فهرست
نکونام به چه کسانی طعنه زد؟ همه بانیان سقوط پاس
نکونام به چه کسانی طعنه زد؟ همه بانیان سقوط پاس

نکونام به چه کسانی طعنه زد؟ همه بانیان سقوط پاس

آی اسپورت - پاس به لیگ دسته دوم سقوط کرد؛راحت تر از آن چیزی که بشود حتی فکرش را کرد.شاید باورش خیلی سخت باشد اما تیمی که سال 71 بر بام آسیا ایستاده بود و پس از سال ها افتخار بزرگی را برای ایران رقم زده بود حالا به دسته دوم سقوط کرده است.تیمی که شاهرخی ها،ظلی ها و نکونام ها در آن بازی کرده بودند.تیمی که زمانی پس از استقلال و پرسپولیس پر افتخار ترین باشگاه ایران بود اما حالا...
قصه از سال 86 شروع شد.آن زمان هنوز وزارت ورزش و جوانان تاسیس نشده بود و علی آبادی ریاست سازمان تربیت بدنی را بر عهده داشت.تقریبا یک سالی از روی کار آمدن مهندس بیشتر نگذشته بود که طرحی ناقص الاجرا کلید خورد .طرحی که بحث های زیادی را به همراه داشت و همان زمان هم حاشیه را وارد ورزش کرد.
تئوری ای به نام تمرکز زدایی! حرف مسئولان ورزش کشور که فکر می کردند باید همزمان با شعار دولت وقت درباره تمرکززدایی آنها هم خیلی زود دست به کار شوند این بود که پایتخت نباید بیش از دو - سه تیم داشته باشد و تیم های پاس،راه آهن،صبا، نفت و سایپا باید به شهرهای دیگر منتقل شوند.نقطه آغاز سقوط همین جا بود.
علی آبادی با قانونی نانوشته  و برای اینکه سایر شهرهای کشور را هم تیمدار و البته پر طرفدار کند امتیاز پاس تهران را به عنوان نخستین قربانی به الوند همدان واگذار کرد.البته در این فعل و انفعالات فقط علی آبادی نقش نداشت.یک روز صبح مسئولان نیروی انتظامی به عنوان متولی اصلی این تیم اعلام کردند این ارگان کارهای مهم‌تری از هزینه کردن در ورزش حرفه‌ای دارد و به این ترتیب یکی از سه تیم بزرگ پایتخت حامی اصلی‌اش را از دست داد.
از آن طرف نام هایی چون کاظم اولیایی،حاج بابایی، هاشمی و ...هر کدام تاثیر خودشان را داشتند تا تیم ریشه دار تهرانی که نماد یک باشگاه تمام حرفه ای بود به همدان منتقل شود و به آن بگویند پاس همدان.
قرار بود پاس،فوتبال را در همدان زنده نگه دارد اما نه تنها این اتفاق نیفتاد بلکه پاس خودش مرد! ناکامی ها شروع شده بود و تیمی که درتهران همه چیز از جمله ورزشگاه اختصاصی،زمین تمرین،استخر و سونا و حتی روزنامه اختصاصی داشت در سراشیبی سقوط قرار گرفت.شرایط آنقدر بغرنج بود که خود کاظم اولیایی می گفت:«اگر می دانستیم این طور می شود هرگز این کار را نمی کردیم.»
سال اول پس از انتقال،وینکو بگوویچ سرمربی این تیم بود.آنها در آن سال پنجم شدند،در لیگ هشتم نهم شدند و در لیگ دهم کابوس شان تکمیل شد و با 35 امتیاز به دسته اول سقوط کردند. پاس سقوط کرد،به لیگ دسته اول.تیمی که همیشه مدعی بود و بازیکنان بزرگی مثل اصفر شرفی،حسین فرکی،مجید قفلساز،فیروز کریمی و وحید هاشمیان را داشت زودتر از آنکه به دادش برسند مرد و افتاد.
در لیگ دسته اول هم پاسی ها چندان آش دهان سوزی نبودند؟برای چه کسی و برای چه چیزی باید می جنگیدند؟تیمی که هیچ حمایتی حتی در شهر همدان نمی شد چرا باید تلاش می کرد تا به لیگ برتر صعود کند؟ انگار که همه چیز در پاس مرده بود و به قول قدیمی های این تیم"چرا می گویید پاس همدان؟باید بگویید تیم همدان.پاس فقط یک تیم است و آن پاس تهران است."
روزها همین طور می گذشتند و مشکلات پاس پس از سقوط به دسته اول بیش از پیش سر باز می کرد.دیگر خبری از حمایت نبود و استانداری به ریاست بهروز مرادی  که رابطه خوبی هم با رییس جمهور سابق داشت آرام آرام از تامین هزینه ها طفره رفت.رفته رفته سر و کله دلال ها پیدا شد و بستری فراهم شد تا آنها حسابی در این تیم جولان بدهند.
پاس قربانی شده بود.نه انگیزه ای وجود داشت که این تیم به لیگ برتر برگردد و نه رمقی باقی مانده بود که آنها در لیگ دسته اول باقی بماند.پروسه نابودی پاس در کمتر از ده سال رقم خورد.دیگر نه خبری از آن تئوری های عجیب غریب بود و نه امضایی پای برگه ای که این تیم را به شهرستان بفرستد.
جفا در حق این تیم همان سال 86 شد و نه پاس دیگر پاس شد و نه همدان صاحب تیمی که هوادارانش به آن ببالند.اما کابوسی که 9 سال پیش جرقه اش را زدند روز دوشنبه کامل شد.تیمی که روزی الگو بود،تیمی که روزی لقب حرفه ای را یدک می کشید و تیمی که روزی قهرمان آسیا شده بود به لیگ دسته دوم سقوط کرد.شاید این آخرین میخ بر تابوت جنازه ای بود که قبرش را سال ها سال قبل کنده بودند.پاس سقوط کرد و شاید باز هم سقوط کند.پاس رفت و شاید دیگر برنگردد.
 
منبع: خبر آنلاین
 
به کانال تلگرام آی اسپورت سر بزنید: TELEGRAM.ME/ISPORT_CHANNEL 
  ۳  
آی اسپورت
2016-05-17 10:18:03
نظر دهید

۳ نظر
مهرداد
سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۵، ۱۱:۲۲
به سلامتی نفتم که واگذار میشه و میشه پاس دوم. من نمیدونم چطوریه که سپاهان و ذوب آهن بودجشون همیشه میرسه ولی نفت که بودجش نصف اونام نیست بودجه نداره. به خصوص کارخونه ذوب آهن که یه کارخونه کاملا ورشکستس و حتی شنیده شده که ناهار کارمندا رو نمیده و میفرسته شون خونه. ولی بازیکنا حقوقای نجومیشون سر جاشه. ضمن اینکه ذوب مث نفت هیچ طرفداری نداره و توی اصفهان همه طرفدار سپاهانن. البته خدا نکنه که ذوب آهنم مث نفت بشه. ولی نفتم بهش بودجه بدن تا واگذار نشه. این چه کار احمقانه ایه؟ اگه درآمد نداره ولی کلی بازیکن به فوتبال معرفی میکنه و ساختار درستی داره.
-
سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۵، ۱۱:۵۱
فوتبال ورزشی است وابسته به اجتماع و مردم تیمی که روی تریبونها کسی رو نداره که به خاطر باختش ناراحت بشه و از بردش خوشحال همون بهتر که نابود بشه بره پی کارش داستان تیمهای پایتخت غیر از استقلال و پرسپولیس هم دقیقن مثل اینه والا سوال مهم اینه تیمهای پاس راه آهن پیکان سایپا برای چه کسی بازی میکنن ؟ پس همون بهتر که گورشون رو گم کنن تا جا برای تیمهای ریشه دار مثل ماشین سازی نساجی سپیدرود چوکا ابومسلم برق شیراز باز بشه
-
سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۵، ۱۳:۲۶
متاسفانه در ۱۰ سال گذشته به مدیرت نا درست دولت قبل ، ورزش تهران در همه ی زمینه ها آسیب دید! چرا از تیم های کشتی و فوتسال و ... نمیگید؟؟؟؟
در فوتبال حتی در حق استقلال و پرسپولیس هم ظلم شد!‌چرا تیم های صتعتی قدرت گرفتن؟ چرا تیم های صنعتی باید پول برای هزینه کردن می داشتند اما تیم های پر طرفدار تهرانی که با جوانان و نشاط جامعه رابطه مستقیم دارند نباید هزینه کنند ؟؟؟!!!‌ فقط برای یک فصل که رویانیان با رابطه های خودش در پرسپولیس هزینه کرد،‌صدای تیم مافیایی سپاهان در اومد...
تیم های استقلال و پرسپولیس مثل ویترین و سکوی پرتاب برای بازیکنان شهرستانی هستند اما دیکر تیم های تهرانی برای اون عزیز میگم که میگفت تیم های راه آهن پیکان پاس سایپا ... برای کی بازی میکنن، اینها محلی برای کشف استعداد جوانان تهرانی به خصوص جنوب شهرهای بود که جمعیتی بالغ بر ۱۰ میلیون نفر رو داراست
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر