فهرست
راز قهرمانی استقلال خوزستان؛ لستری که معجزه می‌کرد
راز قهرمانی استقلال خوزستان؛ لستری که معجزه می‌کرد

راز قهرمانی استقلال خوزستان؛ لستری که معجزه می‌کرد

آی اسپورت- تکرار هر پدیده‌ای، آن را از لیست اتفاق‌های غیرطبیعی و مبتنی بر شانس، خارج می‌کند. مثل 30 هفته حضور ثابت استقلال خوزستان بین مدعیان قهرمانی لیگ. شاید همچنان باورش سخت باشد که تیم سخت‌کوش عبدالله ویسی، با نمایش‌ جذابش برابر لیگ برتری‌ها قهرمان شده‌است. تیمی که عمده بازیکنانش را کسانی تشکیل می‌دهند که اولین سال حضور در سطح اول فوتبال ایران را تجربه می‌کنند. کیلومترها دورتر از خاک ایران، لسترسیتی در لیگ جزیره هم عملکرد فوق تصوری از خود به جا گذاشته و در این فصل قهرمان لیگ انگلستان شده‌است. همین باعث مقایسه آبی‌های جنوب ایران با آبی‌های لستر شده است. شاید در وهله اول،‌ افت تیم‌های بزرگ لیگ یا درخشش خسوس به عنوان دلیل بالا نشینی لسترسیتی ایران مطرح شود اما بررسی مسیری که استقلال خوزستان را حالا به قهرمانی لیگ پانزدهم رسانده نشان می‌دهد همه چیز، فراتر از یک جرقه است.

 
تکرار تجربه صبا
لیگ پانزدهم، عبدالله ویسی تبدیل به همان مربی شد که پنج سال قبل توانسته بود پدیده فوتبال ایران شود. او سال دوم حضورش در صبا با جوانانی کم نام و نشان موفق شد سهمیه آسیایی کسب کند و سپس برای تجربه چالشی جدید به پیکان رفت. ویسی نشان داد مربی نیست که در حضور ستاره‌ها بتواند موفق عمل کند. بعد از باخت‌های پیاپی پیکان و حضور در قعر جدول، مسئولان این تیم، ویسی را اخراج کردند و نیمکت را به فیروز کریمی سپردند اما این مربی هم نتوانست پیکان ویسی را از سقوط نجات دهد. عبدالله ویسی فصل بعد به زادگاهش رفت تا بر روی نیمکت استقلال خوزستان تازه لیگ برتری‌شده بنشیند. او بعد از دوازدهمی در سال اول و فرار از سقوط در بازی پلی‌آف سال دوم تصمیم گرفت برای فصل سوم دوباره به اصل خود برگردد و نتیجه‌گیری را در عوامل موفقیتش در صبا جست‌جو کند. او لیگ پانزدهم، استقلال خوزستان فعلی را ساخت و ثابت کرد بر خلاف ستاره‌های بزرگ، راه مدیریت پدیده‌های ناشناخته را خیلی خوب می‌داند.

 
قلدرهای محافظه‌کار
مهم‌ترین نقطه قوت تیم موفق ویسی، خط دفاعی مستحکم و قلدر این تیم است. ناشناخته‌بودن استقلال خوزستان و کمتر حساب‌شدن این تیم در میان مدعیان، باعث شد تا آن‌ها با دفاعی محافظه‌کارانه بازی‌های خود را برگزار کند. حالا با اتکا به همین روش دفاعی، آن‌ها تبدیل به بهترین خط دفاعی لیگ پانزدهم شده‌اند. نکته جالب توجه این خط دفاعی بسیار مستحکم، حضور 3 ساله و همیشگی موسی کولیبالی و محمد طیبی در هسته مرکزی است. این حضور و هماهنگی موثر در کنار حضور 2 ساله میثم دورقی در یک خط جلوتر و پوشش کامل توپ‌ها، باعث شده تا هماهنگی و میزان نفوذناپذیری در خط دفاعی آبی‌ها به بیشترین میزان خود برسد. مدافعان کناری استقلال خوزستان، تنها تغییرات در بخش دفاعی نسبت به فصل قبل هستند. عبدالله ویسی برای این دو پست هم برنامه باثباتی داشته و در جریان برگزاری بازی‌ها، کمترین تغییرات را ایجاد کرده‌است. عقیل کعبی و پیمان شیرزادی در سمت چپ و جلال عبدی و دانیال ماهینی هم دو مدافع راست استقلال در این فصل هستند. ویسی، عقیل کعبی را علاوه‌بر حضور در سمت چپ دفاعی، به عنوان یار ذخیره مدافعان میانی هم برگزید تا در غیاب طیبی یا کولیبالی، او از کناره‌ها به مرکز بروند و جای خود را به شیرزادی واگذار کند.

 
گلزنان مستقل
علاوه بر خط دفاع، ویسی در خط حمله هم سعی کرده ثبات نسبی در ترکیب تیمش داشته باشد . حضور بیت‌سعید و زهیوی در تمامی بازی‌ها در کنار سیف‌الهی، جانفزا یا زبیدی و همچنین عاشوری یا سالاروند در یک خط عقب‌تر باعث شده تا استقلال خوزستان در بخش هجومی هم به هماهنگی و یک دستی برسد. نکته بارز این خط، خودبسنده بودن مهاجمان است. این بازیکنان در بازی‌های این فصل نشان دادند برای خلق موقعیت و سپس گل زدن، نیاز چندانی به یار کمکی ندارند و با تکنیک بالا و قدرت حمل‌کردن توپ، خودشان هم می‌توانند به راحتی خلق موقعیت کنند و با همکاری یکدیگر گل هم بزنند. عملکرد فنی بالای هر 3 بازیکن خط تهاجمی تیم ویسی باعث شده‌است تا این تیم، یکی از موفق‌ترین‌ها در توپگیری و خلق ضدحمله‌ها و حمله‌هایی سریع برای ایجاد موقعیت گلزنی باشد.

 
 
هدیه لیگ یکی
رمز موفقیت استقلال خوزستان در این فصل،  بالانس تیمی کامل آن‌ها است. ویسی در نقل و انتقالات تابستانی برای استراتژی این فصلش، فقط بازیکنانی را خریداری کرد که به آن نیاز داشت. آبی‌های خوزستان با هماهنگی در همه بخش‌های دفاعی، میانی و هجومی تیمی یکدست و بالانس‌شده را تشکیل دادند. بهترین کمک‌دهنده به ویسی برای ایجاد این یکدستی، مسئولان باشگاه فولاد بودند. آن‌ها با عدم تمایل باشگاه فولاد به جذب قهرمانان لیگ یکی فصل قبل‌شان، لقمه‌ای آماده را به ویسی هدیه دادند. او بهترین بازیکنان فولادنوین در فصل قبل یعنی بیت‌سعید، عاشوری، کعبی، جانفزا و زبیدی را جذب استقلال خوزستان کرد و همگی را به ترکیب اصلی راه داد. حضور این بازیکنان در کنار تعدادی لیگ یکی دیگر باعث شد تا تیم ویسی خیلی زود و راحت‌تر از آن‌چه که فکرش را می‌کرد تمام نقاط ضعف فصل پیش را پوشش دهد و کاملا یکدست شود.

 
 
رافائل ویرا کیست؟
بدنساز برزیلی استقلال خوزستان، مهم‌ترین کشف ویسی در برزیل‌گردی‌های قبل از شروع فصلش بود. ویسی برای جذب چند مهره سرنوشت‌ساز در تابستان سال قبل به برزیل سفر کرد و در این جست‌وجوهای خود موفق شد فرناندو ده خسوس دروازه‌بان، ادواردو سوارز هافبک-مدافع و رافائل ویرا بدنساز را همراه با خود به ایران بیاورد. بدنسازی قوی این مربی باعث شد تا خود ویسی هم در مواردی به تمجید از دستیار برزیلی‌اش بپردازد. تنها مصدومیت‌های بزرگی که گریبان استقلال خوزستان را گرفت مربوط به پارگی رباط عبدالهادی خنیفر در همان هفته‌های آغازین و همچنین مهدی زبیدی بعد از چند هفته بازی در تیمش بود. در ادامه مسابقات بجز مواردی مصدومیت‌های بسیار جزیی و کوتاه مدت، ویسی هیچگاه با مصدومیت بازیکنانش مواجه نشد تا همیشه بتواند ترکیبی تقریبا ثابت را در تمامی بازی‌ها روانه میدان کند. با بدنسازی ویژه رافائل، تنها دغدغه ویسی برای از دست دادن مهره‌هایش مربوط به دریافت کارت و محروم‌شدن آن‌هاست. تبحر بالای رافائل باعث شد تا از استقلالی‌ها، بازیکنانی قلدر ساخته‌شود که به راحتی در نبردهای دفاعی و هوایی موفق باشند. موفق بودن در این نبردها و سپس بازگردانی مالکیت توپ توسط هر بازیکن در هر نقطه از زمین، باعث می‌شود تا استقلالی‌ها بلافاصله ضدحمله‌هایی خطرناک طراحی و اجرا کنند.

 
 
معجزه ویسی تحقق پیدا کرد؛ قهرمان شدند
آبی‌های خوزستان در این فصل از هفته سوم مسابقات همواره در یکی از سه رتبه نخست جدول حضور داشته‌اند و بعد از استقلال تهران بیش از هر تیم دیگری طعم شیرین صدرنشینی را چشیده‌اند. آن‌ها در بازی با سایر مدعیان مانند استقلال، پرسپولیس، ذوب‌آهن و تراکتورسازی امتیازات مناسبی جمع‌آوری کرده‌اند. ضعیف‌ترین نمایش فصل این تیم مربوط به بازی برگشت در برابر پرسپولیس بود که آن‌ها برای اولین و آخرین بار، دو گل در یک بازی دریافت کردند. برتری بدنی استقلال خوزستان در هفته‌هایی که پرسپولیس توانایی فشار نود دقیقه‌ای مثل هفته‌های ابتدایی را ندارد و استقلال هر هفته هفته اسامی جدیدی به لیست مصدومانش اضافه می‌کرد، برگ برنده استقلال خوزستان برای قهرمانی بود. حالا معجزه ویسی با پایان لیگ تحقق پیدا‌کرده است و استقلال خوزستان با همین بازیکنان گمنام موفق شد در کمال شگفتی، قهرمان شود. قهرمانی که کاملا لایق و شایسته تیم یکدست آن‌ها است.


سامان افزا
  ۱  
آی اسپورت
2016-05-13 21:39:26
نظر دهید

۱ نظر
-
شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۵، ۰۰:۰۷
مبارکشون باشه ولی قهرمانی خوزستانی ها بیش از هر چیز مدیون اشتباهات فردی مرگبار دروازه‌بان و خط دفاعی و موقعیت های بیشمار از دست رفته توسط مهاجمان تیم پرسپولیس بود
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر