فهرست
یادداشت ویژه: تاج- کی روش؛ مذاکره، معامله یا ائتلاف علیه فشار؟
یادداشت ویژه: تاج- کی روش؛ مذاکره، معامله یا ائتلاف علیه فشار؟

یادداشت ویژه: تاج- کی روش؛ مذاکره، معامله یا ائتلاف علیه فشار؟

آی اسپورت- پرداخت پاداش های ملی‌پوشان و اجاره یک ساله ورزشگاه پاس قوامین برای تیم ملی؛ این بخشی از نخستین و مهمترین اقدامات رییس تازه فدراسیون فوتبال پس از رسیدن به صندلی نفر اول فوتبال ایران است. مهدی تاج که بعد از انتخابش به روشنی اعلام کرده بود مهمترین اولویت فدراسیونش در مقطع کنونی، تیم ملی است، با اقدامات اشاره شده نشان داد در تصمیم خود جدی و پیگیر است. اما با این همه ، هنوز بزرگترین چالش او با ماجراهای تیم ملی به جاهای خوش نرسیده است؛ مذاکرات تاج با کی روش همچنان ادامه دارد و در ده روز گذشته، بارها و بارها هم تمدید شده و البته در رزوهای اخیر ، مخفی تر هم شده.
تاج حتی پس از اولین دور مذاکرات با کی روش، درخواست های یازده گانه مرد پرتغالی را معقول دانست و البته گفت از کی روش انتظار دارد بخشی از خواسته هایش را بر اساس شرایط کشور ما تعدیل کند. پس مشکل اصلی کجا است که مذاکرات دوجانبه را هر روز بیشتر از گذشته به محاق می برد و نتایج آن را از چشمان رسانه ها مخفی تر می کند؟ آنچه در این بین شاید به کلید حل این معما تبدیل شود ، اشاره مشترک هر دو طرف به فشارهایی است که در ظاهر نه از سوی طرف مقابل، بلکه از سوی طرف سوم و درگیر در این مناقشه وارد می شود!
خود کی روش گفته دیگر به هر خواسته ای تن در نمی دهد و نمی گذارد شخص یا اشخاصی در برنامه های او و تیمش اختلال ایجاد کنند و تاج هم با پافشاری بر لزوم نگه داشتن کی‌روش، از وجود فشارهایی گفته که برای تغییر سرمربی تیم ملی، رییس جدید را رها نمی کنند. حالا دیگر همه می دانند یکی از بزرگترین خواسته های کی روش از تاج، تضمین نگه داشتن او تا پایان ماموریتش در جام جهانی 2018 است و بی شک خود تاج هم بهتر می داند که برای سپردن چنین تضمین بزرگی، باید دل ضلع سوم داستان که چندان روی خوشی به کی روش نشان نداده و دلش با او یکدله نیست را به دست بیاورد.
تنها 108 روز به نخستین بازی تیم ملی برابر قطر در دورنهایی رقابتهای مقدماتی جام جهانی باقی مانده و به درازا کشیدن این مذاکرات طولانی ، کاملا به ضرر تیم ملی خواهد بود. اگر وزارت ورزش و شخص وزیر محترم کماکان با سرمربی تیم ملی زاویه ای تند دارند، هر چه زودتر باید مساله را با تعامل حل کنند. اگر کی روش در مذاکره با تاج دنبال زیاده خواهی های تازه است ، باید بفهمد که امروز و پس از سال ها کار و زندگی در ایران، به اشتباه روی تساهل تاج حساب باز کرده، چه رییس تازه فدراسیون در مقایسه با کفاشیان ، اقتدارگرا تر است حتی اگر از سوی افکار عمومی، رسانه ها و البته وزارت ورزش تحت فشار باشد.
با این همه، تنها خود مهدی تاج است که می توند با استفاده از شم بالای اقتصادی و زیرکی ذاتی اصفهانی اش، این تعامل سه جانبه را به معامله ای دو سر سود برای خودش و البته برای فوتبال ایران تبدیل کند؛ البته اگر هنوز "فن بنداز" مذاکره و معامله را از یاد نبرده باشد!

"...به حباب نگران لب یک رود قسم. و به کوتاهی آن لحظه شادی که گذشت.غصه هم خواهد رفت.آنچنانی که فقط خاطره ای خواهد ماند.لحظه ها عریانند.به تن لحظه خود جامه اندوه مپوشان هرگز. "- سهراب سپهری


وحید نمازی، گل
     
آی اسپورت
2016-05-17 15:51:31
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر