فهرست
گزارش: رئال مادرید از یک یا یازده
گزارش: رئال مادرید از یک یا یازده

گزارش: رئال مادرید از یک یا یازده

رئال مادرید 4 -3 استاد دو رمس (1956)
 
اولین فینالِ جامِ باشگاه‌هایِ اروپا در پاریس برگزار شد و در 10 دقیقه‌یِ اول 2 گل برایِ تیمِ فرانسویِ رمس به همراه داشت. اما رئال با درخشش و گل‌هایِ آلفردو دی استفانو و مارکیتوس به بازی برگشت و 2 گلِ دیگر از هکتور ریال شروعِ دورانِ سلطنتِ سفیدهایِ مادرید را بر اروپا رقم زد.
 
رئال مادرید 2 – 0 فیورنتینا (1957)
 
رئال بعد از شکست دادنِ "پسرکانِ بازبی" در نیمه نهایی، در فینال مقابلِ فیورنتینا قرار گرفت تا از عنوانِ قهرمانی‌اش دفاع کند. ویولا تا دقیقه‌یِ 69 مقاومت کرد، اما ضربه‌یِ پنالتیِ دی استفانو، رویِ خطایی که بحث و جدلِ زیادی راه انداخت، بالاخره رئال را پیش انداخت و گلِ دومِ فرانسیسکو خنتو کار را تمام کرد.
 
رئال مادرید 3 -2 میلان (1958)
 
دی استفانو برایِ سومین سالِ پیاپی در فینالِ جامِ باشگاه‌هایِ اروپا گل زد. این گل از سوپراستارِ رئال در جوابِ گلِ اولِ خوان آلبرتو شیافینو برایِ میلان بود. در ادامه میلان یک بار دیگر با گلِ ارنستو گریلو پیش افتاد، اما رئال باز هم کار را با گلِ هکتور ریال به تساوی کشید. در نهایت یک بارِ دیگر فرانسیسکو خنته بود که گلِ آخرِ فینال را زد تا رئال برایِ سومین سالِ پیاپی قهرمان شود.
 
رئال مادرید 2 –  0 استاد دو رمس (1959)
 
اولین فینالِ تکراریِ تاریخِ جامِ باشگاه‌هایِ اروپا سالِ 1959 در اشتوتگارت رخ داد و رئال یک بارِ دیگر رمس را شکست داد. تعجبی نداشت که آلفردو دی استفانو باز هم در متنِ این قهرمانی باشد. دی استفانو بعد از انریکه ماتئوس گلِ دومِ رئال را زد. چهار از چهار.
 
رئال مادرید 7 – 3 آینتراخت فرانکفورت (1960)
 
یکی از به یادماندنی‌ترین فینال‌هایِ تاریخِ اروپا با هت تریکی از آلفردو دی استفانو و 4 گل از فرنس پوشکاش در تاریخِ فوتبال ثبت شد. دی استفانو در این شب، در همپدن پارک، رکوردی که هنوز هم کسی نزدیکش نشده است، یعنی گل زدن در 5 فینال را به جا گذاشت تا رئال پنجمین قهرمانیِ پیاپی‌اش را هم فتح کند. پنج از پنچ برایِ پادشاهانِ اروپا.
 
رئال مادرید 2 -1 پارتیزان بلگراد (1966)
 
با آغازِ دهه‌یِ شصت سلطنتِ مطلقه‌یِ رئال در اروپا به پایان رسید و دو شکست در فینال مقابلِ بنفیکا و اینتر، وجهه‌یِ تسخیرناپذیر بودنشان را از بین برد. تا اینکه بالاخره بعد از 6 سال رئال ششمین قهرمانی‌اش را هم جشن بگیرد. در این فینال ولیبور واسوویچ در دقیقه‌یِ 55 پارتیزان را پیش انداخت، اما 2 گل از آمانسیو آمارو و فرناندو سرنا نتیجه را به سودِ رئال بازگرداند.
 
رئال مادرید 1 – 0 یوونتوس (1998)
 
فاصله‌یِ بینِ قهرمانیِ ششم و هفتمِ رئال 32 سال بود، چیزی که برایِ هودارانش قابلِ تصور نبود. رئال در حالی در فینال، در آمستردام مقابلِ یوونتوس قرار گرفت که بیانکونری سومین فینالِ پیاپی‌اش را تجربه می‌کرد و زین الدین زیدان را در ترکیبِ خودش داشت. با این وجود طلسمِ اروپایی رئال بالاخره با گلِ پردراگ میاتوویچ شکسته شد تا دورانِ افتخارِ جدیدی برایشان پدید بیاید.
 
رئال مادرید 3 – 0 والنسیا (2000)
 
دو سال بعد از شکسته شدنِ طلسم، رئال با اقتدار والنسیا را در فینال با 3 گلِ فرناندو مورینتس، استیو مک‌منمن و رائول شکست داد تا خاطره‌یِ شکست در فینالِ 1981 در پاریس مقابلِ لیورپول را فراموش کند و هشتمین قهرمانی را جشن بگیرد.
 
رئال مادرید 2 -1 بایر لورکوزن (2002)
 
لحظه‌یِ جاودانه‌یِ زیزو در این شب ثبت شد. رائول رئال را 1-0 پیش انداخت، اما لوسیو خیلی زود کار را به تساوی کشید. تا اینکه در دقیقه‌یِ 45 ارسال روبرتو کارلوس رویِ پایِ زیدان نشست و سوپراستارِ فرانسوی با یک والیِ بی‌نظیر گلِ قهرمانیِ رئال را زد. نهمین قهرمانی هم به دست آمد و لحظه‌شماری برایِ لا دسیما شروع شد، انتظاری که البته 12 سال طول کشید.
 
رئال مادرید 4 – 1 اتلتیکو مادرید (2014)
 
اتلتی که در نیمه‌یِ اول با گلِ دیگو گودین پیش افتاده بود تنها لحظاتی با اولین قهرمانی‌اش در چمپیونز لیگ فاصله داشت که ضربه‌یِ سرِ سرخیو راموس در سومین دقیقه‌یِ وقت‌های تلف شده کار را به تساویِ 1-1 کشید. در 30 دقیقه وقتِ اضافه هم گرت بیل، مارسلو و رونالدو 3 بارِ دیگر دروازه‌یِ تیبو کورتوا را باز کردند تا بالاخره رویایِ لا دسیما محقق شود. 10 قهرمانی در اروپا.
 
رئال مادرید 1 (5) – 1 (4) اتلتیکو مادرید (2016)
 
بعد از دو سال ال دربی در فینالِ اروپا تکرار شد. سرخیو راموس بازهم برایِ رئال گل زد، گلی که در نیمه‌یِ دوم یانیک کاراسکو پاسخش را داد و وقتِ اضافه هم تاثیری رویِ نتیجه‌یِ بازی نداشت و کار به ضرباتِ پنالتی کشید. آنتوان گریزمن که در جریانِ بازی یک پنالتی را به تیرِ دروازه زده بود این بار دروازه‌یِ کیلور ناواس را باز کرد، اما ضربه‌یِ خوان فران به تیر خورد تا رونالدو پنالتیِ آخر را گل و کار را تمام کند. یازده قهرمانی برایِ رئال مادرید، پرافتخارترین تیمِ اروپا.
 
 
     
آی اسپورت
2016-05-29 10:11:24
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر