فهرست
فینالِ یوروپا لیگ / آنالیز: رازِ موفقیتِ سویا
فینالِ یوروپا لیگ / آنالیز: رازِ موفقیتِ سویا

فینالِ یوروپا لیگ / آنالیز: رازِ موفقیتِ سویا

آی‎‌اسپورت – اونای امری در ژانویه‌یِ 2013 بعد از 4 سالِ موفقیت‌آمیز در سویا و مقطعِ کوتاه و ناموفقی در اسپارتاک موسکو، هدایتِ سویا را به عهده گرفت. سویا در اولین فصلِ کاملِ امری رویِ نیمکتش با شکست دادنِ والنسیا در مرحله‌یِ نیمه نهایی راهیِ فینالِ یوروپا لیگِ 2014 شد و در ضرباتِ پنالتی بنفیکا را هم برد تا سومین قهرمانیِ تاریخِ خودش در این تورنمنت را جشن بگیرد. در تابستانِ 2014 با اینکه مهره‌هایِ کلیدی‌ای مثلِ آلبرتو مورنو، ایوان راکیتیچ و فدریکو فاتزیو راهیِ لیورپول، بارسلونا و تاتنهام شدند، امری باز هم تیمش را با قدرت به فینالِ یوروپا لیگِ 2015 رساند. کارلوس باکا ستاره‌یِ این فصلِ سویا بود که با گل‌هایِ خودش در فینال مقابلِ دنیپرو یک قهرمانیِ دیگر برایِ امری به همراه آورد.
سویا در تابستانِ پیش هم مهره‌هایِ کلیدیِ دیگری مثلِ خودِ باکا که راهی میلان شد و الکس ویدال که به بارسلونا پیوست را از دست داد. اما امری این بار هم تیمی جدید ساخت و با بدل کردنِ کوین گامیرو به ستاره‌یِ اصلی‌اش، برایِ سومین بارِ پیاپی به فینالِ یوروپا لیگ رسید. سویا در بازیِ برگشت مقابلِ شاختار دونتسک، در نیمه نهاییِ این فصل، تنها 4 بازیکن از تیمِ قهرمانِ 2014 را در ترکیبِ اصلی‌اش داشت. گیوم بلگه در این باره می‌گوید: «امری استاد بیشترین استفاده را گرفتن از کیفیتِ بازیکنانش است. اصلا براش مهم نیست که سویا هر فصل 10، 12 تا بازیکنش را عوض می‌کند. اینکه اونا حالا برایِ سومین سالِ پیاپی در فینال هستند نشان از تمرکزِ بالا، مدیریت و مربیگریِ درست و حسِ رقابت‌جوییِ سویا دارد.»
کوین گامیرو با 7 گل و 2 پاسِ گل در 8 بازی ستاره‌یِ این فصلِ سویا در یوروپا لیگ بوده است. گامیرو با تمامِ درخششی که داشت در نهایت موردِ توجهِ دیدیه دشان قرار نگرفت و جایی در تیم ملیِ فرانسه در یورو 2016 نخواهد داشت. اما امری که پیش از این بازیکنانِ بزرگی مثلِ راکیتیچ و ویدال و باکا را رشد داده بود، بارِ دیگر استادیِ خودش در استفاده‌یِ بهینه گرفتن از بازیکنانش را نشان داد و ثابت کرد نمایش برایش بسیار مهمتر از اسمِ بزرگ داشتن است. بلگه توضیح می‌دهد: «امری خیلی زود به این نتیجه رسید که بعضی از اسم‌هایِ بزرگی که این فصل برایِ چمپیونز لیگ به تیمش اضافه کرده بود، مثلِ کونوپلیانکا، یورنته و رامی، در حدی که باید بازی نمی‌کنند. این قضیه دلایلِ مختلفی داشت، از مصدومیت گرفته تا عادت نکردن به محیط و فضایِ جدید. پس امری تصمیم گرفت به بازیکنانی که از فرصتشان بهتر استفاده می‌کنند و در زمین نمایشِ درستی دارند استفاده کند. بازیکنانی مثلِ ویتولو، با سرعت و تلاشِ زیادش بدونِ توپ، گامیرو که بهترین فصلِ خودش را پشتِ سر گذاشته و کریچوویاک که 90 دقیقه در مرکزِ خطِ میانی می‌دود و می‌جنگد، نتیجه‌یِ همین رویکرد هستند. حتی امری برایِ ویسنته ایبورا هم پستی جدید درست کرده است. قبل از این فصل مطمئمن نبودیم ایبورا هافبک است یا مهاجم. اما این فصل امری در پستِ هافبکِ شماره‌یِ 10 از او بازی گرفته. ایبورا بلند قامت و قوی‌هیکل است و تقربا مثلِ مهاجمینِ کلاسیکِ انگلیسی برایِ سویا در این پست بازی می‌کند، پشت به دروازه توپ را کنترل و حفظ می‌کند و باعث می‌شود هافبک‌هایِ دیگر به حمله اضافه شوند. این تیمِ سویا، تیمی بدونِ سوپراستار است. اما رازِ موفقیتش در این است که بازیکنان برایِ هم بازی می‌کنند و همه در اوجِ خودشان هستند.»
سویا جدا از فینالِ امشب، یکشنبه هم در فینالِ کوپا دل ری باید مقابلِ بارسلونا بازی کند. برایِ همین است که امری در هفته‌هایِ پایانیِ لا لیگا مدام ترکیبِ تیمش را تغییر داد و به بازیکنانش استراحت داد تا همه برایِ این دو فینال آماده باشند. شاید دلیلِ نتایجِ بدِ سویا در هفته‌هایِ پایانی هم همین تمرکز رویِ فینالِ یوروپا لیگ و کوپا دل ری بود. سویا 7 بازی از 9 بازیِ آخرش در لا لیگا را باخت در حالیکه در 29 بازیِ قبلی هم تنها 7 باخت داشت: «ممکنه اینطور به نظر برسد که بعضی از تیم‌ها یوروپا لیگ را خیلی جدی نمی‌گیرند. اما نگاه کنید به تاتنهام و سویا و ویارئال و دورتموند و لیورپولِ این فصل. این تیم‌ها واقعا با تمامِ وجود بازی کردند و نشان دادند که همیشه برایِ رقابت آماده هستند. آیا سویا بیش از بقیه این تورنمنت را جدی می‌گیرد؟ نه. اما سیستمِ چرخشیِ اونای امری همیشه در این تورنمنت به کمکِ تیمش آمده بو باعث شده بازیکنانش تا روزِ آخر آماده و سرحال باشند. از منظری دیگر مشخص است که سویا حسِ ویژه‌ای نسبت به یوروپا لیگ پیدا کرده. این تورنمنت برایِ سویا بسیار مناسب است چون در سطحی برگزار می‌شود که برایشان قابلِ فتح است. چیزی که خودِ امری هم بهش اعتراف دارد. چمپیونز لیگ برایِ سویا و اینکه هر فصل در آن رقابتِ جدی داشته باشد، شاید کمی بالاتر از سطح و توانش باشد.»
چالشِ بزرگ لیورپول و یورگن کلوپ امشب شکست دادنِ متخصصِ یوروپا لیگ، سویا و اونای امری است.
 
 
     
آی اسپورت
2016-05-18 10:58:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر