فهرست
فینالِ یوروپا لیگ / پیش‌بازی: رکوردی که باید شکسته شود
فینالِ یوروپا لیگ / پیش‌بازی: رکوردی که باید شکسته شود

فینالِ یوروپا لیگ / پیش‌بازی: رکوردی که باید شکسته شود

آی‌اسپورت – سویا و اونای امری امشب دنبالِ جاودانه شدن در تاریخِ تورنمنتِ دومِ اروپا هستند. سویا می‌تواند پنجمین قهرمانی‌اش در 10 سالِ اخیر را جشن بگیرد و به عنوان پرافتخارترین تیمِ یوروپا لیگ / جامِ یوفا با لیورپول، اینتر و یوونتوسِ 3 قهرمانه فاصله بگیرد و بدل شود به تنها تیمی که 3 بارِ پیاپی این جام را فتح کرده است. اونای امری هم اگر امشب موفق به شکست دادنِ یورگن کلوپ شود لقب تنها مربی‌ای که  3 سالِ پیاپی این جام را فتح کرده را به خودش اختصاص می‎‌دهد. در سویِ دیگر لیورپول اگر روندِ دراماتیکِ یوروپا لیگِ امسالش را در فینال هم ادامه دهد و جامِ قهرمانی را بالا ببرد، کنارِ سویا با 4 قهرمانی، به عنوانِ پرافتخارترین تیم‌هایِ این تورنمنت 45 ساله قرار خواهد گرفت. و البته نکته‌یِ بسیار مهم سهمیه‌یِ فصلِ آینده‌یِ چمپیونز لیگ برایِ قهرمانِ یوروپا لیگ است.
برایِ تعیینِ قهرمانِ امشب یک رکوردِ صد در صد باید شکسته شود. لیورپول در هر 3 باری که به فینالِ یوروپا لیگ / جامِ یوفا رسیده پیروز شده است و سویا هم در 4 تجربه‌یِ مشابه 4 بار قهرمان شده است. اما نکته‌ای که پیش‌بینیِ این بازی را سخت‌تر می‌کند، جدا از اینکه لیورپول و سویا هرگز مقابلِ هم بازی نکرده‌اند، آمارِ نه چندان جالبِ دو تیم در بازی‌هایِ خارج از خانه‌یِ این فصل بوده است. لیورپول این فصل در یوروپا لیگ از مجموعِ 7 بازیِ خارج از خانه تنها یک پیروزی (1-0 مقابلِ روبین کازان در دورِ گروهی) به دست آورده و البته تنها یک بار هم در مرحله‌یِ نیمه نهایی شکست خورده است (1-0 مقابلِ ویارئال). سویا هم این فصل خارج از خانه، تنها یک بار در مرحله‌یِ یک چهارم نهایی در زمینِ اتلتیک بیلبائو پیروز شده و خارج از اسپانیا هرگز موفق نشده حریفانش را شکست بدهد، چه در دورِ گروهیِ چمپیونز لیگ، چه از وقتی به دورِ حذفیِ یوروپا لیگ پا گذاشت.
برایِ لیورپول امشب ممدو ساکو به دلیلِ محرومیت قادر به بازی نخواهد بود و حبیب کولو توره جایش را در ترکیبِ اصلی به عنوانِ زوجِ دژان لوورن خواهد گرفت. جوردن هندرسون و دیووک اوریگی آمادگی بازی پیدا کرده‌اند اما احتمالا فینال را از رویِ نیمکت شروع خواهند کرد. برایِ سویا هم خوسه آنتونیو ریس و توماس کرون-دلی مصدوم هستند.
 
آمارِ کلیدیِ دو تیم
 
1-این دوازدهمین فینالِ اروپاییِ لیورپول است. پیش از این لیورپول 7 بار به فینالِ چمپیونز لیگ / جامِ باشگاه‌هایِ اروپا، 3 بار به فینالِ یوروپا لیگ / جامِ یوفا و یک بار به فینالِ جامِ برندگانِ جامِ اروپا رسیده و در 8 فینال پیروز بوده است (73 درصد).
2-لیورپول در 2 فینالی که مقابلِ تیم‌هایِ اسپانیایی قرار گرفته پیروز شده است: جام باشگاه‌هایِ اروپا، سالِ 1981 مقابلِ رئال مادرید، و جامِ یوفا، 2001، مقابلِ آلاوس.
3-لیورپول این فصل هرگز بیشتر از یک گل خارج از خانه در اروپا نزده است.
4-برایِ لیورپول این فصل در اروپا 11 بازیکنی مختلف گل زده‌اند، بیشتر از هر تیمِ دیگری.
5-در 10 فینالِ اخیرِ یوروپا لیگ / جامِ یوفا، تنها یک بار تیمی که گلِ اول را زده قهرمان نشده است (فصلِ پیش، دنیپرو مقابلِ سویا).
6-در 12 دوره‌یِ اخیرِ این تورنمنت، 7 بار تیم‌هایِ اسپانیایی قهرمان شده‌اند (سویا 4بار، اتلتیکو مادرید 2 بار، والنسیا یک بار).
7-سویا از 8 بازیِ اروپایی‌اش مقابلِ تیم‌هایِ انگلیسی 3 پیروزی به دست آورده است (2 مساوی، 3باخت). مهمترینِ این پیروزی‌ها، بردنِ میدلزبورو در فینالِ جامِ یوفایِ 2006 بود.
8-سویا از 18 بازیِ اخیرش در یوروپا لیگ، 13 بازی را برده است (3 مساوی، 2 باخت).
9-کوین گامیرو در 9 گل از 14 گلِ سویا در این فصلِ یوروپا لیگ نقشِ مستقیم داشته است (7 گل، 2 پاسِ گل). گامیرو در 5 بازیِ اخیر 6 گل زده و دو پاسِ گل داده است.
10-امره جان در این فصلِ یوروپا لیگ 41 تکل (34 تا موفق) بیشتر از هر بازیکنِ دیگری زده است.
11-یورگن کلوپ 4 فینالِ اخیرش را باخته است: چمپیونز لیگ مقابلِ بایرن مونیخ (2013)، جامِ حذفیِ آلمان مقابلِ بایرن مونیخ و ولفسبورگ (2014 و 2015) و جامِ اتحادیه‌یِ انگلیس مقابلِ منچستر سیتی (2016).
 
ترکیبِ احتمالیِ دو تیم
 
     
آی اسپورت
2016-05-18 08:53:51
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر