فهرست
دختر برانکو آری، دختر ایرانی نه؟/ کاپیتولاسیون استادیومی!
دختر برانکو آری، دختر ایرانی نه؟/ کاپیتولاسیون استادیومی!

دختر برانکو آری، دختر ایرانی نه؟/ کاپیتولاسیون استادیومی!

آی اسپورت- در آستانه مسابقه حساس امروز پرسپولیس و راه آهن در ورزشگاه آزادی، همسر و دختر برانکو ایوانکوویچ به ایران سفر کرده‌اند تا شاید در جشن قهرمانی تیم آقای پرفسور در لیگ برتر سهیم باشند. آن‌ها از چند روز قبل در ایران هستند و همه هماهنگی‌های لازم برای حضور در جایگاه ویژه را انجام داده‌اند. ایران شاید تنها کشور دنیا باشد که در آن همسر و دختر یک مربی فوتبال برای تماشای بازیِ تیم او، باید از چند نهاد مختلف مجوز دریافت کنند. ماجرا تا همین‌جا غم‌انگیز به نظر می‌رسد اما تراژدی اصلی زمانی آغاز می‌شود که به یاد بیاوریم خانواده آقای برانکو، تنها بانوان حاضر در آزادی در مسابقه بزرگ عصر جمعه هستند. استادیومی که خانم‌ها فقط به مراسم‌های عزاداری‌اش راه داده می‌شوند.
 به نظر می‌رسد از نگاه تصمیم‌سازان فوتبال ایران، حضور یک بانوی خارجی در استادیوم هیچ اشکالی ندارد اما عبارتِ حسرت‌بارِ «ممنوع الورود» همچنان باید سر راه دختران ایرانی و استادیوم‌های فوتبال قرار بگیرد. منعطف شدن قانون برای خارجی‌ها، شاید چیزی شبیه یک کاپیتولاسیون فوتبالی باشد. جالب اینکه هنوز هم در ایران، خیلی‌ها معتقدند اتمسفر استادیوم مناسبِ یک دختر ایرانی نیست. شاید حق با آن‌ها باشد و ورزشگاه‌های فوتبال در ایران، محیط چندان استانداردی نداشته باشد اما آیا این ساده‌ترین حق بانوان ایرانی نیست که با تصمیم خودشان حضور یا عدم حضور در این اتمسفر را «انتخاب» کنند؟  در چند سال اخیر، گیت‌های خجالت زده آزادی روی زنان خارجی زیادی باز شده. بعد از کره‌ای‌ها، ژاپنی‌ها و دیگران، حالا نوبت به کروات‌ها رسیده است تا با منظره‌ای از ایران روبرو شوند که یک دختر وطنی، چند دهه است حسرت‌اش را می‌خورد. منظره‌ای که نشان می‌دهد هنوز سال‌ها جنگ تا برابری فاصله داریم! کدخبر:9405
  ۳  
آی اسپورت
2016-05-13 10:41:00
نظر دهید

۳ نظر
برزو
جمعه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۵، ۱۰:۴۷
بابا اونا فرهنگشون با ما فرق میکنه تازه فحش ها رو هم متوجه نمیشن. شما همون از تو خونه نگاه کنید بهتره به نظافت و اشپزیتونم میرسید.
-
جمعه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۵، ۱۲:۵۱
دختر برانکو فارسی بلد نیست فرقش اینه!!!
امیر تبریز اوغلی ضد نگ و کیسه
جمعه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۵، ۱۳:۰۸
دختر برانکو بلد نیست که فحش فارسی. اونم اب دار
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر