‌های سرعتی بزنند، بدون این که بدن‌شان کم بیاورد. نقطه اوج این تیم بهترین گلزن لستر است: جیمی واردی که با رکورد ۳۵.۴۴ کیلومتر در ساعت، سریع‌ترین بازیکن لیگ برتر شد. او می‌تواند در هر مسابقه تا ۵۰۰ استارت سریع بزند.
برای این کار آن‌ها باید عضله سه‌سر پشت ران (همسترینگ)شان را تقویت می‌کردند، بنابراین از پرس خاصی استفاده کردند که برای پا ساخته شده بود و بازیکنان می‌توانستند با آن ۳۵۰ تا ۵۰۰ کیلوگرم وزنه بزنند. آن‌ها همچنین از دستگاهی به نام «نورد‌بورد» استفاده می‌کنند که موجب تقویت عضله سه‌سر پشت ران می‌شود؛ دستگاهی که گاهی در تمرینات پس از مسابقه در رختکن هم استفاده می‌شود.
با نزدیک شدن به آخر هفته بازیکنان تمرینات انفجاری انجام می‌دهند تا به حداکثر سرعت برسند. معمولا پنجشنبه‌ها در پایان تمرین بازیکنان خسته را به خط می‌کنند تا در دوهای سرعتی ۴۰ متری شرکت کنند. هرچند چنین کاری ممکن است استقبال از مصدومیت به نظر برسد، اما نتیجه دقیقا برعکس است. بدون چنین تمرینی بازیکنان در معرض خطر مصدومیت در روز مسابقه هستند و مصدوم نشدن بازیکنان لستر نیز نشان می‌دهد که این روش جواب داده است.
نکته بعدی نوشیدن آب لبو است. نوشیدنی‌ای که به گفته دانشمندان دانشگاه اکستر موجب بهتر شدن دوهای سریع و تصمیم‌گیری می‌شود. با این که طبق این تحقیق میزان پیشرفت ناچیز و در حدود ۳.۵ درصد است، اما همین هم می‌تواند موجب شود تا واردی زودتر از مدافع حریف به توپ‌های بلند پشت دفاع برسد.

وسواس کنترل بر جزئیات
خروج زود هنگام لستر از جام‌های مختلف و عدم حضور این تیم در رقابت‌های اروپایی موجب شد تا متخصصان ورزشی این تیم در مقایسه با سایر تیم‌های مطرح، کنترل بیشتری روی تمرینات هفتگی داشته باشند.
این قضیه همچنین موجب می‌شد تا بازیکنان مجبور به تمرین بیش از حد نشوند و از مصدومیت اجتناب کنند. شاید این خیلی بدیهی به نظر برسد اما تصمیم لستر برای ۴۸ ساعت استراحت پس از مسابقه و همچنین یک روز تعطیلی در میانه هفته، برنامه‌ای است که معمولا دیگر باشگاه‌های لیگ برتر دنبال کنند.
در لستر همه چیز زیر نظر است، از جمله وضعیت زمین که خیلی سفت یا نرم نباشد. تمام حرکات بازیکنان به وسیله «جی‌پی‌اس» ثبت می‌شود و نشان می‌دهد که آن‌ها چقدر می‌دوند و همچنین میزان شتاب، چابکی، کم کردن سرعت و تغییر جهت‌ها را مشخص می‌کند.
اگر بازیکنانی انفجاری مانند واردی سخت تمرین می‌کردند و نیاز بود تا از بخش‌های دیگر تمرین معاف شود، رانیری از شنیدن نظر کارشناسان استقبال می‌کرد.
بورخس گفت:«بعضی از مربیان بدون این که همه چیز را در این حد زیر نظر داشته باشند نتایج خوبی می‌گیرند، اما با این روش شما نمی‌توانید از داده‌ها مفیدی که می‌تواند به بهتر بازی گرفتن از بازیکنان کمک کند، استفاده کنید، بخصوص اگر شیوه بازی تیم شما، پِرِس زیاد حریف باشد».
برای تکمیل این داده‌ها بازیکنان لستر هر روز باید به سئوالاتی روی آی‌پدهایشان پاسخ بدهند؛ در مورد این که بدن‌شان بعد از تمرین روز پیش چه وضعیتی دارد و اگر شمار زیادی از بازیکنان مشکل مشابهی داشته باشند، آن‌گاه مثلا این امکان هست که بخشی از تمرین تغییر کند. در این پرسشنامه همچنین از بازیکنان سئوال می‌شود که شب قبل چطور خوابیده‌اند و به این ترتیب آن‌ها می‌دانند که چه چیزهایی را باید بخورند و بنوشند تا بهترین استراحت ممکن را داشته باشند.

بازتوانی در دوران مدرن
هنگامی واردی که در ماه نوامبر از ناحیه لگن آسیب دید به نظر می‌رسید که رکورد گلزنی او در بازی‌های پیاپی تمام شده باشد. اما او توانست بازی کند و این کار را با محفظه یخ انجام داد؛ حداکثر چهار دقیقه قرار گرفتن در دمای ۱۳۵- درجه سانتیگراد.
واردی می‌گوید:«عین یخ زدن بود اما به شما کمک می‌کرد تا زودتر خوب شوید. فکر نکنم که بزرگترین دانشمندان جهان هم اسم کسانی را این کار را انجام دادند شنیده باشند، اما آن‌ها تمام هفته روی من کار می‌کردند».
کارکرد محفظه یخ شبیه کمپرس عضلات مصدوم با یخ است: خون به سمت قلب کشیده می‌شود تا بعد قلب خون پر اکسیژن را به عضلات بازیکن پمپاژ کند. این روش تمام بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد، و به گفته دیو رنی، فیزیوتراپی ارشد لستر، موثرتر است؛ بخصوص زمانی که فاصله بین بازی‌ها کم باشد:«بازیکنان این را دوست دارند چون از یخ خشک استفاده می‌شود و مثل حمام یخ پوست را اذیت نمی‌کند. بازیکنان پس از آن در راهروها که راه می‌روند پاهایشان سبک‌تر است و احساس بهتری دارند. این کار همچنین روی خواب همان شب و فردا شب بازیکنان هم تاثیر دارد».

روان‌شناس لستر: از کارهای اوشاخ درآوردم
دادن پیتزا به بازیکنان بعنوان جایزه گل‌نخوردن در هر مسابقه‌ و حرف نزدن از قهرمانی تا آخرین بازی‌های فصل تنها هنر کلودیو رانیری نبود؛ او استاد متحد و متمرکز نگه داشتن بازیکنانش بود.
کن وی، روان‌شناس لستر به بی‌بی‌سی گفت:«لستر دو روان‌شناس دارد، یکی من و یکی کلودیو. لحن حرف زدن او با بازیکنان دقیقا همان لحنی است که در مصاحبه با رسانه‌ها دارد. تمام حرف‌ او در باره فرآیند است نه نتیجه و بعضی از کارهایی که او استفاده می‌کند موجب شده تا من شاخ دربیاورم».
بازیکنان لستر به همان اندازه که کارشان را جدی می‌گرفتند از فوتبال هم لذت می‌بردند و زمین تمرین لستر جایی بود که بازیکنان هم عرق می‌ریختند و هم تخم مرغ به سر هم می‌زدند.

سایر تیم‌ها از لستر پیروی می‌کنند؟
داده‌های جی‌پی‌اس، محفظه یخ و دوهای سرعتی را بسختی بتوان در ورزشی که این روزها بیشتر از هر ورزش دیگری از متخصصان علم ورزش استفاده می‌کند، انقلاب نامید.
بورخس می‌گوید سم آلاردایس زمانی که در بولتون بود بسختی توانست اعتباری برای این تیم دست و پا کند و بین سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۵ توانست برای چهار سال پیاپی تیمش را بین ۱۰ تیم بالای جدول لیگ برتر قرار دهد. اما این تیم این فصل به دسته سوم سقوط کرد.
در حالی که در برخی از تیم‌ها سر هر کس به کار خودش است، تیم پشتیبانی لستر دست به دست هم دادند تا این تیم را در رقابت با باشگاه‌های ثروتمند به باشگاهی برنده تبدیل کنند.
ریوز گفت:«رویکردی سه وجهی بخش علوم ورزشی و پزشکی لستر، سبب شد کادر مربیان است و همین‌طور بازیکنان با درک درستی از چیزی که می‌خواهند در کنار هم کار کنند».
بورخس می‌گوید:«در بیشتر موارد آن‌قدری که باید از توان بالقوه علوم ورزشی استفاده نمی‌شود، ولی ما نتیجه این کار را در لستر دیدیم و تعجب خواهم کرد اگر که تیم‌های دیگر دنبال این کار نروند. به همین دلیل من از لستر مثل تیم محبوبم حمایت می‌کنم. این یکی از بزرگ‌ترین انقلاب‌های تاریخ ورزش است و امیدوارم که نظر دنیای فوتبال در مورد میزان تاثیر علوم ورزشی را تغییر دهد».
منبع: بی بی سیبه کانال تلگرام آی اسپورت سر بزنید: TELEGRAM.ME/ISPORT_CHANNEL
کد خبر 9404
     
آی اسپورت
2016-05-11 15:44:26
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر