فهرست
یادداشت ویژه به قلم فیلیپ لام: روزی که قهرمانی را با آب سیب جشن گرفتم
یادداشت ویژه به قلم فیلیپ لام: روزی که قهرمانی را با آب سیب جشن گرفتم

یادداشت ویژه به قلم فیلیپ لام: روزی که قهرمانی را با آب سیب جشن گرفتم

فلیپ لام
وقتی بچه بودم و در اف تی گرن بازی می کردم پدرم بازیکن تیم اصلی بود و یک بازی را همیشه به یاد دارم. بازی حذفی صعود که گرن موفق شد 5 بر 4 در ضربات پنالتی برنده شود.
من 7 ساله سرشار از لذت و هیجان شده بودم. با بازیکنان در جشن شادی همراه شدم و سرود پیروزی خواندم. البته کمی متفاوت با بزرگسالان. فرقش این بود که من قهرمانی را با آب سیب جشن گرفتم.
بعد از بیست و ششمین قهرمانی بایرن مونیخ در روزهای آخر هفته که چهارمین قهرمانی پشت سرمان بود، می توانم احساس کنم که فوتبال 25 سال بعد سطح متفاوتی خواهد داشت. دستگاه هایی که برای جشن گرفتن آماده می شوند هم فرق خواهند کرد و مطمئنا در آن روز در لیگ دسته نهم آلمان هم 75 هزار تماشاگر برای مشاهده بازی و جشن قهرمانی می آیند.
درباره مردم حاضر در آلیانتس آرنا در روز شنبه بگویم؛ در کنار آن ها میلیون ها هوادار در سراسر دنیا جشن گرفتند و جشن قهرمانی را از تلویزیون، لپتاپ ها و گوشی های هوشمند تماشا کردند. وقتی بایرن اولین بار در سال 1932 قهرمان شد، هیچ کس تصور نمی کرد شادی و جشن فوتبالی ها به پشت دیوار های ورزشگاه هم برسد. چه برسد به برزیل، افریقا و چین.
کلمات جادویی همیشه جهانی می شوند. اما فوتبال حرفه ای هم همین کار را کرده است و بعد از جدال های فراوان حالا شور و هیجانش را به خارج از مرزها توسعه داده است. اما واقعا لازم است بیشتر از این هم گسترش پیدا کند؟
البته هدف ورزشی من قهرمانی برای پنجمین بار پشت سر هم در بوندسلیگا است. این روحیه برنده بودن در تمرینات و بازی ها پایه و اساس فوتبال است. اما به نظر من رسیدن فوتبال به روی صفحه روزنامه های پاناما خودش یک امتیاز برای این ورزش به حساب می آید. هر ورزشکار حرفه ای با استعداد و تلاش به موقعیتش رسیده. اما ما با خاطر پول و احترامی که به دست آوریده ایم مدیون هواداران فوتبال هستیم. باید در سطح خودمان الگو باشیم، نه این که فقط مانند افرادی باشیم که اهمیتی به قوانین و اصل و ریشه ها نمی دهند.
در واقع بازی پلی آف صعود به رده بالاتر در رده نهم لیگ آلمان و بازی قهرمانی بوندسلیگا بیشتر از تفاوت، شباهت هایی به هم دارد. آن هم در لحظات جشن و شادی است که برای هر دو به یک اندازه شیرین است. این ارتباط بین این دو هرگز نباید از بین برود .
کد خبر 9404

 
 
 
  ۱  
آی اسپورت
2016-05-18 15:47:25
نظر دهید

۱ نظر
-
چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۵، ۱۶:۱۰
از کل دست اندکاران فوتبال ما روی هم بیشتر می فهمه
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر