فهرست
بررسی هشت مربی برتر لیگ یک: مرزبان، خطیبی و  دست‌نشان
بررسی هشت مربی برتر لیگ یک: مرزبان، خطیبی و دست‌نشان

بررسی هشت مربی برتر لیگ یک: مرزبان، خطیبی و دست‌نشان

1-علیرضا مرزبان(پیکان تهران)
 
همان طور که از قبل از شروع مسابقات انتظار می رفت، تیم تحت هدایت مرزبان در این فصل از مسابقات عملکرد مناسبی از خود بر جای گذاشت و به عنوان قهرمان لیگ یک جواز حضور در مسابقات لیگ برتر را به دست آورد. از نکات قابل توجه در این فصل در تیم پیکان استفاده مرزبان از جوانانی بود که بدون شک در فصل های آینده حرف های زیادی برای گفتن خواهند داشت. تیم تحت هدایت مرزبان که با تفکر حضور در مسابقات لیگ برتر بسته شده بود در روزهای آخر با توجه به رای جنجالی کمیته استیناف مسافر لیگ دسته اول شد و در طول فصل با داشتن کمترین نوسان با اقتدار به لیگ برتر صعود کرد.

 

2-رسول خطیبی(ماشین سازی تبریز)
 
سرمربی تبریزی ماشین سازی که در نیم فصل هدایت سبز پوشان تبریزی را بر عهده گرفت به خوبی با انجام تغییرات در فاز دفاعی که پاشنه آشیل ماشین سازی در نیم فصل اول بود زمینه لیگ برتری شدن ماشین سازان را فراهم کرد.حضور خطیبی روی نیمکت ماشین سازی یکی از معدود تغییرات مثبت لیگ یک در فصلی که گذشت بود.زمانی که سکان هدایت ماشین سازی به خطیبی سپرده شده بود این تیم با 27 امتیاز در رده ششم جدول قرار داشت این در حالی بود که در پایان فصل این تیم ریشه دار تبریزی با هدایت خطیبی موفق شد با کسب 63 امتیاز و قرار گرفتن در رده دوم جدول مسافر لیگ برتر شود.

 

3-نادر دست نشان(ماشین سازی-نفت آبادان)
 
شاید خوش بین ترین هوادار آبادانی هم فکرش را نمی کرد که در پایان فصل با توجه به عملکرد نیم فصل اول نفت این تیم لیگ برتری شود با این حال دست نشان موفق به انجام یک ماموریت دشوار در آبادان شد.روزی که دست نشان سرمربی طلایی پوشان آبادانی شده بود این تیم در رده هشتم جدول قرار داشت آن هم با 27 امتیاز است با این حال دست نشان در 18 بازی که هدایت نفت را در اختیار داشت موفق شد 35 امتیاز کسب کند و پس از سه فصل موفق به لیگ برتری کردن نفت آبادان شد.

 

4-کریستوویچ(مس رفسنجان)
 
سرمربی کروات مس رفسنجان هر چقدر در ابتدای فصل با این تیم بد نتیجه گرفته بود در نیم فصل دوم موفق شد تا تیمی با برنامه و منسجم از مس رفسنجان بسازد.مس رفسنجان نیم فصل اول را با کسب 25 امتیاز به اتمام رسانده بود و حتی در برهه ای از این نیم فصل در منطقه قرمز جدول نیز قرار داشت با این حال تیم تحت هدایت کریستوویچ در نیم فصل دوم با کسب 33 امتیاز آمار خوبی از خود بر جای نهاد و حتی در چند هفته پایانی مسابقات از شانس های صعود به لیگ برتر نیز محسوب می شد. 
5-مجید نامجو مطلق(گل گهر سیرجان)
 
پیشکسوت باشگاه استقلال که در این فصل در میانه کار به تیم بحران زده گل گهر پیوست و موفق شد تا عملکرد مناسبی از خود در این تیم بر جای بگذارد.البته نامجو مطلق نتوانست تجربه حضور در جمع مدعیان را که با آلومینیوم هرمزگان تجربه کرده بود را در گل گهر تکرار کند با این حال خروج گل گهر از منطقه قرمز جدول و تثبیت بقا این تیم در فاصله چند هفته مانده به پایان مسابقات دستاورد بزرگی بود که نامجو مطلق در گل گهر به دست آورد.

 
6-علی نیکبخت(خیبر خرم آباد)
 
خیبر خرم آباد در اولین فصل حضور در مسابقات لیگ دسته اول موفق به بر جای گذاشتن آمار مناسبی از خود شد.نیکبخت با استفاده از جوانانی چون علیخانی،مسعود ستاری،امیر منصوریان و ... تیمی جنگنده و سختکوش را در این فصل از مسابقات راهی لیگ کرد و در نهایت موفق شد به همراه خیبر چند هفته مانده به پایان مسابقات تنها سهمیه استان لرستان را در لیگ دسته اول حفظ کند.

 

7-سعید مفتخر(ایرانجوان بوشهر)
 
جوان ترین سرمربی لیگ یک در فصلی که گذشت تنها 5 روز مانده به آغاز مسابقات سرمربی ایرانجوان شد و هدایت تیمی را بر عهده گرفت که بسیار دیر بسته شده بود با این حال این سرمربی جوان کارنامه موفقی از خود در این تیم قدیمی خطه جنوب کشور بر جای گذاشت و موفق شد تنها سهمیه استان بوشهر در لیگ دسته اول را حفظ کند.ایرانجوان در مقاطعی از فصل در نیمه اول جدول نیز حضور داشت با این حال در نهایت ایرانجوانی ها با کسب 45 امتیاز و داشتن بهترین خط حمله در بین تیم های نیمه پایینی جدول موفق به ماندگاری در مسابقات لیگ دسته اول شدند.

 

8-عبدالمجید باقری نیا(فولاد یزد)
 
مرد کاربلد خوزستانی در شرایطی هدایت فولاد یزد را پذیرفت که این تیم با 24 امتیاز در قعر جدول قرار داشت و تنها 10 بازی تا پایان مسابقات باقی مانده بود با این حال در عملکردی قابل توجه این مربی خوزستانی موفق شد در 10 بازی برای کویر نشینان 20 امتیاز به ارمغان بیاورد و سهمیه لیگ یکی یزدی ها را حفظ بکند.میانگین کسب 2 امتیاز در هر بازی آمار فوق العادی بود که باقری نیا از خود در فولاد یزد بر جای نهاد.

 
البته در پایان این بررسی باید به نام سرمربیانی همچون کلانتری سرمربی فجرسپاسی،کوروش موسوی سرمربی نساجی مازندران و اکبر میثاقیان در دوره ای که هدایت خونه به خونه بابل را بر عهده داشت به عنوان سرمربیان نسبتا موفق لیگ یکی اشاره کرد که هر کدام بنا به دلایلی در نهایت موفق نشدند تا تیم هایشان را به سر منزل مقصود برسانند.منبع: دی اسپورت
کدخبر: 9407
  ۱  
آی اسپورت
2016-05-21 13:17:17
نظر دهید

۱ نظر
-
شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۵، ۱۳:۴۶
لطفا امار رو درست بنویسید وقتی رسول خطیبی سرمربی ماشین سازی شد این تیم ٣٠امتیاز داشت و رده پنجم بود،
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر