فهرست
فینالِ یوروپا لیگ / یادداشت: طلسمِ کلوپ در فینال‌ها
فینالِ یوروپا لیگ / یادداشت: طلسمِ کلوپ در فینال‌ها

فینالِ یوروپا لیگ / یادداشت: طلسمِ کلوپ در فینال‌ها

رافائل هونیگشتاین
 
«همینه که هست. شاید میتونست یک کم بهتر باشه. اما نتایجِ فینال‌هام منو اذیت نمیکنه. قطعا از باختِ تیمم در فینال خوشحال نبودم ولی این بازی‌ها دیگه تموم شده. تنها چیزی که ما روش کنترل داریم نمایشِ خودمون در زمینه.» کلوپ هم مثلِ اکثرِ مربیانِ موفق اصلا علاقه‌ای به فکر کردن به گذشته ندارد. اگر کلوپ قرار بود به شکست‌هایِ پیشین‌اش فکر کند شاید هرگز موفق نمی‌شد ماینتز را به بوندسلیگا بیاورد. ماینتز دو فصلِ پیاپی در روزِ آخر از صعود به بوندسلیگا بازمانده بود. فصلِ 2001-2002 ماینتزِ کلوپ در روزِ آخر به یونین برلین باخت و یک سالِ بعد تنها با یک گل کمتر در تفاضلِ گل نسبت به فرانکفورت از صعود به بوندسلیگا محروم شد. این شکست‌ها شاید هر تیمی را نابود می‌کرد. اما کلوپ و ماینتز بالاخره سالِ 2004 به هدفشان رسیدند و بوندس‌لیگایی شدند.

با این حال احتمالا اشاره به 4 شکستِ پیاپی در 4 فینال کلوپ را، حداقل از درون، ناراحت کرد. کلوپ همیشه دوست دارد رویِ نقاطِ قوتِ تیمش تمرکز کند و خیلی بیشتر از این‌ها جاه طلب است که یادآوریِ شکست آزارش ندهد. در ضمن کلوپ می‌داند فکر کردن به این نکاتِ منفی چه تاثیرِ بدی رویِ روحیه‌یِ تیم و بازیکنانش می‌گذارد. هودارانِ تیمِ ملیِ انگلیس (ضرباتِ پنالتی) و تیمِ بنفیکا (8 شکست در فینال‌هایِ اروپایی) کاملا این تاثیر را درک می‌کنند.

شکستِ فصلِ پیشِ دورتموندِ کلوپ در فینالِ دی.اف.بی پوکال شاید خیلی دور از انتظار نبود و همان تا فینال رسیدن را هم کسی انتظارش را نداشت. مشخص بود که دیگر دورانِ کلوپ در دورتموند، بعد از 7 سال به پایان رسیده و این تیم توان رقابت با ولفسبورگ در فینالِ برلین را ندارد. اما باخت در ضرباتِ پنالتی در فینالِ جامِ اتحادیه‌یِ انگلیس این فصل مقابلِ من سیتی، و دو شکست در فینال‌هایِ چمپیونز لیگ و پوکال مقابلِ بایرن مونیخ در 2013 و 2014 برایِ کلوپ خیلی تلخ‌تر بود. تنها چیزی که تیمِ کلوپ در این بازی‌ها کم داشت، چیزی است که آلمانی‌ها بهش می‌گویند "شلاشتنگلاک". یعنی اندکی شانس در جدالی برابر.

در فینالِ ومبلیِ 2013 دورتموند از موقعیت‌هایِ گلش در نیمه‌یِ اول استفاده نکرد و بایرن در نیمه‌یِ دوم خیلی خوش‌شانس بود که دانته‌ای که یک کارتِ زرد هم داشت، رویِ خطایی که رویِ رویس در باکس کرد اخراج نشد. بایرن 12 ماه باز هم بسیار خوش‌شانس بود که ضربه‌یِ سرِ متس هوملز که وضوح از خط گذشته بود گل اعلام نشد و در نهایت تیمِ پپ گواردیولا که با بحرانِ مصدومیت درگیر بود در وقتِ اضافه 2-0 به پیروزی رسید. این بازی بود که باعثِ استفاده از تکنولوژیِ خطِ دروازه شد. اتفاقی که البته برایِ دورتموند دیگر خیلی دیر بود.

تیم‌هایی که به عنوانِ شانسِ اولِ قهرمانی پا به یک فینال می‌گذارند خودشان باید سرنوشتشان را رقم بزنند و حق ندارند بدشانس باشند. اما تیم‌هایی که شانسِ دوم هستند، همیشه نیاز به درجه‌ای از خوش‌شانسی و البته نمایش عالی دارند. تیم‌هایِ کلوپ معمولا همیشه به عنوانِ شانسِ دوم پا به فینال‌ها گذاشته‌اند و کلوپ تنها یک بار موفق شده تیمش را قهرمان کند، قهرمانی‌ای که با آن نمایشِ بی‌نظیر و پیروزیِ 5-2 مقابلِ بایرن در فینالِ پوکالِ 2012 به دست آمد.

لیورپولِ یورگن کلوپ امشب در حالی پا به فینالِ یوروپا لیگ می‌گذارد که از نظرِ بنگاه‌هایِ شرط‌‌بندیِ انگلیسی شانسِ بیشتری برایِ قهرمانی دارد. اما از منظرِ صرفا فوتبالی دو تیم در یک سطح هستند. بازی‌هایِ سویا در دورِ گروهیِ چمپیونز لیگ ضعف‌هایِ این تیم را نشان داد و ثابت کرد تیمِ کاملی نیست. خب لیورپول هم درست چنین وضعیتی دارد. پیشرفتِ لیورپول در 7 ماهِ اخیر برعکس آنچه کلوپ دوست دارد ازش حرف بزند، کامل نبوده است و او نمی‌تواند برایِ فتحِ یوروپا لیگ صرفا رویِ قدرتِ تیمِ خودش حساب کند. چیزی که لیورپولِ یورگن کلوپ امشب نیاز دارد همان شلاشتنگلاک است، اندکی شانس. بعد از چند سال بدشانسی پشتِ سرِ هم شاید این بار دیگر نوبتِ کلوپ باشد که بانویِ شانس بهش لبخند بزند.
 
 
     
آی اسپورت
2016-05-18 12:03:22
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر