فهرست
یادداشت: وین رونی و اف.ای کاپ؛ انتظارِ چهارده ساله
یادداشت: وین رونی و اف.ای کاپ؛ انتظارِ چهارده ساله

یادداشت: وین رونی و اف.ای کاپ؛ انتظارِ چهارده ساله

ریچارد جالی
 
سر الکس فرگوسن در اواخرِ حضورش در اولدترافورد با تعجب حرف از این زد که ریو فردیناند هرگز اف.ای کاپ نبرده است. البته سر الکس یک دلیلِ اصلی در ناکامی فردیناند در جامِ حذفی را فراموش کرد، اینکه فردیناند سالِ 2004 که یونایتد برایِ آخرین بار قهرمانِ اف.ای کاپ شد، به دلیلِ حضور پیدا نکردن در یک تست دوپینگ محرومیتِ 8 ماهه‌یِ خودش را می‌گذراند. با این حال سیاه‌یِ بازیکنانی که قهرمانِ قدیمی‌ترین تورنمنتِ تاریخِ فوتبال شدند یک اسمِ بزرگِ دیگر را هم کم دارد. وین رونی.
وین رونی هرگز فاتحِ اف.ای کاپ نشده است. این داستان امشب شاید، یا به عبارتی دیگر باید، به پایان برسد. اف.ای کاپ تنها جامِ داخلی‌ای بوده که وین رونی در 14 فصلِ فوتبالش هنوز نبرده است. رونی سالِ 1985، 5 ماه بعد از اینکه منچستر یونایتد با تک گلِ نورمن وایت‌ساید اورتون را در فینالِ کاپ شکست داد به دنیا آمد. 10 سال بعد رونی در ومبلی شاهدِ انتقامِ اورتون از منچستر یونایتد در فینال بود، جایی که تک گلِ پل ریدو آخرین افتخارِ باشگاهِ اورتون تا امروز را رقم زد. 9 سالِ بعد وین رونی به منچستر یونایتد پیوست، 3 ماه بعد از قهرمانی‌شان در اف.ای کاپ. وقتی رونی با یونایتد قرارداد امضا کرد، شیاطین سرخ با 11 قهرمانی موفق‌ترین تیمِ تاریخِ کاپ بودند و در 14 سالِ گذشته‎‌اش 5 بار کاپ را برده بودند. اما 12 سال از آمدنِ رونی می‌گذرد و یونایتد دیگر موفق به فتحِ جامِ حذفی نشده است.
دلایلِ ناکامیِ یونایتد در اف.ای کاپ را می‌توانیم جدی‌تر گرفتنِ چمپیونز لیگ توسطِ سر الکس، در دورانی که تیمش هر سال مدعیِ قهرمانی بود، سقوطِ تیم بعد از رفتنِ سر الکس و مجموعه‌ای از اتفاقات و بدشانسی‌ها بدانیم. خودِ رونی در این ناکامی‌ها تقصیرِ زیادی نداشته است. رونی 519 بار برایِ منچستر یونایتد بازی کرده و تنها بازیکنی در تاریخِ باشگاه است که با این تعداد حضور هنوز اف.ای کاپ نبرده است. دارن فلچر که ژانویه‌یِ 2015 راهیِ وست بروم شد آخرین بازمانده از قهرمانانِ کاپ برایِ یونایتد بود. بعد از اینکه رابین ون پرسی در تابستان راهیِ فنرباغچه شد، بازیکنی که سالِ 2005 مقابلِ یونایتد در فینال پیروز شده بود، خوان ماتا بدل به تنها بازیکنی شد که در تیمِ حالِ حاضرِ یونایتد قهرمانیِ کاپ را، سالِ 2012 با چلسی تجربه کرده است.
بینِ بازیکنانِ نسلِ معروف شده به نسلِ طلایی خیلی‌ها نه تنها کاپ را برده‌اند، بلکه در فینال هم گل زده‌اند: پل اسکولز، مایکل اوون، فرانک لمپارد، استیون جرارد. اما وین رونی نه. اشلی کول 7 بار قهرمانِ کاپ شده است، 7 بار بیشتر از رونی، بازیکنی که 12 جامِ معتبر با یونایتد گرفته است. آمارِ دیگری که اهمیتِ پیروزیِ در فینالِ امشب را برایِ رونی بیشتر می‌کند این است که از سالِ 1982 که ری ویلکینز مدتی کوتاه بازوبندِ کاپیتانیِ منچستر یونایتد را بست، تمامِ کاپیتان‌هایِ باشگاه حداقل یک جام را برایِ تیمشان بالا برده‌اند. رونی بعد از تقریبا 2 سال کاپیتانی امشب باید از این فرصت استفاده کند. اما وین رونی برایِ رسیدن به این افتخار باید خاطراتِ بدِ گذشته در کاپ را فراموش کند. اولین حضور او در کاپ سالِ 2003 با پیراهنِ اورتون بود که با شکست مقابلِ شروزبری تاون به پایان رسید. 3 سال بعد رونی با پیراهنِ یونایتد در تساویِ بدونِ گلِ تیمش مقابلِ برتون، تیمی که حتی در لیگ‌هایِ انگلیس هم نبود، بازی کرد و 4 سال بعد هم نتوانست مانع از شکستِ 1-0 تیمش مقابلِ لیدزی که در لیگِ یک به سر می‌برد بشود.
نکته‌یِ جالب اینجاست که رونی در 30 حضورش در کاپ 21 گل زده است، یعنی میانگینِ 0.7 گل در هر بازی. این آمار بالاتر از میانگینِ گل به بازی‌اش در تمامِ رقابت‌هایِ دیگر است. رونی در فینالِ 2005 که به تساویِ بدونِ گل مقابلِ آرسنال انجامید بهترین بازیکنِ زمین انتخاب شد و ضربه‌یِ پنالتی‌اش هم گل شد. اما ینس لمن پیش از این ضربه‌یِ اسکولز را مهار کرده بود. رونی در 8 سالِ اخیر تنها در 2 شکستِ یونایتد در کاپ حضور داشته است. همان باخت به لیدز و شکستِ 2-1 مقابلِ آرسنال در فصلِ پیش. رونی حتی در آن بازی هم گل زد. رونی سال‌هایِ 2012، 2013 و 2014 در شکست‌هایِ یونایتد مقابلِ لیورپول و چلسی و سوانزی محروم بود و در نیمه نهاییِ 2011 محروم. 2 سال قبلش هم در فصلی که تیمِ سر الکس دنبالِ کسبِ 4 جام بود، رونی در نیمه نهایی مقابلِ اورتون برایِ استراحت رویِ نیمکت نشست و در نهایتِ شاهد شکستِ تیمش در ضرباتِ پنالتی بود.
دو شکستِ خانگیِ منچستر یونایتد در سال‌هایِ 2009 و 2008 مقابلِ پورتموس با تصمیمات بحث‌برانگیزِ داوری و بدشانسی‌هایِ شاگردانِ سر الکس همراه بود. اما به هر حال حقیقت این است که این اولین فینالِ یونایتد بعد از 9 سال است و بهترین فرصت برایِ وین رونی که بالاخره به انتظارِ 14 ساله‌یِ خودش پایان بدهد.
 
 
     
آی اسپورت
2016-05-21 09:16:22
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر