فهرست
اعتراف نوری: اشتباه کردم، مسیمیر انتخاب خوبی نبود
اعتراف نوری: اشتباه کردم، مسیمیر انتخاب خوبی نبود

اعتراف نوری: اشتباه کردم، مسیمیر انتخاب خوبی نبود

محمد نوری از پرسپولیس رفت، پیراهن مسیمیر را پوشید و سقوط کرد. پرسپولیس نوری را از دست داد و حالا در یک قدمی قهرمانی است.
 
تجربه یک سال حضور در لیگ قطر چطور بود؟
از نظر فوتبالی شرایط خوبی نداشتم اما خب این هم یک تجربه بود و خواست خدا بود که باید اتفاق می افتاد. وقتی این تیم را انتخاب کردم فکر می کردم شرایط بهتری خواهم داشت اما گاهی همه پیش بینی های آدم درست از آب درنمی آید. من هم فکر می کردم می توانم سال خوبی در مسیمیر داشته باشم اما این اتفاق نیفتاد و سال خوبی برایم سپری نشد.
با این حرفها معلوم است که از حضور در این تیم پشیمان شده ای.
همین طور است. من در فصل گذشته اشتباه کردم و انتخاب خوبی نداشتم. شاید عجولانه تصمیم می گرفتم و باید بیشتر پیشنهاداتم را بررسی می کردم.
وقتی به این تیم رفتی فکر می کردی به دسته پایین تر سقوط کنید؟
فوتبال قابل پیش بینی نیست و نمی توانستم پیش بینی کنم چه اتفاقاتی قرار است برای این تیم بیفتد. وقتی با مسئولان مسیمیر مذاکره می کردم آنها به من گفتند قرار است تیمی قدرتمند ببندند که حرفهای زیادی برای گفتن خواهند داشت. من هم چون شناخت زیادی از فوتبال قطر نداشتم حرف آنها را قبول کردم. فکر می کردم قرار است با این تیم مدعی باشیم اما متاسفانه اتفاقات به گونه ای دیگر رقم خورد و تیم ما از ابتدای فصل شرایط خوبی نداشت.
پس روزهای سختی را در قطر گذراندی؟
همین طور است. من همیشه به حضور در تیمهای بزرگ و مدعی عادت داشتم و حضور در قعر جدول تجربه ناخوشایندی بود. در واقع سال گذشته خیلی از نظر فوتبالی اذیت شدم. دیگر دوست ندارم اتفاقات سال گذشته تکرار شود. مسیمیر تیم ضعیفی بود و من هم به تنهایی نمی توانستم کاری برای این تیم انجام دهم.
قراردادت با این تیم تمام شده است؟
بله قرارداد من یک ساله بود و تمام شده است.
درست است که قطری ها تمایلی به تمدید قراردادت نداشته اند؟
نمی دانم این شایعات را چه کسانی درست می کنند. اتفاقا برخلاف شایعاتی که به وجود آمده است باشگاه مسیمیر مرا می‌خواهد و این موضوع را در نیم‌ فصل با مدیربرنامه ‌هایم در میان گذاشت. با این حال بعید می ‌دانم در دسته دوم قطر بازی کنم چون لیگ دوم این کشور تفاوت زیادی با لیگ دسته اول دارد و فکر می کنم سطح لیگ دسته دومش آنقدر پایین است که به درد من نمی خورد و برای فوتبال من مناسب نیست.
تصمیم داری در قطر بمانی یا به ایران برمی گردی؟
هنوز چیزی مشخص نیست. همانطور که گفتم نمی خواهم عجولانه تصمیم بگیرم. ترجیح می دهم فعلا صبر کنم و عجله نکنم. باید ببینم تیمهایی که من را می خواهند آیا برای فصل بعد قدرتمند بسته می شوند یا نه چون دوست ندارم یک اشتباه را دو بار تکرار کنم.
از تیمهای قطری پیشنهاد داری؟
از چند تیم قطری و همچنین از تیمی در کشور دیگر پیشنهاد دارم اما هنوز تصمیمی نگرفتم. نمی خواهم اتفاقات سال گذشته تکرار شود به همین دلیل ترجیح می دهم بیشتر فکر کنم تا بتوانم یک تصمیم درست بگیرم. شاید اگر پیشنهادم از تیمهای مطرح قطری باشد در این کشور بمانم. شاید هم به ایران برگردم.
قبول داری که فوتبالیست های ایرانی برای پول به قطر می روند و از نظر فنی پیشرفتی در این کشور نصیب شان نمی شود؟
تا حدودی این موضوع را قبول دارم. فوتبالیست های ایرانی از حضور در فوتبال قطر پول خوبی نصیب شان می شود اما همه چیز فقط پول نیست. امکانات فوتبال قطر قابل قیاس با ایران نیست و یکی از دلایل رفتن امثال من به قطر امکانات خوب باشگاههای این کشور است. هیچ فوتبالیست ایرانی نمی تواند ادعا کند از تیمهای قطری پیشنهاد داشته و نرفته. هر فوتبالیست ایرانی از تیمهای قطری پیشنهاد داشته باشد حتما آن را می پذیرد و می رود. در قطر همه چیز حرفه ای است و شاید لیگ حرفه ای نداشته باشد اما همه چیز روی اصول و برنامه است. پرداختی ها سر زمان است و لازم نیست یک بازیکن سالها دنبال چندرغاز پولش بدود و آخر سر هم نتواند حقش را بگیرد. قبول دارم که در فوتبال قطر نفع مالی از پیشرفت فوتبالی بیشتر است اما مطمئن باشید بازی کردن در لیگ این کشور باعث پسرفت فوتبالیست های ایرانی نمی شود.
با این تفاسیر خودت هم برای پول به قطر رفتی؟
مسایل مالی برایم مهمترین انگیزه بود. می دانستم حضور در قطر چیز زیادی به فوتبال من اضافه نمی کند. البته تجربیات خوبی از حضور در فوتبال قطر نصیبم شد که حتما در آینده از آنها استفاده خواهم کرد .
فکر می کنی قطری ها از عملکرد تو راضی بودند؟
البته که راضی بودند. شاید مسیمیر شرایط خوبی نداشت اما عملکرد فردی من خوب بود و یکی از بهترین بازیکنان لیگ این کشور بودم. اگر عملکرد خوبی در مسیمیر نداشتم که دیگر تیمهای قطری به من پیشنهادی نمی دادند. پس مطمئن باشید آنقدر خوب بوده ام که بقیه تیمها به من پیشنهاد داده اند چون تیمهای عربی با هیچ بازیکنی تعارف ندارند و اگر کسی خوب نباشد در همان اواسط فصل او را اخراج می کنند. برای تیمهای پولدار قطری هم اخراج کردن بازیکن و جانشین آوردن برای او کار سختی نیست و به راحتی آب خوردن این کار را انجام می دهند. من هم آنقدر خوب بوده ام که هم باشگاه فصل گذشته ام می خواهد قراردادم را تمدید کند و هم از بقیه تیمهای قطری پیشنهاد به من رسیده است. البته از یک کشور دیگر هم پیشنهاد دارم که فعلا نام آن را نمی گویم.
به بازیکنان جوان ایرانی توصیه می کنی به فوتبال قطر بروند؟
صادقانه می گویم نه. به آنها پیشنهاد می کنم در سالهای اول فوتبال شان آنقدر تلاش کنند و خودشان را خوب نشان دهند تا به اروپا بروند. به فکر پول نباشند و به کشورهای عربی نروند. اگر هم پیشنهاد اروپایی ندارند بهتر است در ایران بمانند. خیلی دوست دارم در سالهای آینده جوانهای زیادی را از ایران در اروپا ببینم و هرسال چند جهانبخش و آزمون در اروپا داشته باشیم.
برای خیلی ها جای تعجب داشت که چرا محمد نوری پرسپولیس را ترک کرد؟
همان موقع هم که از پرسپولیس رفتم گفتم این جدایی به میل من نبوده است. من سالها برای پرسپولیس بازی کردم و کاپیتان این تیم بودم. جدایی برایم واقعا سخت بود اما شرایط را طوری برایم رقم زدند که مجبور شدم از پرسپولیس بروم. همان روزها هم وقتی هواداران پرسپولیس را می دیدم که از من گله می کردند به آنها می گفتم به خواست خودم نرفتم بلکه اتفاقاتی افتاد که من را مجبور به جدایی کرد. اتفاقاتی که در شان من نبود و من هم به اجبار از پرسپولیس رفتم.
نمی توانستی فوتبالت را در ایران ادامه دهی؟
چرا اتفاقا از تیمهای ایرانی هم پیشنهاد داشتم اما برایم سخت بود که در ایران در تیمی غیر از پرسپولیس بازی کنم. دوست نداشتم روزی جلوی پرسپولیس قرار بگیرم و به همین دلیل به قطر رفتم.
ظاهرا در نیم فصل که پرسپولیس به دنبال جذب تو بود برانکو با حضورت مخالفت کرده است. این موضوع واقعیت دارد؟
اصلا اینطور نیست. در نیم فصل باشگاه مسیمیر با حضور من در پرسپولیس مخالفت کرد و اینطور نبود که برانکو با حضورم در پرسپولیس مخالف باشد. ترجیح می دهم توجهی به این شایعات نداشته باشم. برخی فقط به دنبال شایعه درست کردن هستند و نمی دانم چه اهدافی را دنبال می کنند.
فعلا پیشنهادی از پرسپولیس نداشته ای؟
فعلا که پیشنهادی به من نرسیده است اما همیشه گفته‌ام که حضور در پرسپولیس برایم باعث افتخار است چون از این تیم به خیلی چیزها رسیدم. من خودم را به پرسپولیس و هوادارانش مدیون می دانم و امیدوارم بازهم شرایط حضورم در این تیم برایم فراهم شود. در حال حاضر از اینکه می بینم هواداران پرسپولیس خوشحال هستند بسیار خوشحالم و امیدوارم با قهرمانی در لیگ بازیکنان و برانکو مزد زحماتشان را بگیرند. در واقع قهرمانی امسال پرسپولیس یکی از آرزوهای فوتبالی من است چون این تیم امسال واقعا شایسته قهرمانی است. خودم هم خیلی دوست دارم در پرسپولیس زیرنظر برانکو کار کنم چون از او شناخت دارم و می دانم چیزهای زیادی می تواند به یک فوتبالیست یاد بدهد. مثلا بازیکنان پرسپولیس را ببینید. نسبت به سالهای گذشته پیشرفت زیادی داشته اند و این نشان می دهد که برانکو چه تاثیری روی آنها داشته است. به نظر من اصلی ترین عامل موفقیت پرسپولیس برانکو بوده و بازیکنانی که حرفهای او را در زمین پیاده کردند.
فکر می کردی پرسپولیس بعد از قعرنشینی مدعی اصلی قهرمانی باشد؟
پرسپولیس کار بسیار بزرگی کرد که توانست از یک تیم قعرنشین به مدعی تبدیل شود. کار بزرگ برانکو و بازیکنان ستودنی است و حتی اگر هم قهرمان نشوند همین جهش بلند در جدول حکم یک قهرمانی را دارد. امیدوارم پرسپولیس بعد از قهرمانی در لیگ و کسب سهمیه آسیایی بتواند بعد از سالها نماینده خوبی برای ایران در آسیا باشد. مهم این است که پرسپولیس بعد از قهرمانی قدرتمندتر از سال گذشته بسته شود تا در آسیا هم تیمی قوی باشد. مسئولان پرسپولیس باید دوراندیشانه تر عمل کنند و از حالا به فکر لیگ قهرمانان هم باشند.
سورپرایز امسال لیگ ایران برایت چه بود؟
استقلال خوزستان برای من و خیلی از فوتبالی ها سورپرایز بزرگی بود. ویسی کار بسیار بزرگی کرد و حتی اگر هم تیمش قهرمان نشود تیمش بسیار قابل احترام است.
محمد نوری دیگر امیدی به حضور در تیم ملی ندارد؟
داستان تیم ملی برای من تمام شده و گفته ام که به نظر مربیان تیم ملی احترام می گذارم. هر ایرانی دوست دارد شاهد موفقیت تیم ملی کشورش باشد و من هم برای کی روش در فوتبال ایران آرزوی موفقیت دارم.

منبع: فوتبال ایرانی
     
آی اسپورت
2016-05-11 20:45:10
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر