فهرست
در دل گرمای 50درجه خرمشهر/ فینال جام حذفی با بوی نفت و فلافل
در دل گرمای 50درجه خرمشهر/ فینال جام حذفی با بوی نفت و فلافل

در دل گرمای 50درجه خرمشهر/ فینال جام حذفی با بوی نفت و فلافل

هواپیما که به بالای استان خوزستان می رسد، چیزی آن پایین معلوم نیست. پرواز بدون تاخیر تهران-آبادان سر وقت دارد می رسد آبادان. گرد و خاک جلگه های استان خوزستان را پوشانده و البته از همین حالا می شود فهمید که باید دعا کرد تا زمان فینال جام حذفی بادی بیاید و گرد و خاک را با خودش ببرد تا بلکه هوا صاف شود. ارتفاع که کمتر می شود خانه های یک طبقه خودشان را نشان می دهند. خانه هایی که البته حیاط هایشان پارکینگ ندارد و اثری از ماشین های گرانقیمت درآنها دیده نمی شود. البته منطقه اروند، یک منطقه آزاد است اما می گویند ماشین های چند صد میلیونی در آبادان انگشت شمار است.
این موتورها و وانت ها هستند که اول صبح در خیابانهای نیمه خلوت آبادان خودنمایی می کنند. از آن بالا خیلی چیزها معلوم است. حیاط مدارس که البته بچه ها در آن فوتبال بازی می کنند. وقتی هواپیما ارتفاع کم می کند هم آدم احساس می کند این شهر چقدر فوتبالی است. شهر هنوز در حال و هوای صعود به لیگ برتر است. پرچم های برزیل و زرد رنگ صنعت نفت آبادان خودنمایی می کند. معلوم است که از هفته گذشته چقدر قند در دل مردم آبادان آب شده و چقدر خوشحالند. یک آبادانی خوش ذوق در پرواز به شوخی می گوید هنوز به زمین نرسیده آبادان بوی فلافل می دهد. مخصوصا اینکه خلبان بگوید ساعت ۸ صبح دمای هوا در آبادان۳۰ درجه بالای صفر است. همه می گویند وقتی ساعت هشت صبح دما ۳۰ درجه است، ساعت ۱۲ ظهر می‌خواهد دما می زند بالای ۴۵ درجه! باشد؟


جشن ها ادامه دارد
از هواپیما که پیاده می شویم دما ۵ درجه اضافه می شود. گرمای آبادان از پنجره هواپیما می آید بین مسافرها. صبحانه خورده و نخورده آدم دلش هوای نوشابه تگری می کند. یکی از اهالی آبادان می گوید که ای کاش فینال جام حذفی در آبادان برگزار می شد. چون ورزشگاهش گنجایش بیشتری دارد و هم اینکه آبادان از خرمشهر فوتبالی تر است. البته ته حرفهایش موضعش عوض می شود و می گوید فرقی نمی کند آبادان یا خرمشهر، مهم برگزاری فینال در خوزستان است.
یک آبادانی دیگر می گوید حالا خوزستان حسابی سرور فوتبال ایران شده، این از استقلال خوزستان که قهرمان شد و آن هم از صنعت نفت به لیگ برتر آمد. حالا به غیر از استان آذربایجان شرقی که سه تیم در لیگ برتر دارد، استان خوزستان هم سه تیم لیگ برتری دارد.  این آبادانی فولاد خوزستان را البته پولدارترین تیم حال حاضر خوزستان می داند و می گوید نام صنعت نفت آبادان نباید کسی را گول بزند و این تیم به توجه بیشتری احتیاج دارد و وضعیت نفت تهران را تشریح می کند. جمله آبادان برزیلته را هم یکی دیگر از مسافرها به دوربین تلویزیون می گوید. البته وقتی به شوخی می گوییم نه آن برزیلی که هفت گل از آلمان خورد، دوباره داغ دلش تازه می شود و می گوید آن شب که برزیل هفت گل از آلمان خورد، اینجا در آبادان ماتم کده بود. کسی تا صبح نخوابید و هیچ کس هم نای رفتن به سر کار را نداشت. آبادان عزادار شده بود، درست مثل روزهایی که عراق حمله کرده بود و ما گیج و منگ بودیم. . پالایشگاه نفت آبادان هم هر جای شهر که می روی سیمایش مشخص است و انگار لوله های نفت همه جا هستند. بوی نفت و فلافل، حس عجیبی به آدم می دهد. مغازه های فلافل فروشی هم در هر ساعت شبانه روز مشتری های خودشان را دارند.
 
استقلال و ذوب آهن پنهان از دیدها
استقلال و ذوب آهن در آبادان تا عصر دیروز از دیدها پنهان بودند. استقلال با یک پرواز ظهرگاهی دیروز وارد آبادان شد. تمرینش ساعت ۸ شب برگزار شد و البته پرویز مظلومی هم گفته بود که تمرین بسته است و خبرنگاران و عکاسان حق ورود ندارند اما در نهایت سازمان لیگ او را راضی کرد که ۱۵ دقیقه اول را خبرنگاران حضور داشته باشند. خبرنگاران وعکاسان هم عصبانی بودند و می گفتند این بازی آخر مظلومی است و چه ببرد و چه ببازد، مظلومی برکنار می شود و البته با حضور در تمرین هم موضع آنها دچار تغییر نمی شد. البته برخی هم معتقد بودند اگر مظلومی استقلال را قهرمان کند، فصل آینده در استقلال می ماند و با یارگیری خوب استقلال را قوی تر هم می کند. اما ماجرای ذوب آهن فرق می کرد. استرس آنها کمتر از استقلالی ها بود اما مدیرعامل تیم مرتب به رسانه ها خبر می داد که اوضاع چمن خوب نیست و حتی نامه ای نوشته بود که بازی را یک روز عقب انداختند. نکته عجیب این بود که بر خلاف قرارها عمل شده بود. قرار بود تمرکزها روی خرمشهر باشد، اما ظاهرا همه تمرکزها روی آبادان بود. زادگاه پرویز مظلومی و جایی که شایعه شده بود فصل آینده سرمربی نفت آبادان همین پرویز مظلومی است.
 
شلمچه، به جای کنفرانس مطبوعاتی
دیروز در گرمای دیوانه کننده آبادان وبه جای برگزاری کنفرانس مطبوعاتی سرمربیان دو تیم، تیم رسانه های پوشش دهنده را به شلمچه بردند تا از جام رونمایی شود، در فضایی که همه یاد روزهای جنگ می افتند، جام رونمایی شد. جامی که قرار است به شهدای خرمشهر تقدیم شود. جام حذفی باشگاههای ایران که نامش یادواره آزادسازی خرمشهر است. این اولین توجهی بود که به خرمشهر شد و به چشم دیدیم. هر چند یکی از آبادانی ها می گفت این اولین بازی در ورزشگاهی است که در دولت قبل ساخته شد و مردم هر چه اصرار می کردند از ورزشگاهی که چند بار افتتاحش کرده اند استفاده شود، فایده ای نداشت. خدا را شکر که حداقل برای فینال جام حذفی از این ورزشگاه استفاده می شود. فضای آبادان که زیاد پذیرای فینال نبود، اما خبرها می گفت که ۲۱ هزار بلیت فروش رفته، برخی هم می گفتند دروغ است، ۱۳ هزار نفر در ورزشگاه جا نمی شود. چه فینالی شود، فینال امروز. ساعت ۹ شب، آن هم در ورزشگاهی که می گویند نور درست و حسابی هم ندارد و البته علاوه بر مدیرعامل باشگاه ذوب آهن، سید مهدی رحمتی هم به آن اعتراض کرده بود. کنفرانس مطبوعاتی هم صبح امروز به سبک رقابتهای نوجوانان و جوانان آسیا برگزار شد و توجیه سازمان لیگ این بود کنفرانس برای سایتها وخبرگزاریها برگزار شده است و امکان برگزاری کنفرانس مطبوعاتی در روز شنبه نبود. باید منتظر ماند و دید که امشب کدام تیم فینال را می برد؟
 
چیا فوادی- آبادان
     
آی اسپورت
2016-05-29 16:58:54
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر