فهرست
یادداشت: نکاتی از قهرمانیِ رئال مادرید
یادداشت: نکاتی از قهرمانیِ رئال مادرید

یادداشت: نکاتی از قهرمانیِ رئال مادرید

پیتر اسمیت
 
رونالدو در 120 دقیقه بازی خیلی کم اثر بود. اما بازهم در یک لحظه‌یِ بزرگ خودش را نشان داد. وقتی خوان فران پنالتی‌اش را به تیرِ دروازه‌یِ کیلور ناواس زد، معلوم بود که رونالدو پشتِ توپ قرار می‌گیرد. رونالدو در چهارمینِ فینالِ خودش، بر عکسِ اولین فینالش، پنالتی‌اش را گل کرد. درآوردنِ پیراهن و آن شادیِ بیش از حد نمایشی هم قابلِ پیش‌بینی بود. هر انتقادی از رونالدو داشته باشیم، خیلی‌هایش به جا است، به هیچ وجه نمی‌توانیم استعدادِ فوتبالیِ او را منکر شویم. کریستیانو رونالدو یکی از بهترین فوتبالیست‌هایِ تاریخ است. بهترین گلزنِ تاریخِ چمپیونز لیگ امسال در 31 سالگی برایِ ششمین فصلِ پیاپی به مرزِ 50 گل در یک فصل رسید، آماری که در تاریخِ فوتبالِ اروپا بی‌نظیر است. شاید رونالدو دیگر سرعتِ سابقش را نداشته باشد، اما همچنان گل پشتِ سرِ گل برایِ رئال می‌زند و نقشی کلیدی برایِ تیمش دارد.
 
تاریخ‌سازیِ زیزو
 
احتمالا وقتی زین‌الدین زیدان جامِ قهرمانیِ اروپا را بالا می‌برده با خودش گفته: «مربیگری که میگفتن سخته این بود؟!» زیزو در تنها بیست و هفتمین بازی‌اش رویِ نیمکتِ رئال مادرید قهرمانِ چمپیونز لیگ شد، اولین مربیِ فرانسوی که به چنین افتخاری رسیده است. کاری که زیدان در رئال کرد دادنِ آزادی به ستاره‌هایِ هجومی‌اش بود، کاری که بنیتز بسیار پیچیده‌اش کرده بود. تصمیمِ کلیدیِ زیدان بازی دادن به کازمیرو بود. هافبکِ دفاعیِ برزیلیِ رئال تعادلی عالی به تیمش داد و باعث شد تیمِ زیدان 5 کلین شیت در 7 بازیِ چمپیونز لیگ داشته باشد و با بهترین خطِ دفاعی این جام را فتح کند. حضورِ کازمیرو و پوششی که خطِ دفاعی می‌داد به این معنا بود که مودریچ و کروس می‌توانند تمرکزِ خودشان را رویِ خلاقیتِ هجومی بگذارند. 17 گل در 4 بازیِ اولِ زیدان در لا لیگا نتیجه‌یِ این تصمیمات بود. بدین ترتیب زیزو با فتحِ چمپیونز لیگ لقبِ هفتمین مردی را گرفت که هم به عنوانِ بازیکن و هم به عنوانِ مربی این تورنمنت را برده است. 6 نفرِ اول میگل مونیوز، جووانی تراپاتونی، یوهان کرویف، کارلو آنچلوتی، فرانک رایکارد و پپ گواردیولا هستند.
 
گرت بیلِ فوق‌العاده
 
بیل در سومین سالِ حضورش در رئال مادرید دومین قهرمانیِ چمپیونز لیگش را هم جشن گرفت. بیل در فینالِ دیشب بهترین بازیکنِ تیمش بود و بارها دروازه‌یِ اتلتی را تهدید کرد. گلِ راموس رویِ ضربه‌یِ سرِ هوشمندانه‌یِ بیل به ثمر رسید و اگر سوپر بلاکِ استفان سویچ نبود، بیل می‌توانست مثلِ فینالِ دو سال پیش بازهم گل بزند. جدا از این نمایش، ضربه‌یِ پنالتیِ بیل در حالیکه در نیمه‌یِ دومِ وقت اضافه پاش گرفته بود و به زحمت می‌دوید، خیلی راحت و ساده واردِ دروازه‌یِ اوبلاک شد تا فصلِ خوبِ جادوگرِ ولزی پایان‌بندیِ بسیار شیرینی داشته باشد.
 
راموس کنارِ اتوئو و مسی
 
برعکسِ فینالِ دو سال پیش که سرخیو راموس در ثانیه‌هایِ پایانی دروازه‌یِ اتلتی را باز کرد، کاپیتانِ رئال این بار فقط 15 دقیقه وقت می‌خواست تا به جمعِ ساموئل اتوئو و لیونل مسی به عنوانِ تنها بازیکنانی که در دو فینالِ اولشان در تاریخِ چمپیونز لیگ (با فرمتِ جدید) گل زده‌اند بپیوندد. جدا از این گل راموس در طولِ بازی موفق شد با وجودِ تمامِ درگیری‌هایی که با گابی و خوان فران داشت، به شکلِ شگفت‌انگیزی آرامشِ خودش را حفظ کند و با گرفتنِ کارتِ قرمز به تیمش ضربه نزند. در حالیکه زوجِ او، یعنی پپه فقط مشغول اجرایِ تئاتر و غلت خوردن رویِ زمین بود، راموس با 8 دفعِ توپ (بیش از هر بازیکنِ دیگری در زمین) و 3 قطعِ توپ عنصرِ کلیدیِ خطِ دفاعیِ رئال مادرید بود. راموس در پایان هم پنالتیِ خودش را گل کرد تا وظیفه‌اش را کامل انجام داده باشد.
 
شبِ تلخِ تورس
 
فوتبالِ فرناندو تورس این فصل با دیگو سیمئونه احیا شد. ال نینیو از فوریه بدین سو 10 گل برایِ اتلتی زد تا صحبت از تمدید قراردادش برایِ یک فصلِ دیگر هم به میان بیاید. اما نمایشِ او در فینال بسیار ناامیدکننده بود. تورس در 120 دقیقه تنها 27 بار توپ را لمس کرد. این آمار را مقایسه بکنید با 142 باری که توپ به پایِ گابی خورد. درسته که در بازی‌هایِ نزدیکی مثلِ فینالِ چمپیونز لیگ فرصت‌هایِ کمتری به مهاجمین می‌رسد، اما حتی با در نظرِ گرفتنی این حقیقت، بازهم تورس تنها سایه‌ای در زمین بود. وقتی بازی به دقیقه‌یِ 70 رسید دو دروازه‌بان بیشتر از تورس توپ را لمس کرده بودند و تورس حتی یک پاسِ سالم هم به هم‌تیمی‌هایش نداده بود. شبِ تلخِ فرناندو تورس شاید پایانِ دورانِ او در باشگاهی که در آن بزرگ شده را رقم بزند.
 
 
  ۲  
آی اسپورت
2016-05-29 11:20:56
نظر دهید
۲ نظر
محسن
يكشنبه ۹ خرداد ۱۳۹۵، ۱۵:۱۶
البته تورس یه پنالتی هم گرفت
برزو
يكشنبه ۹ خرداد ۱۳۹۵، ۱۹:۳۰
متاسفانه تورس یه پنالتی گرفت اما نویسنده اصن توجه نکرد
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر