فهرست
کارشناسیِ ویژه: لیورپول نیاز به قهرمانانِ نو دارد
کارشناسیِ ویژه: لیورپول نیاز به قهرمانانِ نو دارد

کارشناسیِ ویژه: لیورپول نیاز به قهرمانانِ نو دارد

یرزی دودک
 
وقتی دیدم یورگن کلوپ از دورتموند خداحافظی کرده و در حال استراحت است، اما لیورپول سراغش نرفته ترسیدم. من برایِ هیچ مربی‌ای بد نمی‌خواهم اما واقعا ترسیدم که تیمِ دیگری سراغِ کلوپ برود و لیورپول این فرصت را از دست بدهد. من ذهنیتِ کلوپ را می‌شناختم چون درباره‌اش با لواندوفسکی و پیژچک و بلاژیکوفسکی حرف زده بودم و بهم گفته بودند که چه تاثیری رویِ بازیکنان و هوداران می‌گذارد. برایِ همین می‌ترسیدم مبادا مثلا آرسنال کلوپ را بگیرد.
کلوپ نیاز به زمان دارد. اما تا همینجا هم باید ازش تقدیر کرد. خیلی از مربی‌ها عین هم هستند. تا قرارداد امضا می‌کنند 10 تا بازیکنِ جدید می‌خرند. کلوپ چه کار کرد؟ گفت فعلا بازیکن نمی‌خرد چون به بازیکنانِ خودش می‌خواهد وقت و فرصتِ نشان دادنِ خودشان را بدهد. البته کلوپ در تابستان قطعا دنبالِ خریدِ بازیکنانِ جدید خواهد رفت تا رقابت را در تیمش بیشتر کند. ولی همین کارش نمونه‌ای عالی بود.
لواندوفسکی بهم گفته هیچ وقت معلوم نیست کلوپ در حالِ جدی حرف زدن است یا با عشق حرف زدن. کلوپ در یک لحظه سرِ تمرین یا در جریانِ بازی نابودت می‌کند و یک لحظه بعد در آغوشت می‌گیرد. کلوپ تمامِ احساساتِ بازیکنانش را کنترل می‌کند برایِ همین است که تیمش با تمرکز است. بازیکنانِ کلوپ همیشه باید در نهایتِ تمرکز باشند چون او تمامِ حرکاتشان را تحتِ نظر دارد. اگر بازیکنی یک لحظه در تمرین دست از تلاش بکشد کلوپ نابودش می‌کند. بعد اگر بازیکن ناراحت شود کلوپ بهش می‌گوید: :همه چیز ردیفه، اشکال نداره. فقط حواست باشه که من همیشه حواسم بهت هست.» کلوپ همه را درگیرِ بازی می‌کند. به شوری که او در تماشاگرانِ برمی‌انگیزد نگاه کنید. 10 دقیقه به پایانِ بازیِ ویارئال باقی مانده بود. لورن تکل زد. اما کلوپ واکنشی که انتظار داشت را از تماشاگران ندید. برایِ همین رو کرد بهشان و فریاد کشید که لورن را تشوق کنند. کلوپ از همه می‌خواهد برایش بجنگند.
بازی‌هایِ لیورپول در این فصلِ یوروپا لیگ خاطراتی از شبِ استانبول را زنده کرده است. من به گردهمایی‌هایِ زیادی از هودارانِ لیورپول در لهستان می‌روم و هنوز همه از استانبول حرف می‌زنند، بازی‌ای که مثلِ خودِ زندگی بود. یک لحظه، یک ضربه همه چیز را تغییر می‌دهد. تو برایِ موفقیت می‌جنگی و تلاش می‌کنی و راهِ سختی در پیش داری. تا یک لحظه زندگیت را تغییر می‌دهد. ما نیمه‌یِ اول 3-0 عقب بودیم. چندتا از بچه‌ها تویِ رختکن گفتند ما برایِ این شب سال‌ها صبر کردیم. پس باید برایش بجنگیم و اتمسفری درست کنیم که پیروز بشیم و بعد جشن بگیریم. و لیورپول استادِ جشن گرفتن است.
اما لیورپول حالا به قهرمانانی نو نیاز دارد، چون نسلِ هودارانِ عوض شده و هر نسلی بازیکنانِ خودش را می‌خواهد. برایِ ادامه دادن به باور داشتن همیشه نیاز به نسلی جدید است. این تیم تا رسیدن به فینال سه بار تاریخِ خودش را از نو نوشته است و برایِ همین نباید خرابش کند. انرژی‌ای که لیورپول مقابلِ منچستر یونایتد و بوروسیا دورتموند و ویارئال گذاشت نباید در فینال از دست برود. بردنِ یک جام زندگیِ آدم را برایِ همیشه تغییر می‌دهد و کاری می‌کند که برایِ همیشه در خاطره‌یِ هوداران جاودانه شود. پیغامِ من به لیورپولی‌ها این است که تاریختان را خودتان، با دست‌هایِ خودتان بنویسید.  
 
     
آی اسپورت
2016-05-17 11:41:10
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر