فهرست
به نفع فوتبال است که سرخابی ها جمعه قهرمان نشوند
به نفع فوتبال است که سرخابی ها جمعه قهرمان نشوند

به نفع فوتبال است که سرخابی ها جمعه قهرمان نشوند

آی اسپورت- پرسپولیس که هر دو قهرمانی لیگ برترش را در فضایی کاملا دراماتیک وار کسب کرد این بار در واپسین دقایق،ناباورانه بازی برده را به تساوی کشاند تا به راحتی هرچه تمام تر تمام زحمات یک فصل خویش را بر باد رفته ببیند. تیمی که با چند دقیقه مقاوت در خانه مقابل یک تیم پایین جدولی می توانست به صدر جدول برسد و با یک پیروزی دیگر قهرمان شود حالا بعید به نظر می رسد قادر به کسب سهمیه لیگ قهرمانان آسیا باشد. این بار قصه برای قرمزها به گونه ای تلخ و گزنده تمام شده  اما انها هنوز مقصر و تقصیرکار را چیزهای دیگری می پندارند. بیش از هفتاد درصد مصاحبه دایی پس از تساوی مقابل راه اهن، مربوط به بحث وزارت ورزش ، خصوصی سازی ، حمله به پروین  وزیر و خادم بود.از دست دادن دو امتیاز در ازادی را به همه چیز مربط دانست جز افکار خودش که در همه فصل، موجب شد پرسپولیس نیمه های نخست را بی زهر وارد زمین شود.شاید  قهرمان نشدن و حتی سهمیه نگرفتن قرمزها موجب شود دست کم،  دایی در جهان بینی فوتبالی اش به عنوان مربی تجدید نظر کند. همانطور که قهرمانی استقلال در لیگ دوازدهم موجب شد امیر قلعه نویی در لیگ سیزدهم تنها به فکر نتیجه گرایی مطلق باشد.ابی ها تمام لیگ جاری را قمار کردند و زیبایی را به بهای نتیجه گرایی به ثمن بخس فروختند و حالا احتمال قهرمان نشدن انان هم وجود دارد.اگر واکنش های فوق العاده رحمتی در اهواز نبود، قلعه نویی یک هفته زودتر بازنده این قمار می شد.
پرسپولیس چند دقیقه کم آورد و درست مثل همه بازی های بزرگ دیگر دو فصل اخیر که انها می توانستند به جامی برسند، نیلسون کوریرا در سر بزنگاه گل های عجیبی را دریافت کرد.
نظریه ای که عنوان می کند برایند شانس در یک بازه مشخص، صفر است گویا این بار برای قرمزها و دایی تداعی شد. او برابر راه آهن خوش شانس نبود و در روزی که می بایست مزد شجاعتش را می گرفت به دنبال اقبال رفت تا اینچنین از عرش به فرش سقوط کند. پرسپولیس در روزی که می توانست در نیمه اول با یک فوتبال کاملا هجومی، همانطور که نفت کار گسترش را تمام کرد،نسخه راه آهن را بپیچد دایی به مثابه اکثر بازی های این فصل نیمه اول را تباه کرد تا در نیمه دوم اینچنین اسیر بد اقبالی گل نزنی، گل نزهایش شود.
اگر این بار هم نخواهد معجزه ای رخ دهد،کار پرسپولیس در همین هفته تمام شده. در بهترین حالت سهمیه می گیرد و در صورت معجزه به جام چنگ می اندازد اما این معجزه، پاداش خوبی برای دایی و قرمزها نخواهد بود. اگر او جام را بگیرد ان وقت یاد نمی گیرد که در وضعیت سخت بی پولی و بحران تعویض مدیرعامل چگونه مانند امیر قلعه نویی خاموش کننده اتش آشوب باشد نه هیزم بیار این معرکه.نه مشوق تعطیل کردن تمرینات در حساس ترین زمان لیگ.
به نفع فوتبال است که این تیم امسال هم جامی نگیرد که اگر گرفت مجددا در لیگ چهاردهم دکترین هدر دادن نیمه های اول دست از سر پرسپولیس بر نمی دارد. مجددا ترس بر اکثر بازی های این تیم سایه می اندازد و انها می خواهند یا حد اقل نتیجه کار را پیش ببرند. همانطور که به نفع فوتبال است تا استقلال هم در این فصل قهرمان نشود که اگر شد آن وقت می شود عنوان کرد با یک "تک تاکتیک" سانتر و ضربه سر در فوتبال ایران جام برد! چه اهانتی بالاتر از این به فوتبال و لیگ یک کشور؟
 با وجود اینکه بیش از نود درصد مردم  دوست دارند در شامگاه جمعه پیش رو یکی از سرخابی ها قهرمان شوند اما قطعا جام بردن انها با این روشی که در این فصل پیش گرفتند چندان به نفع فوتبال ما نیست.
شاید وقت نفس کشیدن تفکر دیگری باشد. شاید زمان ان رسیده تا یحیی نشان دهد با یک تیم کاملا معمولی و بدون ستاره انچنانی می شود قهرمان ایران شد. ان وقت شاید قیمت خرید ستاره سرشکن شود. آن وقت شاید مدیران غیر فوتبالی یاد بگیرند بدون ستاره هم می شود جام را بالا برد.
با وجود اینکه حسین فرکی در  طول دو فصل، دو باخت بد را در اهواز مقابل استقلال تجربه کرد اما شاید این بار نوبت او باشد تا با پیروزی در تبریز نشان دهد قهرمانی در لیگ ایران با فوتبالی روان و نترس قابل امکان است. او حریف قلعه نویی و تجربه فروان بازیکنان استقلال نشد همانطور که اکثر بازی های بزرگ این فصل را واگذار کرد اما روند حرکتی تیمش نسبت به سایر تیم ها متعادل تر بود.عملکرد فولاد در اسیا گواهی دهنده این واقعیت است.
جمعه می تواند روز متفاوتی برای فوتبال ایران باشد. روزی که ثابت شود آنهایی که تماشاگران را به خاطر کسالت بار بودن تیم شان از ورزشگاه ها فراری دادند،دست شان دیگر به جام نمی رسد.که اگر غیر از این شد ان وقت استقلال و پرسپولیس در لیگ چهاردهم ورژن کسل کننده تری از اینی هستند که امروز می بینیم.این یک حدس و پیش داوری بد بینانه  نیست بلکه انگاره ای ایست که استقلال با قهرمانی اش در لیگ دوازدهم به فوتبال ما ثابت کرد.وقت آن رسیده تا مسببان خالی کردن ورزشگاه ها با فوتبال کاملا ترسو مابانه جریمه شوند.. بیایید یک بار هم بر خلاف قلب مان ارزوی چیز دیگری را بکنیم. این به نفع فردای همه ماست.
     
آی اسپورت
2014-04-09 17:25:39
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر