فهرست
گزارش روز: بررسی رقم قراردادهای لسترسیتی
گزارش روز: بررسی رقم قراردادهای لسترسیتی

گزارش روز: بررسی رقم قراردادهای لسترسیتی

آی اسپورت- لسترسیتی قهرمان لیگ برتر جزیره شد؛ تیمی که حالا چشم‌ها را خیره کرده است. لستر تیم متمول و ثروتمندی نیست تا بخواهد برای خرید هر بازیکنی اقدام کند. بنابراین چنین تیم‌هایی در فصل نقل و انتقالات با محدودیت‌های بسیاری مواجه هستند و برای عقد هرگونه قراردادی باید ابتدا مسائل مالی قرارداد را مدنظر قرار دهند. از ابتدای فصل تاکنون این سوال به ذهن همه خطور کرده است که مبلغ بازیکنان لستر چقدر است؟ آیا این تیم هم مثل تیم‌های منچستری یا چلسی سرمایه‌گذاری کرده یا اینکه بودجه لستر در طول یک فصل بیشتر از سایر تیم‌ها بوده است؟ همه تصور می‌کنند بازیکنان این تیم حتما مبالغ هنگفتی برای بازی در این تیم آبی‌پوش طلب کرده‌اند که این‌گونه همه تیم‌های بزرگ را کنار زده و خودشان بر تخت پادشاهی فوتبال انگلیس نشسته‌اند؛ اما ماجرا اصلا این‌طور نیست. ادامه گزارش را بخوانید تا بیشتر تعجب کنید.

 
  مقایسه با دیگر تیم‌ها
در حالی که مالکان آمریکایی سرمایه هنگفتی را در اختیار لوییز فان‌خال قرار دادند تا بازیکنان مورد نظرش را جذب کند و تیمی مقتدر بسازد،  شیخ‌منصور اماراتی برای خرید بازیکنان مورد نظر مربیان منچسترسیتی به تنها چیزی که فکر نمی‌کند مسائل مالی است و آبراموویچ روسی مالک چلسی هیچ‌گاه در فصل نقل و انتقالات تابستانی یا زمستانی با مشکل مالی مواجه نبوده و از این نظر دغدغه‌ای ندارد، اما قهرمان لیگ برتر وسواس بسیار زیادی هنگام عقد قرارداد با بازیکنان به خرج می‌دهد تا مجبور نباشد به جای آن پول اضافی خرج کند. ارزش کل مبالغ قراردادهای بازیکنان اصلی و ذخیره لستر در این فصل ۱۲۷ میلیون پوند بود؛ این در حالی است که منچستریونایتد برای در اختیار داشتن بازیکنان مورد نظر خود ۴۱۸، چلسی ۴۹۶ و من‌سیتی هم ۵۰۲ میلیون پوند ناقابل پرداخت کردند. کل بودجه بازیکنان لستر در این فصل تقریبا معادل دو بازیکن من‌سیتی (کوین دی بروین ۶۰ و سرخیو آگرو ۶۰ میلیون)، دو بازیکن چلسی (ادن هازار ۷۰ و دیه‌گو کاستا ۴۵ میلیون) و معادل چهار بازیکن منچستر (آنتونی مارشیال ۳۰، وین رونی ۴۰، خوان ماتا ۳۴ و مروان فلینی ۱۹ میلیون پوند) است. واقعا جای تعجب دارد که ارزش سه دروازه‌بان اصلی و ذخیره لستر معادل ۶ میلیون پوند (اشمایکل پنج میلیون و هریک از دروازه‌بانان ذخیره هم مبلغ ۵۰۰ هزار پوند) است، اما دروازه‌بان‌های منچستر در مجموع ۴۴، من‌سیتی ۵/۱۹ و چلسی ۴۸ میلیون پوند ارزش دارند. گران‌ترین بازیکن لستر جیمی واردی با ۱۲ میلیون پوند است، اما چلسی ۷۰ میلیون پوند به ادن هازارد پرداخت کرده و منچستریونایتد و من‌سیتی هم به ترتیب ۴۰ و ۶۰ میلیون پوند برای قرارداد با وین رونی و کوین دی بروین پرداخت کرده‌اند.

 
  مقایسه ارقام به صورت خط به خط
 میان دروازه سه تیم بزرگ انگلیسی، جو هارت با ۱۹ میلیون پوند ارزان‌ترین دروازه‌بان است. این در حالی است که مبلغ قرارداد دروازه‌بان لستر مبلغی حدود یک‌چهارم قرارداد جو هارت ثبت شده است. مبلغ کل قرارداد هافبک‌های منچستریونایتد، من‌سیتی و چلسی به ترتیب ۱۷۹ و ۵/۲۱۳ و ۲۶۱ برآورد شده است در حالی که همه هافبک‌های لستر روی هم ۵/۶۵ میلیون پوند ارزش دارند. اگر بخواهیم مقایسه‌ای بین مبلغ قرارداد خط حمله لستر با سه تیم بزرگ انجام دهیم، باید اشاره کنیم که لسترسیتی با همه ولخرجی‌هایی که در خط حمله خود انجام داده فقط ۳۰ میلیون پوند برای خرید سه مهاجم خود پرداخته است، اما وضعیت سه تیم دیگر بسیار متفاوت است، چلسی ۹۳ میلیون پوند صرف خرید مهاجمانش کرده و منچستریونایتد و من‌سیتی هم به ترتیب ۷۴ و ۱۳۸ میلیون پوند ناقابل به مهاجمانش پرداخت کرده‌اند و آخرین مقایسه مربوط به مبالغ قرارداد مدافعان لستر و رقبای بزرگش است. لستر در این فصل موفق شد با خط دفاعی ۵/۲۵ پوندی خود در مقابل حریفان قد علم کند و درنهایت هم به مقام قهرمانی لیگ دست یابد؛ اما منچستر با دفاع ۱۲۲ میلیونی، چلسی با دفاع ۹۵ میلیون پوندی و من‌سیتی هم با خط دفاعی نجومی خود به ارزش ۱۳۱ میلیون پوند نتوانستند این کار مهم و باارزش را انجام دهند. ارزش قرارداد ۱۱ بازیکن اصلی لسترسیتی ۵/۶۴ میلیون پوند برآورد شده است در حالی که ترکیب ۱۱ نفر اصلی شیاطین سرخ ۲۳۳ میلیون پوند خرج روی دست مالکان منچستر گذاشته و تیم‌های منچسترسیتی و چلسی هم به ترتیب ۲۸۲ و ۲۹۱ میلیون پوند برای ترکیب اصلی ۱۱ نفره خود پرداخت کرده‌اند. بیشترین مبلغ قرارداد بازیکنان لستر ۲۰ میلیون پوند است که برای جذب ریاض مارز، بهترین بازیکن فصل انگلیس پرداخت شد؛ اما بیشترین قرارداد بین بازیکنان چلسی با مبلغ ۷۰ میلیون پوند برای ادن هازار بود و بیشترین قرارداد بازیکنان در تیم‌های منچستر و من‌سیتی هم به ترتیب ۴۰ و ۶۰ میلیون پوند است که برای وین رونی و سرخیو آگرو پرداخت شده است. همان‌گونه که مشاهده می‌کنید گران‌ترین بازیکن در سه تیم بزرگ انگلیس دستمزدی معادل دو، سه و سه‌ونیم برابر گران‌ترین بازیکن لسترسیتی دریافت می‌کنند. این تنها بخشی از تفاوت مبلغ قرارداد و سرمایه‌گذاری در لسترسیتی با سایر تیم‌های مدعی در لیگ جزیره است و یقینا تفاوت‌های بیشتری بین این تیم‌ها وجود دارد که با بررسی بیشتر آنها، بازهم به همان نتیجه‌گیری می‌رسیم که لستر واقعا چه کار بزرگی در این فصل انجام داد؛ فوتبال انگلیس به‌نوعی جنگ دارا و ندار بود. به قول برخی مربیان فوتبال ایران، رانیری با چوب و چماق و به قول غلامحسین پیروانی با «ژ۳» به جنگ توپ و تانک رفته بود و الحق که خیلی خوب از پس تمام رقبا برآمد.منبع: وبسایت نود
کدخبر: 9407
     
آی اسپورت
2016-05-12 15:25:24
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر