فهرست
فینالِ چمپیونز لیگ / کارشناسی و پیش‌بینی
فینالِ چمپیونز لیگ / کارشناسی و پیش‌بینی

فینالِ چمپیونز لیگ / کارشناسی و پیش‌بینی

گیوم بلگه: رئال مادرید فصلِ سختی را پشتِ سر گذاشته، اما این بازی‌ای است که می‌تواند کلِ فصل را زیرِ سایه‌ی خودش ببرد، بازی‌ای که رئالی‌ها بلدند چطور در آن پیروز شوند. در تورنمنتی که رئالی‌ها حقِ خودشان می‌دانند، از منظرِ روحی روانی، دستِ بالا با شاگردانِ زیدان است. اما اتلتی 2 سال است که به این بازی فکر کرده و نسبت به فینالِ قبل چه از نظرِ ذهنی و چه از نظرِ فیزیکی پیشرفت کرده است. اتلتی این فصل بیشتر استراحت کرده و نیمکت بهتری نسبت به رئال دارد. به قولِ خورخه والدانو، مدیرِ سابقِ رئال، فوتبال یک وضعیتِ ذهنی است. اتلتی آمادگیِ بیشتری برایِ حداکثر کردنِ قدرتِ خودش و حدقل کردنِ اشتباهاتش دارد. برایِ همین به نظرِ من قهرمان خواهد شد.
 
تری گیبسون: تمامِ منطقِ فوتبالی رای به پیروزیِ اتلتی می‌دهد. دیگو سیمئونه از وقتی مربی‌شان شده راهِ بردنِ رئال را خیلی خوب پیدا کرده، البته به جز وقتی که در چمپیونز لیگ مقابلِ هم قرار می‌گیرند! اتلتی 6 بازیِ لیگ مقابلِ رئال بدونِ باخت بوده و 3 بار پیاپی در برنابئو حریفش را شکست داده. اما انگار در چمپیونز لیگ داستان عوض می‌شود. فصلِ پیش رئال در یک چهارم اتلتی را حذف کرد و نیازی به یادآوری نیست که فصلِ پیشش چه اتفاقی افتاد. از این جهت هر دو تیم می‌توانند نسبت به نتایجِ گذشته در لیگ و چمپیونز لیگ از لحاظِ روانی احساس برتری کنند. باید ببینیم وزنِ کدام بیشتر می‌شود.
اما از منظرِ تاکتیکی احتمالا فوتبالی فشرده و خیلی بسته را شاهد خواهیم بود. اما شاید سیمئونه در مقطعِ اولِ بازی با پرسی شدید و بالا سعی در سورپریز کردنِ رئال بکند. برایِ همین به نظرم زیدان هم با رویکردی پراگماتیک تیمش را محافظه‌کارانه خواهد چید تا گلِ اول را نخورد و مجبور نشود در ادامه‌یِ بازی مقابلِ دفاعِ معروفِ اتلتی قرار بگیرد. جالب است ببینیم دو مربی از دو هفته‌ای که فرصت داشتند چطور استفاده کرده‌اند. به نظرِ من تجربه‌یِ سیمئونه اینجا کمک بیشتری بهش کرده.
نوعِ قدرتِ دو تیم با هم تفاوت دارد. قدرتِ اتلتی از دفاعِ مستحکم، نظم و سازماندهیِ تاکتیکی و البته بازیکنانِ با کیفیتی که در تمامِ پست‌ها دارد می‌آید. نقطه‌یِ ضعفِ اتلتی هم میلِ بیش از حدشان برایِ دفاع با عمقِ زیاد در مقاطعِ طولانیِ بازی است. این رویکردِ تاکتیکی گاهی باعث می‌شود تا استعدادِ هجومیِ تیم تحتِ تاثیری منفی قرار بگیرد و فشار بی جهت رویِ بازیکنان بیاید. قدرتِ رئال اما قطعا سه مهره‌یِ هجومی‌اش و کروس و مودریچ در نقشِ بازیسازانِ آزاد، به لطفِ نقشِ دفاعیِ کازمیرو است. ضعفِ رئال هم مارسلو در دفاعِ چپ است. مارسلو در بعدِ هجومی خیلی خطرناک است اما معمولا خیلی در کارهایِ دفاعی شرکت نمی‌کند و گاهی حتی به پستِ خودش هم بر نمی‌گردد. این نوعِ بازیِ مارسلو، سرخیو راموس را همیشه به دردسر می‌اندازد و مجبورش می‌کند از مرکز جدا شده و پستِ او را پوشش بدهد، کاری که ازش متنفر است. اگر من این نکته را دیدم، حتما سیمونه هم دیده. پس باید ببینیم کدام بازیکنِ اتلتی در این منطقه سعی در استفاده از این ضعف خواهد کرد. کوکه یا سائول نیگز؟
برایِ پیش‌بینیِ نتیجه‌یِ بازی مغزم به اتلتی رای می‌دهد اما قلبم با رئال است، چون رئالی‌ها بلدند چطور چمپیونز لیگ ببرن و بیشتر از هر تیمِ دیگری این افتخار را کسب کردند. در نهایت اما می‌خواه رویکردی منطقی داشته باشم و اتلتی را قهرمان بدانم.
 
گراهام هانتر: فکر کنم اتلتی قهرمان بشود. در شرایطِ معمولی پیش‌بینیِ یک فینالِ چمپیونز لیگ خیلی سخت است، بماند که این فینال ال دربی باشد، با تمامِ اتفاقاتِ غیر قابلِ پیش‌بینی‌ای که همیشه با خودش دارد. نکته‌ای که باعث می‌شود احتمالِ پیروزیِ نزدیکِ اتلتی را بدهم این است که تیمِ سیمئونه از هر نظر نسبت به دو سال پیش پیشرفت کرده است. بازیکنانِ اتلتی از نظرِ فیزیکی قوی‌تر شده‌اند، تجربه‌یِ بیشتری کسب کرده‌اند، مصدومینِ کمتری دارند، کلِ تیم بیشتر از دو سالِ پیش گل می‌زند و البته عاملِ روانیِ تکرار نکردنِ اشتباهاتِ فینالِ لیسبون را هم در سرشان دارند. البته رئال هم به اندازه‌یِ کافی با کیفیت و از نظرِ ذهنی قوی است که نتیجه‌ای خلافِ این رقم بزند. به هر حال پیش‌بینیِ نهایی‌ام پیروزیِ 2-1 اتلتی است با گل‌هایِ تورس، گریزمن و بنزما.
 
  ۲  
آی اسپورت
2016-05-28 11:08:18
نظر دهید

۲ نظر
برزو
شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۵، ۱۱:۵۸
باشه! زرشک! رونالدو هتریک میکنه
-
شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۵، ۱۱:۵۹
ایشالا قهرمانی اتلتی. خدایی حق دیه گو و تیمش قهرمانیه باید قهرمان بشه این تیم زحمت کش و باحال
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر