فهرست
یادداشت: جادویِ سیاهِ مکس آلگری در میلان
یادداشت: جادویِ سیاهِ مکس آلگری در میلان

یادداشت: جادویِ سیاهِ مکس آلگری در میلان

جیمز هورن‌کاسل
 
فینال کوپا ایتالیا امشب رویِ پرده‌یِ بزرگی در میدانِ گاریبالدیِ شهرِ ساسوئولو پخش می‌شود. هودارانِ زیادی از ساسوئولو هم به رم می‌روند و بازی را در استادیو اولیمپیکو تماشا می‌کنند. از این منظر که خودِ ساسوئولو نقشی در بازی ندارد این هیجان عجیب به نظر می‌رسد. اما این بازی اهمیتِ زیادی برایِ ساسوئولو دارد. نرووردی در دورِ پنجمِ کوپا ایتالیایِ امسال مقابلِ کالیاری حذف شدند تا امشب شاهدِ بازیِ یوونتوس و میلان که تکرارِ فینال‌هایِ 1942، 1973 و 1990 است باشند. جورجو اسکوئینزی، مالکِ ساسوئولو هوادارِ سفت و سختِ میلان است. حتی در چند وقتِ اخیر تقاضاهایی از سویِ هودارانِ میلان شده تا اسکوئینزی بخشی از سهامِ برلوسکونی را بخرد. خودِ برلوسکونی هم گفته دوست دارد میلان دستِ ایتالیایی‌ها بماند. در واقعِ تمامِ چیزی که برلوسکونی می‌خواهد یک ساسوئولو در مقیاسی بزرگ‌تر در میلان است: تیمی تقریبا تمام ایتالیایی، جوان و مستعد.
اما در حالیکه قلبِ اسکوئینزی امشب با میلان خواهد بود، عقلش از یوونتوس هودارای خواهد کرد. امشب کلِ ساسوئولو پشتِ قهرمانِ ایتالیا خواهند بود و نه فقط به خاطرِ رابطه‌یِ ویژه‌ای که دو باشگاه دارند. ساسوئولو در سال‌هایِ اخیر نقشِ درس‌هایِ آخر برایِ بازیکنانِ جوانِ یوونتوس را بازی کرده و استعدادِ سیمونه زازا، دومنیکو براردی و احتمالا در آینده استفانو سنسی، "مارکو وراتیِ جدید" را پرورش داده است. اما دلیلی اتحادِ ساسوئولو و یوونتوس امشب دلیلِ دیگری دارد. اگر یوونتوس امشب میلان را شکست بدهد، ساسوئولو فصلِ آینده در اروپا بازی خواهد کرد، برایِ اولین بار در تاریخِ باشگاه.
حسِ کلی این است که ساسوئولویی که 10 سال پیش تازه به سریِ سی صعود کرده بود لیاقتِ بیشتری نسبت به میلانِ ناکارآمد برایِ بازی در یوروپا لیگ دارد. ساسوئولو باشگاهی است که درست برنامه ریزی می‌کند و به برنامه‌هایش عمل می‌کند. برایِ همین بود که اوزبیو دی فرانچسکو، مربیِ تیم که قراردادش را تا سالِ 2020 تمدید کرد درباره‌یِ شایعاتِ پیوستنش به میلان گفت: «جایی نمیرم که سردرگمی باشه.» بخشِ اعظمی از صعودِ ساسوئولو به سطحِ اولِ فوتبال ایتالیا امشب رویِ نیمکتِ یوونتوس است. این مکس آلگری بود که برایِ اولین بار ساسوئولو را به سریِ بی آورد. مکس آلگری در مقامِ مربیِ میلان، بعد از شکستِ 4-3 مقابلِ ساسوئولو، بازی‌ای که براردی در هر 4 گلِ تیمش را زد، اخراج شد. قبل از این بازی برلوسکونی گفته بود: «آلگری اصلا نمیدونه داره چیکار میکنه.»
بر خلافِ نظرِ برلوسکونی، آلگری از زمانی که از میلان جدا شد نشان داد چه مغزِ متفکری است. آلگری دو بارِ پیاپی اسکودتو را فتح کرد و یوونتوس را بعد از سالِ 1995 بدین سو برایِ اولین بار قهرمانِ کوپا ایتالیا کرد و تیمش را تا فینالِ چمپیونز لیگ برد. اگر امشب آلگری پیروز شود لقبِ اولین مربیِ تاریخِ فوتبالِ ایتالیا را می‌گیرد که "دوپیو بیز" (دو دوگانه‌یِ پشتِ سرِ هم) برده است.
گاهی فقط وقتی چیزی را از دست می‌دهی به ارزشش پی می‌بری. مردم خیلی زود فراموش کردند، اما وقتی آلگری میلان را ترک کرد تیمش در دورِ یک هشتمِ چمپیونز لیگ بود و باید مقابلِ اتلتیکو مادرید بازی می‌کرد، دورانی که به نظر خیلی دورتر می‌رسد. اگر میلان امشب موفق نشود یوونتوس را شکست دهد و ناکامیِ 13 ساله‌اش در کوپا را به پایان نبرد، برایِ سومینِ سالِ پیاپی در اروپا حاضر نخواهد بود. نگاهی به جدولِ لیگ نشان می‌دهد که میلان در راهِ رسیدن به هدف چه راهِ سختی دارد. اختلافِ دو تیم در جدول 34 امتیاز است. یعنی میلان به منطقه‌یِ سقوط نزدیک‌تر است تا صدرِ جدول. میلان در 5 فصلِ اخیر 8 شکستِ پیاپی مقابلِ یوونتوس را متحمل شده است، طولانی‌ترین روندِ ناکامیِ روسونری در تاریخِ رقابت‌اش با بیانکونری.
آخرین مربیِ میلان که یوونتوس را شکست داد خودِ مکس آلگری بود. برایِ همین روزنامه‌یِ لا استامپا ازمون می‌خواهد حداقل امکانِ اینکه آلگری بعد از رفتن از میلان جادویی سیاه رویِ این تیم کرده را در نظر بگیریم. مثلِ کاری که بلا گاتمن با بنفیکا کرد. می‌شود تصور کرد وقتی برلوسکونی و گالیانی در آینه نگاه می‌کنند و متوجه می‌شوند که مدیریتِ بدشان باعثِ سقوطِ میلان شده، به خودشان چه می‌گویند.
فینالِ کوپا ایتالیا برایِ میلان می‌تواند راهی به سویِ رستگاری باشد. میلان از سالِ 2003 بدین سو کوپا را نبرده و پیروزیِ امشب می‌تواند در ضمن راهِ بازگشتِ روسونری به اروپا باشد. میلانی‌ها امشب وقتی پا به زمین می‌گذارند باید به یاد بیاورند که در جدالِ قبلی با یوونتوس چقدر خوب بازی کردند. بازی‌ای که الکس گلِ اول را زد و میلانی‌ها آنقدر دروازه‌یِ یوونتوس را تهدید کردند که جان‌لوئیجی بوفون در پایان به عنوانِ بهترین بازیکنِ زمین انتخاب شد. امشب بوفون بازی نخواهد کرد و نتو مثلِ دیگر بازی‌هایِ کوپا درونِ دروازه‌یِ یوونتوس می‌ایستد. خدیرا و مارکیزیو مصدوم هستند و بونوچی محروم. اما سوالِ مهم اینجاست که آیا میلان می‌تواند از این شرایط به سودِ خودش بهره ببرد؟ اگر میهایلوویچ هنوز مربیِ میلان بود شانسِ روسونری با برنامه‌ریزی‌هایِ او برایِ بازی بیشتر می‌شد. اما کریستین بروکی، چهارمین مربیِ میلان بعد از اخراجِ آلگری و سومین مربی‌ای که هیچ تجربه‌ای در سطحِ اولِ مربیگری نداشته، نمی‌تواند در حدِ میهایلوویچ تیمش را امیدوار کند.
میلانی‌ها و یوونتوسی‌ها دیروز دیداری با پاپ داشتند. مشخص است که کدام تیم امشب به معجزه نیاز دارد. اما اگر این معجزه رخ ندهد شاهدِ دو جشن، یکی در تورین و یکی در ساسوئولو خواهیم بود. فقط پیروزی میلان در فینالِ کوپا ایتالیا می‌تواند این دو جشن را خراب کند.
     
آی اسپورت
2016-05-21 11:15:27
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر