فهرست
یادداشت: چشمگیرترین قهرمانیِ بارسا و درخششِ زیزو
یادداشت: چشمگیرترین قهرمانیِ بارسا و درخششِ زیزو

یادداشت: چشمگیرترین قهرمانیِ بارسا و درخششِ زیزو

گابریله مارکوتی
 
این بیست و چهارمین قهرمانیِ بارسا در لا لیگا و ششمین قهرمانی‌شان در هشت سالِ اخیر بود. بارسا فصل‌هایِ درخشانِ زیادی را در این 8 سال تجربه کرده، اما قهرمانیِ این فصل به دلیلی خاص برایشان از همه سخت‌تر و البته دلچسب‌تر بود. همانطور که جرارد پیکه بعد از قهرمانی گفت بارسا این فصل مجبور شد دو بار لیگ را ببرد. همه چیز به "آن ماه" برمی‌گردد. بازه‌یِ زمانیِ بینِ پیروزیِ 3-1 در چمپیونز لیگ، مقابلِ آرسنال و پیروزیِ 8-0 در لا لیگا، مقابلِ دپورتیو لاکرونیا. بارسا در این مقطع در 6 بازی از چمپیونز لیگ حذف شد و اختلافِ 8 امتیازی‌اش با اتلتیکو مادرید در صدرِ جدولِ لا لیگا به صفر رسید. و بعد بارسا در 5 بازیِ آخرِ فصل 24 گل زد و حتی یک گل هم نخورد و با 5 پیروزیِ پیاپی نهایتا لا لیگا را فتح کرد.
درباره‌یِ دلیلِ این افتِ مقطعیِ بارسا نظراتِ مختلفی است. من معتقدم سفرهایِ بینِ قاره‌ای و تعدادِ دقایقِ خیلی زیادی که مثلثِ خطِ حمله‌یِ بارسا در یک سالِ اخیر بازی کرده‌اند باعثِ خستگیِ جسمی و ذهنی این سه ستاره شد که در نهایت افتِ بارسا را با خودش همراه داشت. اما به هر دلیل، بازگشتِ بارسا از این دورانِ سخت و تمرکز و روحیه‌یِ دوباره‌ای که پیدا کردند، قهرمانیِ این فصل را چشمگیرتر از سال‌هایِ قبل می‌کند. درسته که 5 بازیِ آخرِ بارسا بازی‌هایِ به نسبت ساده‌ای بودند، اما فراموش نکنیم ارتشِ دیگو سیمئونه و کهکشانی‌هایِ مادرید پشتِ سرشان، در یک قدمی بودند. عبور از این راه، آن هم به شکلی که بارسا انجام داد، به هیچ وجه کارِ ساده‌ای نیست. بارسا در نهایت با یک اختلاف امتیاز نسبت به رئال مادرید لا لیگا را فتح کرد. اما اختلافِ دو تیم در واقع بیشتر از یک امتیاز است.
با این وجود من خودم باید دست‌هایم را به نشانه‌یِ تسلیم مقابلِ زیزو بالا ببرم. من درباره‌یِ زین‌الدین زیدان اشتباه کردم. نداشتنِ تجربه‌یِ لازم برایِ سر و کله زدن با سوپراستارهایی مثلِ رونالدو و بیل، مشکلاتِ ساختاریِ باشگاه که رافا بنیتز هم موفق نشد حلشان کند و البته خلق و خویِ نه چندانِ گرمِ خود زیدان، دلایلی بودند که فکر نمی‌کردم او در مقامِ مربیِ رئال مادرید موفق شود. اما رئالِ زیدان لا لیگا را در رده‌یِ دوم با یک اختلاف امتیاز نسبت به بارسا به پایان رسید و حالا در فینالِ چمپیونز لیگ است. رکوردِ کلیِ رئالِ زیدان 26 بازی، 21 برد، 3 مساوی و 2 باخت (در چمپیونز لیگ مقابلِ ولفسبورگ و در لا لیگا مقابلِ اتلتی) است. رئالی‌ها فعلا همه از زیدان و تیمشان راضی هستند. یا اگر راضی نیستند نظرِ خودشان را به شکلِ عمومی اعلام نکرده‌اند.
بله زیدان خیلی بالاتر از سطحی که ازش انتظار می‌رفت در رئال بود. اما فصلِ آینده داستانِ دیگری دارد. اگر فلورنتینو پرز به تصمیمی که گرفته عمل کند و پروژه‌یِ بازسازیِ تیم با فروختنِ چند مهره‌یِ کلیدی را شروع کند، شرایط و چالشی متفاوت برایِ زیدانِ مربی به همراه خواهد آورد.
 
 
     
آی اسپورت
2016-05-17 10:44:43
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر