فهرست
یادداشت: «آقای هنوز خاص»، لقبی که مورینیو به دنبالش است
یادداشت: «آقای هنوز خاص»، لقبی که مورینیو به دنبالش است

یادداشت: «آقای هنوز خاص»، لقبی که مورینیو به دنبالش است

 الکس هس

برای مدت 26 سال منچستر جنگید تا از آن باشگاه هایی نباشد که مربیانش را اخراج می کند. حالا با دو اخراج در 3 سال می شود فهمید که هر باشگاهی یک باشگاه اخراج کننده است، به شرطی که مربی اشتباهی روی کار آورد و منچستر هم فرقی با بقیه ندارد. زمان زیادی بعد از قهرمانی جام حذفی نگذشت که پی بردیم فان گال هم مربی ای اشتباهی برای یونایتد بوده است. اتفاقات زیادی در این مدت افتاد که این موضوع را تائید می کند. سهام باشگاه افت کرد، محافظه کاری در بازی ها، قضاوت های تحقیرآمیزی که درباره اش می شد و فتنه هایی که هر روز علیه او در باشگاه شکل می گرفت.
در ورزشی که اتحاد یک لازمه است، مشخص است که این موضوع ها نکته مثبتی برای فان گال نیستند. گاهی هم صحبت از بازی خسته کننده و سبک غیر قابل قبول بازی این تیم به میان می آمد که دلیلی محکم تر برای اثبات ناکامی سر مربی هلندی بود. اما چیزی که به این اندازه واضح نیست این است که معارفه مورینیو چطور خواهد بود؟ آیا با آمدن او این تنش ها از بین می روند؟! شاید بی نظمی هایی که در دوره فان گال و به گفته دنیل تیلور از گاردین به خاطر مدیریت ضعیف او به وجود آمده کمتر شود؛ اما هنوز ابهاماتی درباره چگونگی عملکرد مربی پرتغالی در تیم باقی می ماند.
همه هواداران یونایتد داستان جاساز کردن دستگاه شنود در لباس بازیکنان توسط مورینیو که توسط تورس فاش شد را شنیده اند. این را هم همه شنیده اند که رقابت او با گواردیولا به اندازه ای برایش مهم بوده که حتی باعث اخراج چند تن از مدیران باشگاه شده است. در واقع باید تکه های این پازل را کنار هم قرار داد تا تصویر رختکن متشنج مورینیو را راحت تر تصور کرد. آیا او توانایی دوباره متحد کرده تیم از هم گسیخته فان گال را دارد؟ کسی که خود سبک بازی فان گال را دارد و فقط امید است که با شیوه های مدیریتی اش بتواند تیم را متحول کند. کارنامه مورینیو در استفاده از سیستم های دفاعی و تبدیل کردن تیم هایی مانند رئال مادرید به تیمی دفاعی نشان می دهد که چه آینده ای در انتظار یونایتد است. شاید روزی برسد که در مقایسه با سیستم مو، سیستم فان گال تهاجمی شناخته شود. تورس قبلا هم گفته بود که مورینیو حتی یک برنامه ویژه و انحصاری هم برای فوتبال تهاجمی ندارد و فقط به دفاع فکر می کند.
پس با وجود اتحاد مبارکی که قرار است بین مورینیو و یونایتد شکل گیرد و همه رومانتیک بودنش، ممکن است منچستر روزهای خوبی را با این مربی تجربه نکند. بزرگ ترین سوال کماکان این است که آیا مورینیو همان کسی است که می تواند یونایتد را به دوران جام بردن هایش بازگرداند؟ با توجه به رکورد مورینیو و همچنین اخراج شدن مربیان در یونایتد این سوال احمقانه به نظر می رسد. طبیعی است که کارنامه مو با هر سبک و هر سیستمی به این سوال پاسخ مثبت می دهد.
اما خب، بد نیست یادآوری کنیم که برای او اوضاع همیشه هم خوب نبوده است. فراموش نکنید او با چه احترامی به استمفوردبریج بازگردانده شد و چطور از این تیم اخراج شد. او همان چهره کاریزماتیکی بود که در سال 2004 هواداران تیم آبی پوش را به اوج رسانده بود. آیا هنوز دنیای فوتبال از بازی های روانی او لذت می برد؟ آیا همه هواداران موفقیت تیمشان حتی به قیمت پارک کردن اتوبوس را دوست دارند؟ آیا طعنه های او در کنفرانس های مطبوعاتی به افراد مختلف هنوز هم جذاب است؟
مورینیو که سال ها قبل نامدی از انرژی و موفقیت بود حالا روز به روز به دوران تیره و تارش نزدیک تر می شود و نکته اینجاست که به نظر خودش هم این موضوع را می داند. از طرفی کسی که درباره اش صحبت می کنیم کسی است که باعث شد آندرس فریسک زودتر از موعد بازنشسته شود، کسی که انگشت در چشم مربی دیگر کرد و کمپینی علیه بارسلونا به راه انداخت و همه را ضد یوفا کرد. مهم تر از همه کسی است که پزشک چلسی را بیکار کرد.
شاید بعد از همه این ها او یک شغل دیگر پیدا کرده که دوباره کارنامه اش را پررنگ تر کند. شاید دوباره کسی شود که خودش و همه هواداران از کارش لذت می برند. اما نباید فراموش کرد که در یونایت همیشه انتظارات بالاست و بعد از اخراج مویس و فان گال صبر هواداران هم خیلی کم شده است.
منچستر سال ها با سرالکس کار کرده و اصلا عادت به مربی ای که حاشیه درست کند و کنار زمین بالا و پایین بپرد ندارد. منچستر عادت دارد خیلی راحت تر از این حرف ها بازی ها را ببرد، نه با حنگ روانی و خیلی حاشیه های دیگر.
با وجود همه این ها اگر مورینیو بتواند در این تیم انگلیسی موفق باشد یک بار دیگر ثابت می کند که «آقای هنوز هم خاص» است. در غیر این صورت تائید می کند که منچستر هم یک باشگاه اخراج کننده است، درست مثل بقیه.کد خبر 9404
 
 
  ۲  
آی اسپورت
2016-05-23 17:55:18
نظر دهید

۲ نظر
طاها
دوشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۵، ۲۰:۱۷
منچستر بزرگترین اشتباهش رو در این سالها داره میکنه، وضعیت از چیزی هم که هست بدتر میشه.
-
دوشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۵، ۲۲:۵۷
یعنی با کمتر از یک نیم فصل ناکامی دقت کنید فقط کمتر از یک نیم فصل ناگهان مورینیو تبدیل به یک مربی شکست خورده شده ؟ واقعا این ادعا مسخره است
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر