فهرست
یادداشت ویژه: مورینیو، برای مردم ولی بدون مردم
یادداشت ویژه: مورینیو، برای مردم ولی بدون مردم

یادداشت ویژه: مورینیو، برای مردم ولی بدون مردم

هادی رجب

آی اسپورت- مورینیو بیشتر حواسش به خودش است تا دیگران. سال اولی که به انگلیس رفت و چلسی خوش پوش ترین مربی بود. نه برای اینکه دلبری کند و زیبا به نظر برسد. او همیشه الگویی بی نقص را برای خودش تعریف می کند. و برای تیمی که همه ی زندگی اش می شود. 
در این الگوی بی نقص وظایف فردی بازیکنان به ویژه در بخش دفاعی گرانیگاه طراحی های تاکتیکی اوست. عقیده دارد وظیفه شناسی دست شما را برای متنوع بودن در فرم و محتوا باز می گذارد. البته این نشانه ی بی سلیقگی او نیست. خودش بارها گفته سیستم مورد علاقه اش چهار چهار دوی لوزی است و اصرار بر بازی مستقیم و انتقال سریع. شبیه همان گلی در فینال جام قهرمانان به بایرن فن خال زدند. با سه پاس توپ را چسباندند به تور. اما بلد است تیمی بسازد که فردای بازی مادرید و آژاکس روزنامه ها تیتر کنند:" تیکی تاکای واقعی "
البته پافشاری بر ایده ی وظیفه شناسی شخصی همیشه برای تیم های تحت رهبری او پر هزینه است. خریدهای زیادی می کند و گاهی برای خرید بازیکنان متوسط از دید عامه ی طرفداران فوتبال هزینه ی زیادی می کند. مثل خرید کوئنترائو چون تصور می کرد مارسلو مقابل تیم هایی چون بارسا در تصمیم گیری های دفاعی کند است.
په په را برای واران جوان روی نیمکت می نشاند چون از اشتباهات په په خسته شده و می داند واران در عین جوانی، تمرکز دارد.
و بازیکنانی مثل راموس و په په همیشه در بیشترین تضاد با او قرار دارند به این خاطر که در عین مهارت های فوق العاده ی فردی، درک زمانی و مکانی و ذهنی آنی کمی دارند و سر تیم را به باد می دهند. در نقطه ی مقابل ساموئل و لوسیو، زوج دفاعی اینتر بودند که در عملکردی شگفت انگیز مقابل بارسا در نیم نهایی جام قهرمانان مرتکب خطا نشدند. 
او عملگرا ترین مربی تاریخ است. سعی می کند هوادارانش را با موفقیت ارضا کند تا تیکی تاکا و بازی زیبا. این موفقیت گاهی از بازی زیبا میسر است و گاهی با اوت دستی انداختن و شلوغ کاری کردن. 
طرفداران و عشاق اش هم می دانند او خودخواه است و خودش را از همه بیشتر دوست دارد اما شاید همین است که از موفقیت اطمینان دارند و دلشان به آقای خاص خوش است. به قول آتاتورک " برای مردم ولی بدون مردم"

     
آی اسپورت
2014-04-09 20:24:32
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر