فهرست
​منوی ویژه آی اسپورت؛ بهترین گلرهای لیگ‌یک را برای لیگ برتر بخرید!
​منوی ویژه آی اسپورت؛ بهترین گلرهای لیگ‌یک را برای لیگ برتر بخرید!

​منوی ویژه آی اسپورت؛ بهترین گلرهای لیگ‌یک را برای لیگ برتر بخرید!

آی اسپورت- سرانجام ماراتن 38 هفته‌ای لیگ یک به پایان رسید و با مشخص شدن تیم‌های صعود و سقوط کرده، پرونده بزرگ‌ترین مسابقات لیگی ایران بسته شد. با برگزاری 38  هفته از مسابقات حالا می‌تواند فرصت خوبی باشد تا عملکرد دروازه‌بان‌های لیگ یکی را بررسی کرد.


تغییرات دروازه‌ در این فصلدر این فصل مجموعا 55 دوازه‌بان در تیم‌های مختلف به بازی گرفته‌شدند که با درنظر گرفتن 20 تیم حاضر در مسابقات امسال، می‌توان گفت به طور میانگین هر تیم از 3 دروازه‌بان استفاده کرده‌است. این رقم بالا با توجه به لیگ طاقت‌فرسایی که پشت‌سر گذاشته شد، چندان هم دور از انتظار نبود. با ثبات‌ترین دروازه این فصل در لیگ یک، دروازه تیم مس رفسنجان بود. به‌جز یکی از بازی‌های این تیم که سجاد بیرانوند به‌دلیل مصدومیت تعویض شد، رفسنجانی‌ها در همه‌ی بازی‌ها به این بازیکن اعتماد کردند. گیتی‌پسند هم به‌جز یک بازی، همواره حمید عرفانی را درون دروازه خود می‌دید. پرنوسان‌ترین دروازه فصل گذشته لیگ یک هم برای آلومینیوم هرمزگان سقوط کرده بود. این تیم که فصل پرحاشیه‌ای را پشت سر گذاشت در کمال تعجیب محموعا از 7 دروازه‌بان استفاده کرد که البته یکی از این بازیکنان فقط در چند ثانیه پایانی یکی از بازی‌ها فرصت حضور پیدا کرده‌بود.

کلین‌شیت‌هااز لحاظ تعداد کلین‌شیت، بهترین عملکرد به دروازه‌بان ماشین‌سازی تعلق داشت. مهدی اسلامی که در نیم فصل اول در تیم آلومینیوم اراک بازی می‌کرد، با 10 کلین‌شیت در 17 بازی خود برای ماشین‌سازی، یکی از ارکان اصلی لیگ برتری شدن‌این تیم بود. این تعداد کلین‌شیت برای تیم رسول خطیبی درحالی بود که ماشین‌سازی در نیم فصل اول با استفاده از 3 دروازه‌بان مختلف، تنها تیمی بود که هرگز موفق به کلین‌شیت نشده‌بود! اسلامی در نیم فصلی که برای آلومینیوم هرمزگان بازی کرده‌بود هم 7 کلین‌شیت برای خود ثبت کرده‌بود. تعداد بالای کلین‌شیت‌های اسلامی باعث شد تا او بالاتر از همه رقیب‌های خود، در جدول زیر نفر اول باشد. بعد از این بازیکن حجت صدقی، میکائیل ایمن تراج، کوروش ملکی و حسن هوری در رده‌های بعدی قرار گرفتند.


فاصله زمانی دریافت گل‌از لحاظ فاصله دریافت هر گل برای هر دروازه‌بان، رده‌بندی دروازه‌بان‌ها به کلی تغییر می‌کند. محمدصالح خلیل ‌آزاد که در نیم فصل اول در تیم فجرسپاسی عملکرد خوبی به‌جا گذاشته بود، در نیم فصل دوم فقط برای 5 بازی فرصت بازی پیدا کرد. با این حال او همان روند خوب را در این بازی‌های کم ادامه داد و جموعا 12 کلین‌شیت در 19 بازی خود ثبت کرد. 11 گل خورده او باعث شد تا میانگین دریافت هر گل بعد از هر 150 دقیقه برای او ثبت شود. نفرات بعدی دروازه‌بان‌های تیم نساجی و مس کرمان هستند. وحید مهدی‌خانی و کوروش ملکی هم مثل خلیل‌آزاد خیلی بدشانس بودند که به اندازه کافی درون دروازه قرار نگرفتند تا کلین‌شیت‌های بیشتری ثبت کنند. گل‌های خورده کم این دو بازیکن باعث شد تا بعد از خلیل آزاد در رده دوم قرار بگیرند. آن‌ها به طور میانگین بعد از هر 148 دقیقه گل دریافت می‌کردند. از لحاظ فاصله زمانی دریافت هر گل مهدی اسلامی، رضا حیدری، حجت صدقی، حسین نائیجی و میکائیل ایمن تراج با فاصله‌ای نسبتا زیاد بعد از سه نفر اول در رده‌های بعدی قرار گرفتند.


جدول عملکرددر جدول زیر دروازه‌بانانی بررسی شده‌اند که حداقل در 30 % بازی‌ها یعنی حداقل 12 بازی حضور داشته‌اند. از 55 دروازه‌بانی که در این فصل بازی کردند، 30 نفری که در جدول زیر نامشان آمده حداقل 12 بازی در کارنامه این فصل خود داشتند. اسامی بر اساس تعداد کلین‌شیت هر دروازه‌بان رده‌بندی شده‌اند. (برای مشاهده سایز بزرگ‌تر روی عکس کلیک کنید)
سامان افزا/ آی اسپورت
     
آی اسپورت
2016-05-23 21:43:57
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر