فهرست
یادداشت: پایانی دراماتیک در انتظارِ لا لیگا
یادداشت: پایانی دراماتیک در انتظارِ لا لیگا

یادداشت: پایانی دراماتیک در انتظارِ لا لیگا

سید لو
 
بارسا مهمانِ گرانادا است و رئال در ریازور مقابلِ دپور قرار می‌گیرد. بارسا یک امتیاز بیشتر دارد و در بازیِ مستقیم هم از رئال پیش است. پس سرنوشتِ دستِ خودش است. اگر بارسا ببرد قهرمان می‌شود. اگر بارسا مساوی کند یا ببازد، رئال با پیروزی قهرمان می‌شود. نتایجِ مشابه برایِ دو تیم هم حکمِ قهرمانیِ بارسا را دارد. اما واقعا بارسا و رئال مقابلِ گرانادا و دپور، تیم‌هایی که بقایشان در لا لیگا قطعی شده و انگیزه‌یِ خاصی برایِ بازی ندارند، امتیاز از دست می‌دهند؟
لوانته هم چیزی برایِ بازی کردن نداشت و ببینید چه اتفاقی افتاد. تیمی که سقوطش قطعی شده بود اتلتی، فینالیستِ چمپیونز لیگ را شکست داد تا امیدِ قهرمانی‌شان به پایان برسد. بدون فشار بازی کردن به سودِ لوانته شد و استرسِ بالایِ اتلتی به ضررش. اما رئال و بارسا 5 هفته است که با این فشار و استرس بازی کرده‌اند و بهش عادت دارند. رئال 11 بازیِ پیاپی در لیگ را برده و بارسا بعد از اینکه فاصله‌اش در صدرِ جدول با اتلتی و رئال را از دست داد، وقتی فهمید که دیگر نباید امتیاز از دست بدهد چنین رکوردی ثبت کرد: 4 بازی، 4 برد، 21 گلِ زده، بدونِ گلِ خورده.
پیروزی خارج از خانه به هیچ وجه کارِ ساده‌ای نیست. حتی مقابلِ تیم‌هایی که مثلا ضعیف‌تر هستند. رئال و بارسا هیچکدام این فصل موفق نشده‌اند یک سومِ بازی‌هایِ خارج از خانه‌شان را ببرند. و البته صدرنشینی تا هفته‌یِ آخر هم هرگز تضمینی برایِ قهرمانی نیست. فقط کافیست تنریف را به یاد بیاوریم. تیمی که این هفته خیلی ازش حرف زده شده است.
دو فصلِ پیاپی رئال در هفته‌یِ آخر مهمانِ تنریف بود. دو فصلِ پیاپی یک پیروزی رئال را قهرمانِ لا لیگا می‌کرد. دو فصلِ پیاپی رئال به تنریف باخت و دو فصلِ پیاپی بارسا از این لغزش استفاده کرد و فاتحِ لا لیگا شد. اولین بار سالِ 1992 اتفاق افتاد. رئال 2-0 از تنریف پیش بود، اما به شکلی باورنکردنی، با آن پاسِ به عقبِ مانولو سانچس که هنوز هم وقتی تماشایش می‌کنیم برایمان عجیب است، 3-2 در نهایت باخت. یک سال بعد رئال دوباره در شرایطی مشابه مهمانِ تنریف بود. اما این بار انگار رئالی‌ها از سرنوشتِ محتومشان خبر داشتند. رئال باز هم به تنریف باخت و بارسا باز هم در هفته‌یِ آخر قهرمان شد. اینجا بود که رئیسِ پارلمان کاتالان اعلام کرد: «تنریف لایقِ دریافتِ صلیبِ سن ژوردی است.»
اما رئال امشب چطور بازی خواهد کرد؟ تیترِ یک مطبوعاتِ مادریدی شبیه به هم بود، اینکه رئال با تمامِ قدرت مقابلِ دپور بازی خواهد کرد. تنها شکِ مهم گرت بیل است. البته بیل پنجشنبه تمرین کرد و کیلور ناواس هم آماده‌یِ بازگشت به تیم شده است. در غیبتِ ناواس، کیکو کاسیا درونِ دروازه‌یِ رئال مهمترین عاملی مقابلِ والنسیا بود که باعث شد بازیِ امشب همچنان موضوعیتِ خودش را حفظ کند. رونالدو هم به نظر دوباره آماده و سریع می‌رسد. رونالدو یک گلِ دیگر می‌خواهد که برایِ ششمین فصلِ متوالی مرزِ 50 گل را رد کند. اما او در لا لیگا با 33 گل از سوارزِ 37 گله برایِ کسبِ عنوانِ پی‌چی‌چی عقب افتاده است. البته برایِ بارسا امشب عناوین فردی هیچ اهمیتی ندارد و به قولِ خودِ سوارز شاید حفظِ کلین شیت مهمترین کار باشد.
اما گرانادا و دپور چطور بازی خواهند کرد؟ این سوالی بود که در هفته‌یِ اخیر مدام از بازیکنان و مسئولینِ دو تیم پرسیده شده است: اصلا چه  انگیزه‌ای برایِ بردن دارید؟ نفسِ این سوال خودش کمی غم‌انگیز است. معلوم است که پاسخِ اول چیست. هر تیمی برایِ خودش بازی می‌کند، نه برایِ بقیه. اما در لا لیگا خیلی وقت‌ها نتایجِ تیم‌هایِ "دیگر" فقط وقتی اهمیت پیدا می‌کند که به سرنوشتِ بارسا و رئال گره خورده است. مهمترین نکته اینجاست که هیچ تیمی دوست ندارد در هفته‌یِ آخر مضحکه شود. پس گرانادا و دپور تا جایِ ممکن تلاش می‌کنند. اما این تلاش هرچقدر هم که باشد به پایِ انگیزه و تلاشِ بارسا و رئال می‌رسد؟ چطور ممکن است انگیزه‌یِ گرانادا و دپور از بارسا و رئال بالاتر باشد؟
پاسخ "ملتین" است. هر فصل در روزِ آخر یکی از کاراکترهایِ اصلی که بیش از هر بازیکنی ازش حرف زده می‌شود، کیف‌هایِ پر از اسکناس است. مثلا امسال رئال نیاز دارد گرانادا بارسا را شکست بدهد، پس برایِ ایجادِ انگیزه‌یِ مضاعف بهشان قولِ پاداش می‌دهند. البته این مسئله قانونی نیست که تقریبا هیچ بازیکنی پیدا نمی‌شود که اعتراف کند چنین پولی دریافت کرده است. اما بازیکنانِ زیادی درباره‌یِ وجودِ این پدیده حرف زده‌اند. منطقِ کسانی که از این کار دفاع می‌کنند و حتی به دنبالِ قانونی کردنش هستند این است که پول دادن برایِ بهتر بازی کردن هیچ اشکالی ندارد و حتی جذابیتِ بازی‌ها را هم بیشتر می‌کند. به هر حال هر تیمی در هر شرایطی باید برایِ بردن بازی کند. پس انگیزه‌یِ اضافه برایِ آن چه اشکالی دارد؟ این منطق البته سوراخ‌هایِ زیادی دارد. مثلا اینکه دستِ بالا را به باشگاه‌هایِ ثروتمند می‌دهد (نه اینکه همین حالا همه چیز به سودِ آن‌ها نیست). به هر حال، با تمامِ این حرف‌ها، هیچ تیمی امشب، با هرچقدر جایزه و پاداش قول داده شده، نمی‌تواند به اندازه‌یِ بارسا و رئال انگیزه برایِ بردنِ داشته باشد. سرنوشتِ قهرمانیِ لا لیگا در گرو این پیروزی‌ها است.
 
 
     
آی اسپورت
2016-05-14 09:26:26
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر