فهرست
فینالِ یوروپا لیگ / گزارش: راهِ رسیدن به بازل
فینالِ یوروپا لیگ / گزارش: راهِ رسیدن به بازل

فینالِ یوروپا لیگ / گزارش: راهِ رسیدن به بازل

آی‌اسپورت – لیورپول یوروپا لیگِ این فصل را با برندان راجرز شروع کرد در اولین بازیِ دورِ گروهی با گلِ آدام لالانا در زمینِ بوردو پیش افتاد اما در نهایت بازی را با تساویِ 1-1 به پایان برد. اما سویا که به خاطرِ قهرمانیِ فصلِ پیش در یوروپا لیگ، سهمیه‌یِ چمپیونز لیگ را کسب کرده بود، در اولین بازیِ دورِ گروهی نمایشی عالی داشت با 3 گلِ کوین گامیرو، اور بانگا و یون کونوپلیانکا، پدیده‌یِ فصلِ گذشته‌یِ بوندسلیگا، بوروسیا مونشن‌گلادباخ را شکست داد.
لیورپول در دومین بازیِ گروهی در آنفیلد باز هم شاهدِ گل زدنِ آدام لالانا بود، اما این بار موفق نشد نتیجه‌ای بهتر از تساویِ 1-1، مقابلِ سیون به دست بیاورد. لیورپول بعد از این بازی، سومینِ تساویِ 1-1 اش را هم تجربه کرد. این بار هم در آنفیلد لیورپول موفق نشد از پسِ روبین کازانِ 10 نفره بر بیاید و گلِ امره جان، تنها یک امتیازِ دیگر به دست آورد. اما وضعیتِ سویا در چمپیونز لیگ رو به وخامت بود. شکستِ 2-0 در جی استادیوم با گل‌هایِ موراتا و زازا مقابلِ یوونتوس، با شکستِ 2-1 مقابلِ من سیتی در اتحاد همراه شد. سویا در این بازی با اینکه با گلِ کونوپلیانکا از سیتی پیش افتاده بود، با گل به خودیِ عادل رامی و نهایتا گلِ دقیقه‌یِ 90 کوین دبروینه دومین شکستِ پیاپی‌اش را هم متحمل شد.
اما لیورپول بعد از رفتنِ راجرز و سر کار آمدنِ یورگن کلوپ، اولین پیروزی‌هایِ اروپایی‌اش را در این فصل تجربه کرد. اولین باری که کلوپ در یوروپا لیگ رویِ نیمکتِ قرمزهایِ مرسی ساید نشست با تک گلِ جردن آیب و یک پیروزیِ خارج از خانه مقابلِ روبین کازان همراه شد و بعد هم پیروزیِ خانگیِ 2-1 مقابلِ بوردو، با گل‌هایِ جیمز میلنر و کریستین بنتکه. این پیروزی صعودِ لیورپول به دورِ حذفی را قطعی کرد. در سویِ دیگر، مدافعِ عنوانِ قهرمانیِ یوروپا لیگ، همچنان در چمپیونز لیگ شکست می‌خورد. سویا در سانچز پیزخوان با 3 گلِ استرلینگ و فرناندینیو و بونی مقابلِ سیتی باز هم شکست خورد و در بازیِ بعد هم در زمینِ مونشن‌گلادباخ 4-2 به زانو درآمد تا رویایِ صعودش به دورِ حذفیِ چمیپونز لیگ بر باد برود. در هفته‌یِ پایانی اما در حالیکه لیورپول به یک تساویِ دیگر رسید (بدونِ گل مقابلِ سیون)، سویا با تک گلِ فرناندو یورنته یوونتوس، تیمِ سابقِ این مهاجم را شکست داد تا با سوم شدن در گروه حداقل شانسِ دفاع از قهرمانی‌اش در یوروپا لیگ را پیدا کند. این گلِ یورنته باعث شد یوونتوسی که هر دو بازیِ رفت و برگشت را مقابلِ سیتی برده بود، بعد از این تیم به عنوانِ تیمِ دوم به دورِ بعد صعود کند و مقابلِ بایرن مونیخ قرار بگیرد.
دورِ حذفیِ یوروپا لیگ با اولین بازگشتِ یورگن کلوپ به آلمان شروع شد. با وجودِ سر و صداهایِ زیادی که شد، بازیِ رفتِ آگزبورگ و لیورپول جذابیتِ چندانی نداشت و با تساویِ بدونِ گل به پایان رسید. سویا اما در همان بازیِ رفت خیالِ خودش از صعود به یک هشتمِ نهایی را راحت کرد و با 2 گلِ یورنته و یک گلِ گامیرو، مولده را 3-0 در پیزخوان شکست داد تا شکستِ 1-0 بازیِ برگشت تاثیری در نتیجه‌یِ کلی نداشته باشد. لیورپول هم در بازیِ برگشت در آنفیلد با پنالتیِ زودهنگامِ جیمز میلنر پیش افتاد و در نهایت با همین یک گل در 180 دقیقه به دورِ بعد صعود کرد، جایی که در جذاب‌ترین بازیِ فصلِ یوروپا لیگ باید مقابلِ منچستر یونایتد قرار می‌گرفت. لیورپول در بازیِ رفت با قدرت، و با 2 گلِ فرمینو و استوریج، یونایتد را شکست داد تا تساویِ 1-1 در اولدترافورد حکمِ صعودِ مردانِ یورگن کلوپ به مرحله‌یِ یک چهارم نهایی را داشته باشد. شاگردانِ اونای امری هم در این دور بعد از تساویِ بدونِ گل در زمینِ اف.سی بازل که با همراهِ استیون انزونزی همراه بود، در بازیِ برگشت با 2 گل از گامیرو و یک گل از رامی، به راحتی صعود کرد.
و اما یک چهارمِ نهایی. لیورپول باید مقابلِ دورتموند قرار می‌گرفت. یورگن کلوپ که هنوز یک سال نشده بود که وستفالن را ترک کرده بود، خانه‌ای که در آن به اوجِ شهرت و محبوبیتِ خودش رسیده بود. بازگشتِ کلوپ به وستفالن و قرار گرفتنش مقابلِ تیمِ سابقش که توسطِ دستیارِ سابقش در ماینتز، یعنی توماس توخل رهبری می‌شد، و سابقه‌یِ دوستیِ قدیمیِ دو باشگاه، همه و همه شرایط را برایِ جدالی عالی آماده کرده بود. بازیِ رفت که با فوتبالِ هجومی و متحورانه‌یِ لیورپول همراه بود با تساویِ 1-1، با گل‌هایِ دیووک اوریگی و متس هوملز به پایان رسید. در همین شب سویا در سن مامس با گلِ آرتیز آدوریز از بیلبائو عقب افتاد. اما 2 گلِ حیاتی از کولودزیچاک و ایبورا پیروزیِ ارزشمندِ 2-1 را برایِ سویا رقم زد.
اما بازی‌هایِ برگشتِ دورِ یک چهارم نهایی بودند که دراماتیک‌ترین لحظات را در این فصلِ یوروپا لیگ پدید آوردند. لیورپول در جوِ سنگین و پرهیجانِ آنفیلد مقابلِ دروتموند به زمین رفت تا یکی از شب‌هایِ به یادماندنیِ اروپاییِ این استادیوم را در تاریخ ثبت کند. اما وقتی میخیتاریان و اوبامیانگ قبل از دقیقه‌یِ 10، دو بار دروازه‌یِ سیمون مینیوله را باز کردند، به نظر می‌رسید این بازی قبل از اینکه شروع شود به پایان رسیده است. لیورپول در نیمه‌یِ دوم با گلِ دقیقه‌یِ 48 اوریگی به بازی برگشت، ولی مارکو رویس در دقیقه‌یِ 57 کار را 3-1 کرد. لیورپولی‌ها برایِ صعود در 30 دقیقه باید 3 گل می‌زدند. اتفاقی که افتاد. بازگشتِ بزرگِ مردانِ کلوپ با گلِ کوتینیو، منجیِ این فصلِ لیورپول در دقیقه‌یِ 66 شروع شد و بعد نوبت به درخششِ مدافعینِ میانی رسید. ممدو ساکو در دقیقه‌یِ 78 با یک ضربه‌یِ سر کار را به تساویِ 3-3 کشاند و در نهایت دژان لوورن با ضربه‌یِ سری دیگر در دقیقه‌یِ 91 آنفیلد را منفجر کرد. بعد از بازی یورگن کلوپ از روحِ استانبولِ 2005 حرف زد و توماس توخل گفت هیچ توضیحی برایِ شکستِ تیمش پیدا نمی‌کند. لیورپول 4-3 پیروز شده بود و به مرحله‌یِ نیمه نهایی رسیده بود.
در دیگر بازیِ این مرحله سویا با پیروزی‌اش در زمینِ بیلبائو، خیالش از صعود راحت بود. اما مدافعِ عنوانِ قهرمانی برایِ صعود مجبور شد 120 دقیقه بازی کند و در نهایت با ضربه‌یِ پنالتیِ کوین گامیرو از این شبِ سخت جانِ سالم به در ببرد. در بازیِ برگشت هم مثلِ بازیِ رفت آدوریز گلِ اول را زد. اما تنها دو دقیقه بعد، در دقیقه‌یِ 59، گامیرو کار را به تساویِ 1-1 کشاند. نتیجه‌ای که در دقیقه‌یِ 80 با گلِ رائول گارسیا تغییر کرد و کارِ دو تیم به وقتِ اضافه و در نهایت ضرباتِ پنالتی کشیده شد. همه چیز تا پنالتیِ چهارم برابر پیش می‌رفت تا اینکه بنات اچبریا ضربه‌یِ خودش را از دست داد و در نهایت کار به ضربه‌یِ پنجم کشید. گامیرو، ستاره‌یِ سویا در یوروپا لیگ پشتِ توپ قرار گرفت و کار را تمام کرد.
در نهایت در مرحله‌یِ نیمه نهایی سویا بازیِ رفت را با تساویِ 2-2 در زمینِ شاختار دونتسک به پایان برد و در بازیِ برگشت یک بارِ دیگر با 2 گل از گامیرو و یک گل از ماریانو 3-1 رقیبِ اوکراینی را شکست داد تا برایِ سومین سالِ پیاپی به فینالِ یوروپا لیگ برسد. در سویِ دیگرِ جدول هم لیورپولی که بازیِ رفت را با گلِ دقیقه‌یِ 92 آدرین لوپز به ویارئال باخته بود، در دیدارِ برگشت با گل به خودی برونو سوریانو و 2 گلِ دیگر از استوریج و لالانا با قدرت پا به فینال گذاشت.
لیورپولِ یورگن کلوپ و سویایِ اونایِ امری امشب در سنت جیکوب پارکِ بازل، تکلیفِ قهرمانِ یوروپا لیگِ فصلِ 2015-2016 را مشخص می‌کنند.
 
 
 
     
آی اسپورت
2016-05-18 10:03:19
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر